ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jakub Hněvkovský, MAFRA

Pitná voda podraží. Nárůst je pro domácnosti únosný, tvrdí vodárny

  • 5
Od ledna rozpočty domácností musí počítat kromě zátěže z růstu cen potravin, elektřiny, pohonných hmot nebo plynu také s tím, že se zvýší cena vody. Zatímco letos kubík vody od Severočeské vodárenské společnosti (SVS) stál i se stočným a DHP 112,45 koruny, od ledna bude voda dražší o 15,66 koruny.

„Lidé očekávali, že voda podobně jako elektřina, plyn, benzin nebo jiné zboží každodenní spotřeby rovněž skokově podraží. Nestane se tak. Vodné a stočné se zvýší opravdu jen o kapku. SVS ctí zásadu, že cena vody nesmí překročit strop v rámci takzvané sociální únosnosti. Ta zjednodušeně říká, že byste za vodu neměli zaplatit více, než jsou dvě procenta průměrných příjmů domácností s průměrnou spotřebou,“ řekl generální ředitel Severočeské vodárenské společnosti Bronislav Špičák.

Zatímco za elektřinu si domácnosti připlatí třeba až o 5 tisíc korun měsíčně navíc, u vody to bude pouze zhruba o 150 korun. „A to je, myslím, dobrá zpráva pro všechny domácí rozpočty,“ dodal Špičák.

SVS je největší vodárenskou společností v zemi a zajišťuje zásobování pitnou vodou pro 1,1 milionu obyvatel Ústeckého a Libereckého kraje.

„Ceny energií, pohonných hmot, potravin ani výše inflace neklesají. I když mnohé z těchto faktorů vstupují do kalkulace ceny vodného a stočného, neporoste od Nového roku tato cena tak, jak by se dalo očekávat. Zvýšení cen obou služeb se meziročně drží na 13,9 procenta a zdaleka nekopíruje trend násobků částek, které domácnosti vynakládají na ostatní životní potřeby,“ podotkl Špičák.

Města zdražení vody zvládnou

Podle rumburského starosty Lumíra Kuse (ANO) je zdražení skutečně minimální. „Ve srovnání s cenami energií je toto malé. Myslím si, že tohle zvládneme. Nebudeme to extra řešit, že bychom kvůli ceně vody něco omezovali. Horší to bude u cen energií a plynu. Cena vody nebude mít žádný vliv,“ konstatoval za radnici Kus. Města a obce jsou akcionáři SVS.

Řada měst se už v rozpočtech na příští rok snažila zohlednit navýšení energií i vody. „Prostě na všechno, co souvisí s provozem města, bychom měli být připraveni,“ řekl teplický starosta Jiří Štábl (ANO).

Některá města začala vodou šetřit již v minulých letech, zvýšení cen vody je tolik nezasáhne. Například Česká Kamenice již má svých pět retenčních nádrží, které vodu zachycují, a město ji používá například na zalévání.

„Šetříme už teď, kdy se zdražují ceny energie, teplo, plyn, a plánujeme šetřit dál. Budeme klást větší důraz na spotřebu vody. Už nyní máme správce městských budov, kteří dvakrát v týdnu zapisují do systému spotřebu budov, aby bylo možné zjistit, zda voda někde neprotéká. V tom budeme pokračovat,“ řekl starosta Jan Papajanovský (Koalice pro Kamenici).

Město současně vyměnilo stromy ve městě, už nechce dvoumetrové kultivary. „Vysázeli jsme místo nich stromy, které by měly být vysoké pět až sedm metrů, budou mít velké koruny a budou poskytovat stín,“ dodal Papajanovský.

Lidé hledají způsoby, jak vodou neplýtvat

Otázka je, jak se se zdražením vyrovnají jednotlivci, firmy a různé organizace. „Dotace nepřijdou ruku v ruce se zdražením, které nás čeká. Vnímám to tak, že se budeme muset podívat, kde je ještě možné něco lépe zorganizovat nebo ušetřit. Budeme se také snažit více aktivovat dárce, aby nám pomohli, protože stát vše sám nezvládne,“ sdělila Irena Opočenská, ředitelka litoměřické Diakonie, která provozuje Domov pro matky s dětmi, chráněné bydlení a podporuje třeba i samostatné bydlení pro dospělé lidi s duševním onemocněním nebo zdravotním znevýhodněním. „Já osobně vše vnímám jako solidaritu s válčící Ukrajinou, kde lidé nemohou žít svobodně a je třeba pomoci,“ dodala Opočenská.

Asi nejsložitější bude situace pro matky samoživitelky, které jsou na všechno samy. „Už nevím, kde ušetřit, roste cena všeho, kam se podíváte. Asi se přestaneme koupat, budeme se jen sprchovat a jednou za čas napustíme vanu. Budu to dělat tak, že malou dceru osprchuji, zastavím vodu, namydlím a pak ji osprchuji. Sama to budu dělat stejně. Nádobí budeme mýt jako dřív, napustím dřez,“ řekla Martina z Ústí nad Labem.

Otázka také je, zda budou zdražovat bazény. Výhodu mají tam, kde využívají vlastní vrt. Například děčínský akvapark spotřebuje ročně 500 tisíc kubíků vody. „Je to ale v pohodě, protože stejně jako Ústí nad Labem máme termální vrt, a v bazénech tak nemáme pitnou vodu,“ řekl ředitel děčínského akvaparku Igor Bayer. Bazény se tak jen dopouštějí. „My máme kubík vody za tři koruny a využíváme ji i v tepelných čerpadlech, splachujeme s ní, takže se využije i druhotně,“ dodal Bayer.