Ve filmu Indiana Jones a Chrám zkázy se ocitne neohrožený americký archeolog v podání Harrisona Forda v Asii. Přesně tam také operoval jeden z jeho předobrazů, profesor z prestižního amerického Harvardu a kurátor tamních orientálních sbírek Langdon Warner (1. srpna 1881 – 9. června 1955; na archivním snímku). | foto: koláž iDNES.cz

Kdo byl skutečný Indiana Jones? Podezření padá na archeologa Langdona Warnera

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Na hlavě má klobouk, na sobě zaprášený obnošený kabát a v ruce malý rýč. Přestože vypadá jako dobrodruh, je to renomovaný americký univerzitní profesor. Řeč není o filmovém hrdinovi Indianu Jonesovi, nýbrž o archeologovi Langdonu Warnerovi, který se narodil před 140 lety, v srpnu 1881.

Jeskyně Mo-kao, známé též jako Jeskyně tisíce buddhů, vyhloubili buddhističtí mniši ve 4. století poblíž západočínského města Dunhuangu a od roku 1987 figurují na Seznamu světového dědictví UNESCO. Rozsáhlý komplex stovek kobek a chodeb začal před šestnácti stoletími vznikat poté, co měl jeden z mnichů vidění, v němž se mu zjevilo tisíc buddhů. 

Co je ovšem důležité – unikátní klášterní systém, v němž svého času bydlely stovky mnichů a který se v druhé polovině prvního tisíciletí stal jedním z nejdůležitějších míst buddhismu, byl zhruba před tisíci lety z obavy před muslimskými nájezdníky opuštěn, zazděn a náhodně znovuobjeven až na přelomu 19. a 20. století. A tehdy vstupuje do příběhu i americký archeolog Langdon Warner. 

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se