Středa 8. dubna 2020, svátek má Ema
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. dubna 2020 Ema

Šťastný život je fyzicky aktivní. Pohybu však nesmí být moc, říká věda

aktualizováno 
Je důležitější než vysoký plat. Fyzická aktivita je spolehlivým souputníkem duševní spokojenosti, tvrdí rozsáhlá studie Oxfordské a Yaleovy univerzity uveřejněná prestižním magazínem The Lancet. Druhá práce potvrzuje, že cvičení je zabijákem deprese. Oba výzkumy přitom nastiňují, jaké množství pohybu s pohodou souvisí.

Pohyb souvisí s duševní pohodou. A věda to potvrzuje. | foto: Getty Images

Nekoukejte do peněženky, obujte si tenisky a vyrazte. Studii týmu Adama Chekrouda je možné shrnout právě takto. Práce má přitom svoji váhu, je nejobsáhlejší svého druhu, vychází totiž z výzkumu, jehož se účastnilo více než 1,2 milionu lidí starších osmnácti let.

Vztah spokojenosti a aktivity má křivku U

Její autoři vyšli z faktu, že zatímco dopady fyzického pohybu na kardiovaskulární nemoci, cukrovku a mnohé další nemoci jsou dostatečně potvrzené, jeho účinky na duševní zdraví věda zmapované nemá. A tělesnou činnost vzali vědci v širokém záběru, zahrnuli do ní nejen sporty jako posilování, jízdu na kole nebo lyžování, ale i aktivity jako domácí práce, sekání trávy, rybaření, hlídání dětí. Zajímalo je, jak často respondenti zažívají psychickou nepohodu, stres, depresi, emocionální problémy.

Škola síly na Xman.cz

Škola síly vás naučí správně se hýbat a zesílit.

Jak zesílit, dostat se do kondice, co vás na Xman.cz učil obsáhlý seriál Škola síly. Nejprve jsme si vysvětlili, jak tělo uvést do startovního nastavení (s pomocí KanclFitu, resetů, lezení, strečinku), poté jsme se připravili na silový trénink a podívali na pestré menu cvičení s vlastní vahou, nakonec jsme sáhli po železu, po kettlebell a velké čince. Celé shrnutí výuky najdete zde.

Z analýzy výsledků seznali, jak shrnuje zpráva na webu Yaleovy univerzity, že fyzická aktivita je spojena se sníženou mírou duševních těžkostí, a to bez ohledu na věk, rasu, gender, ale též výši příjmů a dosažené vzdělání. Lidé, kteří si fyzickou aktivitu dopřávali, zažívali o 43,2 procenta dnů zatížených psychickou nepohodou méně než zahálčivější kolegové a kolegyně.

Fyzicky neaktivní účastníci a účastnice výzkumu vykázali v průměru 53 dní duševně mizerných dní za rok, k pohybu vstřícnější respondenti a respondentky jen 35, tedy o 18 dní méně. Studie navíc zjistila, že aktivním respondentům se mírou psychicky pohodových dní vyrovnali ti jejich zahálčiví kolegové, kteří měli příjem v průměru a přepočtu o 575 tisíc korun vyšší. Aktivním lidem uspoří pohyb 575 tisíc korun ročně, dovozuje tak server Travel and Leisure.

Vědci dokonce identifikovali, jaké množství pohybové aktivity souvisí s dobrou psychickou kondicí nejvíc. Rozhodně totiž neplatí, že čím víc pohybu, tím lépe. „Vztah mezi délkou sportovní aktivity a duševním nábojem má tvar písmene U,“ sdělil listu Die Welt Adam Chekroud. Ideální se podle výzkumu jeho týmu jeví tři až pět dávek pohybu týdně, po půl hodině až šedesáti minutách. Lidé, kteří byli fyzicky aktivní déle než tři hodiny denně, vykazovali větší duševní trápení než ti, kdo necvičili vůbec.

Nejvíce s duševní pohodou konvenovaly kolektivní sporty, jistojistě díky socializaci, kterou přinášejí. Vysoko však stály i víceméně individuální aktivity jako aerobik a jízda na kole.

Méně pohybu, více deprese

Není to přitom jediná pochvala, které se fyzické aktivitě a jejímu vlivu na duševní zdraví v magazínu The Lancet dostalo. Kompliment jí přináší též studie kolektivu vedeného Aaronem Kandolou. A i tato práce přináší doporučené dávky fyzické aktivity.

Její záběr byl však užší, zajímal ji speciálně vztah mezi pohybem v dětském věku a depresí v dospívání. Zjistila přitom, že šedesát minut pohybu denně ve dvanácti letech vede k desetiprocentnímu snížení deprese v osmnáctém roku věku.

I tento výzkum měl k ruce obsáhlý vzorek dat, vycházel ze studie Bristolské univerzity, která po dobu třiceti let sledovala 14 500 žen a jejich dětí. Navrch autoři rozdali více než 4 200 chlapcům a dívkám ve věku dvanáct, čtrnáct a šestnáct let akcelerometry. Ty sledovaly po tři dny, vždy nejméně deset hodin, zda byl respondent fyzicky aktivní.

Výsledky odhalily, že dospívání dětí s sebou neslo nejen sedavější životní styl, ale též častější pocit deprese. A nejvyšších skóre dosahovaly nejméně aktivní děti. Odborníci to vyčíslili s pečlivou a bolestnou přesností. „Každá další hodina proseděná ve dvanáctém roku života je spojená s jedenáctiprocentním nárůstem stavu deprese v osmnácti letech,“ shrnuje závěry studie server CNN. Každá hodina, kterou dítě stráví bez fyzické aktivity ve čtrnácti letech, poté zvýší skóre deprese v osmnácti letech o osm procent, pro tentýž vztah mezi šestnáctým a osmnáctým rokem platí nárůst o jedenáct procent. Data se týkají pouze deprese, výzkum odhlížel například od úzkostných poruch, připomíná CNN.

Výsledky přitom autoři práce z magazínu The Lancet očistili od dat dětí, které vykazovaly deprese ještě před zahájením studie, i od socioekonomického statusu a dalších faktorů. Autoři podotýkají, že jejich práce identifikuje souvislost, souvztažnost, ne příčinný vztah, přesto se však odvažují počítat s tím, že fyzická aktivita riziko deprese snižuje. Jejich data prý „naznačují, že dvouhodinové snížení sedavého chování denně, k němuž dojde mezi dvanáctým a šestnáctým rokem života, je spojeno s šestnáctiprocentní až dvaadvacetiprocentní redukcí skóre deprese v osmnácti“.

Především však i tento vědecký tým zdůrazňuje, že potřeba není intenzivní aktivita. Počítají se i procházky, domácí práce, dokonce hra na hudební nástroj nebo kreslení. „Prospěšné našemu duševnímu zdraví nejsou jen intenzivní formy činnosti,“ shrnuje Aaron Kandola. Jeho kolega Joseph Hayes na serveru Science Daily dodává, že cvičení propaguje řada iniciativ, ale že pozornosti by neměly unikat ani formy mírnější aktivity.

Autoři:
  • Nejčtenější

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Tančím u tyče a miluju metal, říká veterinářka a MOgirl Zdena

„Moje seriózní povolání se zdánlivě neslučuje s mými zájmy, které nejsou úplně standardní,“ hlásí hned zkraje MOgirl...

Premium

Znásilnění bylo jen začátkem. Poslední letní tancovačka skončila tragicky

„Však já tě udám!“ Touto neuváženou větou se už nejednou proměnil trestný čin znásilnění ve vraždu. Těžko se v...

Top strečink na doma: je prevencí bolesti zad, uvolní hrudní páteř

Naším cílem nebude ani tak fyzické „natahování“ svalů a šlach. Tři strečinkové cviky, které nabízíme na domácí cvičení,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Smlsal přibral 50 kilogramů, vyzkoušel si den v těle tlouštíka

Už 150 tisíc Čechů trpí obezitou. Hubený člověk si často ani neumí představit, jak jsou pro ně některé činnosti...

Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  • Další z rubriky

Cvičení v karanténě: lezení po čtyřech je prostý a super-účinný cvik

Stačí vám kus podlahy, obývák, chodba. Ano, domácí lezení po čtyřech je pro dobu omezeného vycházení ideální. Je...

Top strečink na doma: je prevencí bolesti zad, uvolní hrudní páteř

Naším cílem nebude ani tak fyzické „natahování“ svalů a šlach. Tři strečinkové cviky, které nabízíme na domácí cvičení,...

VIDEO: Rychlokurz tance. Reportér se pokusil ovládnout ho za hodinu

Kralují tanci a sjíždějí se do Prahy, aby se tu v rámci festivalu The Legits Blast utkali v battlech neboli tanečních...

VIDEO: Šílený Mike dolétal. Vyznavač placaté Země zemřel při pádu rakety

Věřil, že spiknutí mocných před námi skrývá mnohé pravdy, především fakt, že Země není kulatá. Aby se o tom přesvědčil...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Obchody zůstanou na pomlázku zavřené. Řetězce nevyužily stavu nouze

O Velikonočním pondělí zůstanou supermarkety zavřené a budou se tak držet zákona, který platí v běžných dobách. V...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...

Vznikne generace superšetřílků? Koronavirus možná změní návyky lidí

Pandemie COVID-19 by podle analytiků do budoucna mohla značně proměnit světovou ekonomiku. Lidé podle nich nejspíš...