PŘEHLEDNĚ: Co se změnilo vyhlášením Ústí a Trmic za bezdoplatkovou zónu

  • 0
Od vyhlášení bezdoplatkové zóny na celém území Ústí nad Labem a sousedních Trmic, které platí od pondělí, si obě města slibují zastavení přílivu problematických rodin odjinud. Kritici opatření ovšem tvrdí, že nefunguje, ba dokonce škodí. MF DNES sestavila přehled, co vyhláška pro obyvatele znamená.

1. Co je doplatek na bydlení?

Jde o dávku hmotné nouze a poskytnutí finanční pomoci od státu na pokrytí nájmu. Doplatek na bydlení je až krajní prostředek, kterým stát pomůže člověku, jenž nemá dostatečný příjem a nestačí mu příspěvek na živobytí a příspěvek na bydlení (o vyhlášení bezdoplatkové zóny na území Ústí nad Labem a Trmic jsme psali zde).

2. Kdo už ho nově nedostane?

Doplatek na bydlení už není vyplácen lidem, kteří se do Ústí nebo Trmic nastěhují z jiných měst nebo obcí. Ovšem přijdou o něj i ti, kteří ho dosud pobírali a nově se stěhují v rámci města.

Právě tohle je předmětem kritiky opozice, hlavně hnutí PRO!Ústí, která má za to, že magistrát znemožňuje sociálně slabým uniknout z ghett.

Nově o doplatek ale přijdou i lidé, kteří ho berou a stěhují se třeba z jednoho bytu do druhého v jednom domě.

Musí být totiž obvykle uzavřena nová nájemní smlouva, na kterou už se dávka nevztahuje a žadatel na ni ztrácí nárok.

„Neustále probíhá migrace v rámci města. Hlavním cílem opatření je zabránit trendu sestěhovávání, kdy problematická rodina v nějaké lokalitě je nasměrována do Ústí a pobírá tady veškeré dávky včetně doplatku na bydlení. Tohle nám přijde neudržitelné, takže opatření bezdoplatkové zóny je určeno primárně na zamezení tohoto trendu,“ říká náměstek primátora Tomáš Vlach.

3. Kdy zůstane vyplácení doplatku zachováno?

Ten, kdo má s majitelem bytu uzavřenou smlouvu na dobu určitou a ta se pravidelně obnovuje, o doplatek nepřijde. A stejně tak se bezdoplatková zóna nedotkne zařízení sociálních služeb, jako jsou například domovy pro seniory nebo azylové domy.

4. Kolika lidí ve městě se opatření týká?

V Ústí nad Labem podle údajů z ledna 2019 čerpá doplatek na bydlení 945 lidí, v Trmicích 60 lidí. Problematickou lokalitou, kde berou lidé tuto dávku velmi často, je předlické ghetto a hlavně tamní Sklářská ulice.

Bezdoplatkové zóny v kraji

  • V některých lokalitách Ústí nad Labem zavedl magistrát bezdoplatkovou politiku už loni v březnu, celkem se jednalo o 22 míst. 
  • Kromě krajského města zavedly bezdoplatkové zóny i radnice v Mostě, Děčíně, Bílině či Litvínově, ale jen ve vymezených lokalitách.

Ve vnitrobloku se tam opět hromadí odpad, lidé žijí ve zcela nevyhovujících podmínkách. Město opakovaně vyzývalo majitele k nápravě, ale bez výsledku. Je běžné, že za nevyhovující malý byt požaduje majitel nájemné až 17 tisíc korun.

Dalšími problematickými oblastmi jsou Mojžíř, Neštěmice nebo Krásné Březno.

„Moc bych si přál, aby resort ministerstva práce a sociálních věcí přiznal, že systém poskytování konkrétně doplatku na bydlení není dobře nastavený. Městům by pomohla tvrdší legislativa a možnost více vstupovat do systému vyplácení dávek. Dnes je to v kompetenci úřadů práce, ale myslím, že radnice svoje prostředí znají líp a dokážou lépe kontrolovat zneužívání dávek,“ tvrdí náměstek Vlach.

5. Jak vysoké bývají doplatky?

Zpravidla se jedná o částky v řádu stokorun.