Potvrzuje to studie za studií. Silový trénink prospívá zdraví.

Potvrzuje to studie za studií. Silový trénink prospívá zdraví. | foto: Getty Images

Na silový trénink ve dvou. Ženám prospívá jako mužům, říká věda

  • 10
Jeho přínosy se tradičně připisovaly pouze mužům, je to však velká mýlka. Silový trénink prospívá i ženám, potvrdila rozsáhlá studie. Zaměřovala se přitom na pány a dámy starší padesáti let.

Práce Univerzity Nového Jižního Walesu je vůbec první systematickou inventurou otázky, jak je na tom přínos posilování z hlediska genderu. Její autoři prostudovali třicet studií, které zahrnovaly více než 1 400 mužů a žen ve věku padesát až devadesát let. Většina z nich přitom neměla se silovým tréninkem žádné předchozí zkušenosti, v rámci studií však všichni podstupovali stejné dávky.

Závěr revize všech studií je přitom přesvědčivý a jasný. A jde proti tomu, co se tradovalo celá desetiletí. „Historicky byla tendence věřit tomu, že muži si ze silového tréninku odnášejí více než ženy,“ upozorňuje na serveru Science Daily vedoucí studie Amanda Hagstromová. Konzervativní náhled, že silový trénink ženám neprospívá tolik jako mužům, však její studie zavrhuje. Posilování prospívá pánům i dámám, zdůrazňuje.

Rozdíly však přece jen existují.

Prospívá všem, i když odlišně

Záleží totiž na tom, jak se přistupuje k datům, zda z absolutního, nebo relativního hlediska. „Absolutní nahlíží na obecné, celkové přínosy, relativní se zajímá o procentuální výměru podle tělesné velikosti,“ vysvětluje Hagstromová. To měl její tým na paměti, když poměřoval a analyzoval přírůstky svalové hmoty a síly účastníků ze zkoumaných studií.

Zjistil přitom, že pokud jde o zvýšení relativní síly spodní části těla, dosahují ženy lepších výsledků než jejich kolegové z posiloven. Pokud šlo o relativní sílu horní části těla a relativní velikost svalové hmoty, byli na tom páni i paní stejně, popisuje server 7news.com.au, muži však ženy předčili z hlediska absolutního přírůstku svalů a absolutní síly horní i spodní části těla.

Podle vedoucí studie, která vyšla v magazínu Sports Medicine, mohou vést závěry k upřesnění a specifikaci tréninkových plánů pro muže a ženy. „Starší muži mohou mít prospěch z programů o vyšší intenzity, aby si zlepšili absolutní sílu horní i spodní části těla. Naopak starší ženy mohou mít užitek z častějších tréninků na zlepšení relativní i absolutní síly spodní části těla,“ popisuje vedoucí studie na serveru Health Day

Delší tréninky pak mohou napomoci růstu relativní i absolutní svalové hmoty u starších mužů a absolutní síly horní části těla u jejich kolegyň. Na nastavení tréninkových programů by však měl dohlížet odborník, doporučuje autorka.

Silový trénink je klíčem pro zdraví, hlavně pro starší

Studie je první svého druhu, předchozí sice vyjevily, že posilování prospívá ženám stejně jako mužům ve věkové kategorii mezi osmnácti a padesáti lety, skupina od padesáti let však na vědecký verdikt musela čekat. „Silový trénink je pro naše zdraví velmi důležitý a přínosný, a to zejména pro starší lidi,“ zdůrazňuje Hagstromová.

Server Martha Stewart dodává, že posilování je výtečnou prevencí onemocnění, jako je cukrovka, nemoci srdce, ale prospívá též zažívání, stabilitě, flexibilitě, hustotě kostí nebo spánku.