Starostka Žatce Zdeňka Hamousová u lounského soudu při listopadovém hlavním líčení. | foto: Miroslava Strnadová

Starostka Žatce odešla od soudu i napodruhé s pokutou a zákazem řízení

  • 24
Okresní soud v Lounech znovu uznal starostku Žatce Zdeňku Hamousovou (za ANO) vinou za řízení v opilosti a potrestal ji peněžitým trestem ve výši 90 tisíc korun. Politička zároveň nesmí po dobu jednoho roku usednout za volant vozu. Rozsudek není zatím pravomocný, obhajoba si ponechala lhůtu na odvolání.

„Mám za to, že přestože se před soudem obžalovaná nedoznala, tak se skutku dopustila. Potvrdily to jak rozbory krve, tak její chování, které bylo zaznamenáno na kameru policie,“ uvedl k rozsudku soudce Jan Jouza. 

Soud zároveň odmítl tvrzení obhajoby, že za volant usedla starostka v krajní nouzi. Sama Hamousová se dnešního jednání soudu neúčastnila.

Prohřešku se žatecká starostka a bývalá senátorka dopustila 9. dubna, když do městské nemocnice vezla respirátory FFP3, kterých tam byl nedostatek. V jednu hodinu v noci ji zastavila policejní hlídka. Podle výpovědi jednoho z policistů hlídku zaujal styl jízdy, řidička prý na silnici kličkovala. Při kontrole dokladů pak podle jeho slov jevila známky požití alkoholu.

Protože se událost stala v době nouzového stavu kvůli koronaviru, policisté neprovedli dechovou zkoušku, ale řidičku požádali, zda podstoupí odběr krve, s čímž starostka souhlasila. Následné rozbory pak ukázaly 1,58 a 1,60 promile alkoholu v krvi.

Případ začal projednávat Okresní soud v Lounech začátkem loňského října. 

Ve zkráceném řízení původně starostku potrestal pokutou ve výši 110 tisíc korun a zákazem řízení na jeden rok. S trestem ale obžalovaná nesouhlasila a proto bylo nařízeno hlavní líčení.

V něm advokát Hamousové zpochybňoval výsledky rozboru krve. „Odebrané vzorky nebyly bezprostředně uloženy do chladu, ale minimálně patnáct minut byly při pokojové teplotě. Ani způsob hodnocení nebyl správný, to vše mohlo výsledek ovlivnit,“ uvedl při listopadovém jednání soudu obhájce.

Jeho tvrzení však při dnešním líčení odmítla odborná znalkyně soudu. Krátkodobé špatné skladování krevních vzorků prý nemohlo výrazně ovlivnit výsledky rozboru krve a pokud by je ovlivnilo, tak by naměřené hodnoty alkoholu v krvi byly spíš nižší.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.