VIDEO: Jak řádit v terénu? Hlavně se nebát a nepanikařit

aktualizováno 
Hltat adrenalin, projíždět říčky, zdolávat kopce, cítit, jak vám podkluzují kola. A je jedno, zda budete sjíždět saharské duny nebo "orat" rumunské lesy. Chcete-li si skutečně užít terénní ježdění, vyplatí se připravit se na to. Nejlépe rovnou na kurzu.

V areálu Mercedesu v pražských Stodůlkách tu možnost máte. Nejprve se vám dostane teorie, pak ale vyrazíte za divokou praxí na tamní polygon. Vyzkoušíte si na něm mnohé. Stoprocentní stoupání (45 stupňů) s možností extrémního výjezdu a zastavení, šedesátistupňový sjezd, boční náklon, brod, belgický chodník (zabetonované kameny) i simulaci přejezdu kládového mostu.

Nejdřív ze všeho je ale třeba seznámit se s vozem. "Sžít se s ním – to je první důležitá věc pro terénní ježdění," zdůrazňuje Petr Dvořák, který má výuku na starosti.

Před jízdou si musíte uvědomit, kde je těžiště automobilu. Právě od něj se totiž odvíjí svahová dostupnost vozidla, jak boční, tak podélná. Čím je těžiště vyšší, tím menší jsou svahové limity auta. Pak si na polygonu vyzkoušíte, do jakého náklonu při jakém zatížení se auto může dostat, aniž by udělalo eskymácký obrat.

Sranda to až tak není. Jakmile zasednete za volant terénního vozu a máte sjet z pětačtyřiceti stupňů, připadáte si jako na horské dráze, která se má už už utrhnout. Při bočním náklonu vám bude připadat, že se každou chvíli musíte převrátit. Přitom ještě nejste ani zdaleka na hranici toho, co auto dokáže.

"Zákazníci nikdy nevyužívají možnost aut stoprocentně. Nikdy. Většina lidí má cit, případně pud sebezáchovy a nejde do extrému," poznamenává Petr Dvořák, ale dodává: "Jenže i když laik využije možnosti auta z poloviny, působí to na něj děsivě. Musí si uvědomit potenciál vozu."

Zvláště od začátečníka chce cvičení na polygonu odvahu a pevné nervy, což se vám bude hodit i v samotném terénu. A také naprostou důvěru v instruktora. Ten jede v koloně vždy jako první a před každým úsekem radí ostatním vysílačkou, co si zapnout a proč, na co si dát pozor a co dělat.

Nakonec zjistíte, že do toho zapadnete rychle. Jde hlavně o správné dávkování plynu. Hodně vám pomůže podívat se na věc nejen z řidičské kabiny. "Zvenku vidíte a pochopíte nejlépe, kdy které systémy pracují. Vidíte, kdy zabere mezinápravový diferenciál nebo kdy dochází k přibrzdění kola," popisuje Petr Dvořák a připomíná, že kromě porozumění vozu je třeba v terénu dodržovat dvě zásady: nebát se a nepanikařit.

TERÉNNÍM AUTEM PO RUMUNSKÝCH HORÁCH

Rumunsko je asi poslední a jediná země v Evropě, která vás nechá nekontrolovaně jezdit po svých bohem zapomenutých horách a dovolí vám zahnout na jakoukoliv cestu, na niž se vám zamane.

Když jsem se minulý rok zúčastnil Transylvania Adventure s terénními auty Mercedes, mohl jsem vše zažít na vlastní kůži. Třídenní setkání s pohořím Bihor bylo nezapomenutelným zážitkem: po zhruba 900 kilometrech z Prahy se ocitnete v drsné a téměř zapomenuté přírodě, v divokém kraji, jehož obyvatelé jsou tvrdí a vstřícní zároveň. Hlavní cesty, po nichž jsme se pohybovali, je určitě lepší projet terénním autem, ale místní horalové se s tím nepářou a to samé zdolají s tím, co mají. Ať je to místní žihadlo dacia nebo naše škodovka. Zkrátka drsňáci.

Dřevěné boudy, krásná příroda, všudepřítomné krávy a naše terénní vozy. Tak vypadala Transylvania Adventure.
Terénní Mercedes zdolal kdejaký kopec.

A výsledný dojem z celého terénního putování? Pokud máte pocit, že skoro panenskou přírodu si je nejlepší fanfaronsky podmanit na čtyřech kolech, užijete si to. Z vlastní zkušenosti ale přiznávám, něco mi v tom, abych si to vychutnal, bránilo. Pro každého prohánění se za řevu motoru lesem prostě není. Stačí-li vám kochat se krajinou přes okénka vašeho nadupaného stroje, budou se vám terénní výlety líbit.

Já si říkal, jak vzrušující by bylo projít si pohoří pěšky nebo projet na kole.

Marek Odstrčilík

Nejčtenější

VIDEO: Daniel se živí jako nahý uklízeč. Nabídky se mu jen hrnou

Ne, Daniel studem opravdu netrpí.

Nejprve to prohodil jako žert. Pak se šestadvacetiletý zedník zamyslel a řekl si, že to zkusí. Potom vešel Daniel...

Lepší erekce i sex: milostný prožitek zintenzivní technika mindfulness

Jde o hlavu. Vyplatí se ji neztratit ani v ložnici, tvrdí zastánci praktiky...

Neustálé posuzování se, úzkost z toho, že podám špatný výkon, závazek skončit hrátky orgasmem, ale též stud za svoje...

VIDEO: Pražský radní chodí bos. Bezdomovci mu z lítosti dávají boty

Lukáš si libuje, že sníh je měkoučký.

Mladíka bez bot odmítl ve Frýdku-Místku pustit řidič autobusu do vozu. Tato informace namíchla Lukáše Findeise. Radní...

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

„Beztak ho máš malý“. Nový smajlík může vyjadřovat i malý penis

Emotikon „Pinching Hand“ se může stát hitem letošní edice symbolů.

Ono gesto je vypovídající, velmi srozumitelné. Naznačuje, že něčeho je opravdu málo. Nebo že něco je opravdu malé....

Další z rubriky

Vyhazovače dělám občas dál, adrenalin neškodí, říká MMA bojovník Martínek

Neporažený MMA fighter Michal Blackbeard Martínek

V zápasech organizace Oktagon je neporaženým šampionem těžké váhy. Začínal docela odzdola, místo rehabilitace...

Bojové umění jako emancipace. Kuvajtské dívky získávají sílu v tělocvičně

Fai al-Fahadová pracuje v akademii jako asistentka instruktora.

Cílem je větší bezpečí, ale též silnější sebevědomí žen. A jejich svobodnější účast na veřejném životě. Metodou je...

SMLSALOVINY roku: nevěstinec s pannami, potok pod Prahou a osud plastů

Videa roku: Reportér Matěj Smlsal v pořadu Smlsaloviny testoval nevěstinec se...

Testoval nevěstinec se silikonovými pannami, prošel Motolský potok ukrytý v pražském podzemí. Ukázal, co se děje s...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz