Nejmenší a zároveň nejkurióznější je kandidátka strany, kterou založil anarchokapitalista, youtuber a publicista Martin Urza. | foto: Urza

V Královéhradeckém kraji se utkají veteráni voleb i odmítači funkcí

  • 1
O křesla v Poslanecké sněmovně bojuje v Královéhradeckém kraji 271 lidí. Šest stran mandáty obhajuje. Vedle toho v menších uskupeních povstali noví nadějní kandidáti i zkušení politici. Je mezi nimi i někdejší kandidát na prezidenta nebo odmítač veškerých funkcí.

V uplynulých týdnech MF DNES přinesla rozhovory s lídry šesti politických stran v kraji, které se před čtyřmi lety dokázaly dostat do Sněmovny. Zbývá dalších 11 hnutí, koalic a stran.

Celkem má o poslanecký plat v kraji zájem 271 jmen, tedy o 162 méně než v roce 2017, kdy však kandidoval rekordní počet 24 subjektů.

Přísaha: zasaženi a nezkaženi

Poprvé do Sněmovny kandiduje hnutí Přísaha bývalého ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty. V kraji je lídrem podnikatel v dopravě, včelař a myslivec Tomáš Jarkovský. Přísaha svůj program nazvala Plán pro spravedlivé Česko a Jarkovský se chce zaměřit například na boj proti korupci a byrokracii.

„Za svoji prioritu považujeme zastavit korupční jednání některých úředníků státní zprávy, ať jsou ve vládě, na ministerstvech nebo na krajských úřadech. Chceme vrátit důvěru lidí v český právní systém, a to celkovou revizí trestního řádu a exekučního zákona. Samozřejmostí je snížení byrokracie a zavedení digitalizace státní správy, aby občané mohli většinu úředních záležitostí vyřídit z domu od počítače. Budeme iniciovat jednání o důchodové reformě, daňových zákonech, zdravotnictví a dotační politice,“ říká devětačtyřicetiletý obyvatel Pěčína Tomáš Jarkovský.

Podle něj jsou kandidáti Šlachtova hnutí politikou zasaženi, ale nezkaženi: „Sešli se u nás lidé, kteří jsou přesvědčeni, že se dá něco změnit. Jde o lidi, kteří dokážou, že sliby nejsou jen prázdná slova.“

TSS: nenechat se okrádat

Coby autentická pravice, jež chce oslovit voliče od středu doprava, kteří nemají koho volit - tak se charakterizuje formace Trikolora, Svobodní, Soukromníci (TSS). Do voleb ji vede hradecký lékař Miroslav Havrda. Ten v případě zvolení slibuje například nadřazení zájmů českých občanů nad zájmy Bruselu, protože se domnívá, že Evropská unie je úplně jiná, než do které republika vstupovala.

„Cílíme na občany, kteří po revoluci volili ODS a ODA. To dnes nejsou jen podnikatelé, živnostníci, učitelé, ale i poctivě pracující zaměstnanci, kteří si uvědomují, že nejvíce je neúměrně vysokými daněmi okrádá především stát,“ zdůrazňuje Havrda.

Rozhovory s lídry v hradeckém kraji

Seriál rozhovorů MF DNES s lídry politických subjektů před volbami do Poslanecké sněmovny pokračuje s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou za ANO. Dlouholetý starosta Trutnova a poslanec Ivan Adamec (ODS) avizoval velkou chuť vyhrát. Ambice neskrývá ani třicetiletý poslanec z Trutnova Martin Jiránek (Piráti). Poslanci a náchodskému starostovi Janu Birkemu (ČSSD) a poslanci Zdeňku Ondráčkovi (KSČM) preference kolem pětiprocentní hranice těsně před volbami moc nenahrávají a hrozí, že Sněmovnu po osmi letech opustí. Zato exposlankyně Vladimíra Lesenská (SPD) by se naopak po stejně dlouhé době mohla nejspíš do dolní komory parlamentu vrátit. 

Pro Sněmovnu má Havrda připravenou řadu témat: „Nadále pokračuje personální devastace zdravotnictví, prakticky se nestaví dálnice a železniční koridory. Stát, a tedy i jeho občané jsou obrovsky zadluženi, není vyřešen důchodový systém. Za posledních sedm let u nás přibylo asi 70 tisíc státních zaměstnanců a postupně ubývá těch, kteří mohou financovat jejich platy. Vládnoucí i hlavní opoziční strany využily pandemii k nastolení covidové totality prostřednictvím pandemického zákona.“

Zelení: klimatická změna

Stále tu jsou i Zelení. Ti se ve Sněmovně ohřáli jen jedno volební období, zato však měli čtyři ministerské posty. Více se jim tradičně daří v senátních volbách. Ve svém programu se vracejí ke kořenům. Před čtyřmi lety získali 1,46 procenta platných hlasů a těsně nedosáhli na stokorunový příspěvek ze státního rozpočtu za každý hlas. Ten se uděluje za zisk alespoň 1,5 procenta.

Jejich krajským lídrem je zkušený politik, hradecký i krajský zastupitel, exnáměstek primátora a krajinný ekolog Martin Hanousek.

„Povodně, extrémní sucha, nedostatek zdrojů pitné vody, umírání lesů a letos i nejsilnější zaznamenané tornádo v České republice. Změna klimatu není akademickým problémem, ale dávno zásadně a někdy bohužel i tragicky dopadá na každého z nás. Konečně by na to měla reagovat politika. Právě Zelení jsou tou správnou volbou a těmi, kdo jsou zárukou odpovědného a důsledného přístupu k řešení problematiky klimatické změny,“ upozorňuje Hanousek.

Neúnavný politický kandidát

Už pošesté bude kandidovat do Poslanecké sněmovny Petr Hannig. Neúspěšný prezidentský kandidát z roku 2018 vystřídal Stranu zdravého rozumu, Suverenitu Jany Bobošíkové i Rozumné a tentokrát je krajským lídrem Aliance pro budoucnost. Pětasedmdesátiletý neúnavný politický kandidát složil stovky písní a vyprodukoval řadu hudebních alb.

Letos se zvedl průměrný věk sněmovních kandidátů. Zatímco před čtyřmi lety to bylo přes 46 let, letos už přes 50 let.

Pozoruhodné je také zastoupení žen na jednotlivých kandidátkách. Například TSS má na dvacetičlenné listině jen dvě, Piráti a STAN tři a ČSSD čtyři, ale Volný blok vsadil na 13, Aliance pro budoucnost 11 a hnutí Prameny jich má devět ze 17.

Nejmenší a zároveň nejkurióznější je kandidátka strany, kterou založil anarchokapitalista, youtuber a publicista Martin Urza. Kandidátka subjektu Nevolte Urza má v kraji jednoho člena a lídra – jednatřicetiletého analytika Jiřího Lžičaře. Nevolte Urza odmítá veškeré politické funkce a zavazuje se, že v případě zvolení složí každý získaný mandát.

Nejstarší kandidátkou v kraji je jednaosmdesátiletá ekonomická poradkyně Jana Nováková z Jaroměře, která je na 17. místě kandidátky Hnutí Prameny. Nejmladšími jsou prodavač Filip Toráč na devátém místě kandidátky KSČM a nakladatel Prokop Zapletal, který je jedenáctý na kandidátce Hnutí Prameny. Oběma je 21 let.