Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. října 2021 Beáta

Připravíme Česko na Evropu bez Unie, říká krajská lídryně Trikolory Hyťhová

  17:33
Před čtyřmi roky vstupovala Tereza Hyťhová do celostátní politiky jako krajský lídryně hnutí SPD, pro které v Ústeckém kraji získala dvě křesla. Nyní zde vede uskupení Trikolora Svobodní Soukromníci. „Jsme alternativou pro všechny, kteří chtějí normální svět a jsou hrdými vlastenci jako my,“ říká v předvolebním rozhovoru MF DNES.

Tereza Hyťhová. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Poměrně dost kritizujete sociální práci i práci s takzvanými nepřizpůsobivými. Čemu jste se jako poslankyně hlavně věnovala a co se vám podařilo za uplynulé volební období prosadit?
Moje primární téma, kterému se věnuji, je školství. Za děti jsem po celé čtyři roky bojovala neustále. Podala jsem do Sněmovny návrh na zrušení plošné inkluze na školách. Tento návrh do dnešního dne bohužel stále leží v prvním čtení, jelikož není vůle ze strany vlády a dalších poslanců ho projednávat. Inkluzi ve školách kritizuji od samého počátku jejího zavedení. V době covidové jsem prosazovala návrat žáků do škol, je naprosto nehorázné, že děti byly takovou dobu doma. Nesouhlasím s tím, aby děti seděly ve školách v rouškách a aby se musely povinně testovat. Chci pro děti normální dětství a výuku ve školách a za to stojí bojovat.

Do Sněmovny jste před čtyřmi lety vstoupila pod hlavičkou SPD, před rokem jste přestoupila do hnutí Trikolora. Proč? Po vašem odchodu se totiž objevily nejrůznější zprávy na internetových fórech, že jste odešla po bližším vztahu a po rozchodu s Tomiem Okamurou.
Odešla jsem z důvodů, které jsem uvedla již několikrát. Mám odlišné představy o demokracii ve straně a jejím fungování. Také směřování hnutí SPD do levicového spektra skutečně není mým šálkem kávy. Přirovnala bych to k partnerskému vztahu, když si v něm přestanete rozumět, je jednou z možností odejít. To přesně jsem udělala před rokem já a toto uskupení jsem opustila. Nyní jsem spokojená a věřím, že hnutí Trikolora Svobodní Soukromníci ve volbách uspěje.

S jakým programem jdete do voleb? Sněmovna není jen o regionech, ale vítězové rozhodují o směřování celého státu. Na co důležitého se chcete zaměřit?
Naše hlavní heslo je „Máte právo žít“ a „Vrátíme vám normální svět“. Covidová doba tuhle republiku a celý svět naprosto změnila. My chceme, aby děti byly ve školách – bez podmínek. Nechceme lidem zvyšovat daně, chceme je nechat pracovat a chceme jim dát svobodu. Nechceme přijmout euro, naopak budeme prosazovat, aby byla zachována česká koruna, a aby české právo bylo postaveno nad právo evropské. Chceme suverénní, silné a prosperující Česko. Jedním z dalších hlavních bodů je antibyrokratická revoluce, myslím, že občané už mají plné zuby nekonečného papírování a celé byrokracie, která lidi pouze zdržuje od svého skutečného zaměstnání. Učitel má učit a živnostník se starat o svoji živnost, ne se utápět v nekonečném množství lejster. My lidem nebudeme zavírat jejich podniky. Za prvé si nemůžeme dovolit fatální krach naší ekonomiky, ke kterému vláda svými lockdowny přispěla. A za druhé chceme lidi nechat svobodně pracovat a žít.

Na jaké voliče bude ve své předvolební kampani Trikolora cílit? Čím byste chtěli přesvědčit zatím nerozhodnuté voliče?
Chceme lidem ukázat, že tyhle volby jsou zásadní a že jejich hlas může skutečně mnohé ovlivnit. Jelikož jsme v tuto chvíli jediná skutečně pravicová konzervativní strana na politické scéně, určitě jsme alternativou pro zklamané voliče ODS a zkrátka pro všechny, již chtějí normální svět a jsou hrdými vlastenci jako my.

Tereza Hyťhová (*1995)

  • Má vystudovanou vysokou školu pedagogickou – učitelství pro první stupeň ZŠ – speciální pedagogika.
  • Ve Sněmovně se proto v uplynulém volebním období zaměřovala primárně na školství a děti.
  • Do loňského roku působila i jako zastupitelka Ústeckého kraje.
  • Má ráda cestování, posezení s přáteli, dobré víno.
  • Doma chová dva králíky.  

Patříte ke kritikům Evropské unie. Jste stále zastánkyní našeho vystoupení z této instituce? Jak by podle vás měl vypadat náš vztah s EU?
Budeme prosazovat ústavní nadřazenost českého práva nad sekundárním právem EU. Budeme cíleně připravovat Českou republiku na Evropu bez Evropské unie. Na okamžik, kdy Evropská unie nevyhnutelně pozbude své historické funkčnosti a zanikne. Budeme jednat o nové formě spolupráce mezi svrchovanými evropskými národními státy. Navážeme také úzkou ekonomickou a politickou spolupráci s visegrádskou čtyřkou, Rakouskem, Itálií, Slovinskem, Srbskem a Chorvatskem. Pokud tyto kroky nepovedou k nápravě, budeme prosazovat referendum o vystoupení ČR z EU. Chceme suverénní a silnou zemi.

Častým evergreenem před volbami jsou sociálně vyloučené lokality. Ústecký kraj spolu s Karlovarským a Moravskoslezským patří v tomto směru k otloukánkům. Mnoho politiků z našeho regionu tvrdí, že však stále chybí centrální vůle tyto problémy řešit a nejen poslanci ze zbylých jedenácti krajů jsou rádi, že jich se to vlastně netýká. Máte nějaký plán, jak tento stav zlepšit a regionům i městům opravdu pomoci?
Ano. Postavit do vlády odvážné lidi, kteří se nebojí říci dost, to bohužel momentálně chybí. Je třeba rázná změna zákonů, aby nebylo možné zneužívat sociální dávky. Sociální dávky mají sloužit lidem v nouzi a v náročných životních situacích, ne lidem, kteří nechtějí pracovat.

Regionům postiženým těžbou a těžkým průmyslem, kam patří i náš kraj, mají vedle běžných dotací pomáhat i speciální programy, jako je Restart nebo tzv. ekomiliardy. Jak jsou tyto programy úspěšné a mají smysl? Dosáhnou na ně vedle velkých měst a institucí se specializovanými odděleními na zpracování žádostí o dotace i malé obce či organizace? Míří peníze opravdu tam, kam by měly?
Hodně záleží na starostech jednotlivých obcí. Například v Mostě byla dotace velmi dobře využita a okolí města se opravdu zásadně změnilo, bohužel ale také mnohé dotace skončily v nenávratnu, viz program ROP Severozápad. Kde padla mimo jiné obvinění i žaloby a bylo několik lidí odsouzeno. Takže je to opravdu o lidech, ne o dotačních programech.

S jakým volebním výsledkem byste byla osobně spokojená? S kým si dokážete představit, pokud ve volbách uspějete, vytvořit koalici, nebo ho tolerovat?
Pokud se naše hnutí zapíše na politickou mapu Česka – bude to pro nás obrovský úspěch. Na vytváření koalic je momentálně brzy, ale s kým si opravdu nedovedu představit spolupráci, jsou Piráti.

Jak moc může výsledek vašeho uskupení ovlivnit odchod Václava Klause mladšího, někdejšího lídra Trikolory, z politiky?
Máme nyní velmi silnou a odvážnou předsedkyni Zuzanu Majerovou Zahradníkovou a spoustu dalších silných osobností a kandidátů, tudíž si nemyslím, že by o silné osobnosti byla v naší volební formaci nouze.

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybíráli dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcí: Ústí n. L.LitoměřiceMostLounyTepliceDěčín, další

  • Nejčtenější

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Díra = nedohráno! Šlágr 1. ligy basketbalistů skončil nevídanou kuriozitou

Dřív než díru do světa udělali basketbalisté Chomutova díru do své palubovky. Sádrou se nakonec nespravovala, takže...

Policie nesmí chtít občanku preventivně, zastal se soud účastníka Klimakempu

Ústavní soud vyhověl stížnosti návštěvníka Klimakempu v Louce u Litvínova z roku 2018. Policie podle soudu nesmí...

V F1 vám uletí hlava z těla. Enge o životní štaci a jak se z ní vyautoval

Premium Tři závody v nablýskaném světě formule 1? Mohlo jich být i víc. Tomáš Enge měl možnost závodit za Minardi, ale vydal se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž chtěl znásilnit matku, málem ji při tom zabil. Soud ho poslal do léčebny

Sedmatřicetiletý Josef B. ze Šluknova na Děčínsku plánoval v březnu znásilnění své matky. Při tom však ženu navíc málem...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

V ústecké MHD bude více kontrol, na některých linkách je jízdenka výjimkou

Na cestující bez platné jízdenky a vandaly se od příštího týdne více zaměří kontroly v ústecké MHD. Revizoři spolu se...

Muž chtěl znásilnit matku, málem ji při tom zabil. Soud ho poslal do léčebny

Sedmatřicetiletý Josef B. ze Šluknova na Děčínsku plánoval v březnu znásilnění své matky. Při tom však ženu navíc málem...

Za nově narozené dítě dostanou Mostečané 15 tisíc, musejí ale pracovat

Finanční benefit pro rodiny s nově narozeným dítětem plánuje zavést mostecká radnice. Městští radní schválili pro děti...

Litvínov dál usiluje o záchranu slavné Sýkorovy mozaiky, má novou studii

Litvínovská radnice připravuje už několik let plán na záchranu slavné mozaiky světoznámého výtvarníka Zdeňka Sýkory....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Zpráva, že americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu zastřelil kameramanku a postřelil režiséra, vyvolala...