Příprava expozice o soužití Čechů a Němců finišuje šest let po termínu

  16:32
Příští rok by už konečně po mnoha letech mohla společnost Collegium Bohemicum veřejnosti představit expozici nazvanou Naši Němci. Ta si bere za cíl přiblížit 800 let soužití Čechů a Němců na českém území. Podle ředitele Collegia Petra Koury jde příprava do finále.
V ústeckém muzeu mají být nejen tradiční expozice a příležitostné výstavy, ale...

V ústeckém muzeu mají být nejen tradiční expozice a příležitostné výstavy, ale i obří stálá výstava mapující soužití Čechů a Němců u nás. Pokud by nebyla, musí Ústí vrátit stovky milionů, které dostalo na opravu. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Momentálně dokončujeme obsahovou aktualizaci výstavního konceptu. V horizontu několika týdnů ji předáme architektům a ti nám mají dle smlouvy připravit dokumentaci, na základě které vypíšeme výběrové řízení na generálního zhotovitele výstavy,“ sdělil Koura.

„Když půjde vše podle plánu, v létě bychom ho už mohli mít. Pokud se neobjeví žádné další komplikace, mohla by výstava být hotová na konci roku 2019 a na začátku příštího bychom ji mohli otevřít,“ dodal ředitel.

Měla by to být největší expozice v České republice, která se tématu soužití Čechů a Němců věnuje. Bude se rozkládat bezmála na 1 500 metrech čtverečních ústeckého muzea.

Návštěvníci uvidí přibližně 500 exponátů. Vědecká a kulturně-vzdělávací společnost Collegium Bohemicum na výstavě pracuje už víc než 10 let. Vznikla na konci roku 2006.

Samotná expozice pod patronací Collegia měla být hotová již před sedmi lety, konkrétně její první část. Kompletně měla být veřejnosti představena v roce 2014.

Její vznik byl i jednou z podmínek, aby krajské město získalo dotaci na opravu muzea. Důvodů zdržení je víc – nejasnosti ve financování, ale i personální neshody.

V roce 2016 přišlo „zemětřesení“ na vedoucí pozici. Vnitřní spory mezi členy Collegia vyvrcholily odchodem tehdejší ředitelky Blanky Mouralové. Rada společnosti k jejímu odvolání uvedla, že chtěla „dodržet transparentnost celého projektu“. Petr Koura na její místo nastoupil v roce 2017.

„Ke zdržení došlo patrně kvůli financím, které byly na projekt alokovány na ministerstvu kultury, ale systém jejich čerpání je složitý. Před mým nástupem se podařilo z této dotace vyčerpat částku v řádu desítek tisíc,“ zmínil Koura s tím, že doufá, že po dokončení výstavy bude Collegium dál pokračovat ve vědecké činnosti.

Expozice přiblíží řadu málo známých skutečností

Podle Koury se návštěvníci díky expozici dozvědí, jaký přínos mělo pro naše dějiny německy mluvící obyvatelstvo.

Collegium Bohemicum

  • Je to vědecká a kulturně-vzdělávací společnost.
  • Vznikla na konci roku 2006 a fungovat začala v létě následujícího roku. 
  • Hlavním úkolem Collegia je vytvořit expozici dějin a kultury německy mluvících obyvatel českých zemí s názvem Naši Němci. Ta by měla být letos dokončena. 
  • Její vznik byl klíčovou podmínkou, aby Ústí získalo z EU 336 milionů korun na rekonstrukci budovy muzea. 
  • Expozice měla být původně otevřena v roce 2014. Pokud nebude hotová do roku 2022, město bude vracet část dotace ve výši bezmála 300 milionů korun.

„Kolik lidí třeba ví, že první pražský biskup byl Němec, že zakládající listina Národního muzea je psána německy nebo že jediný umělec pocházející z českých zemí, který spolupracoval s Beatles, byl ústecký rodák Heinz Edelmann?,“ přiblížil ředitel.

„Zajímavé určitě bude i to, že výstava je založena na moderním interaktivním přístupu, bude v ní řada audiovizuálních prvků. Podařilo se nám získat řadu cenných exponátů ze zahraničí,“ uvedl Koura.

„Třeba nedávno objevené fragmenty prvního filmu natáčeného na českém území na konci 19. století. Žádná jiná instituce v republice tento film nemá, donedávna byl považován za nezvěstný,“ doplnil ředitel Koura.

Část sbírky, kterou postupně dávali zaměstnanci dohromady z toho, co koupili například v antikvariátech, dostali nebo našli, už návštěvníci městského muzea mohou vídat během nejrůznějších výstav.

Momentálně například v rámci přehlídky Schichtovy epopeje nebo v nově otevřené expozici, která mapuje historii trpaslíků od pravěku do současnosti.

Hlavní finanční příjmy plynou Collegiu z ústeckého magistrátu, který na provoz společnosti dává každý rok přes milion korun. Nyní ale vedení města jedná s ministerstvem kultury o možnosti, že i ono by přispívalo na provoz.

„Jednání vedou náměstek Tomáš Vlach a primátor Petr Nedvědický, bylo jim přislíbeno, že ministerstvo zváží možnosti financování fungování Collegia. To nyní vede pan Koura, který je skvělý odborník a dělá, co může. Zdá se nám, že některé věci v přípravě trochu váznou, ale jsou k tomu jistě objektivní důvody,“ uvedla náměstkyně primátora Věra Nechybová.

Peníze na výstavu dostává Collegium i z jiných zdrojů, například od Goethe Institutu Praha nebo ministerstva kultury. Kolik už ale fungování dohromady za téměř třináct let stálo, je podle Koury těžko vyčíslitelné.

„Z dotace od magistrátu je hrazen provoz. I když to nejsou přímo peníze určené na výstavu, bez jejich přidělení by nebylo možné na ní pracovat. Vedle přípravy výstavy máme ještě další aktivity, především kulturní, jako je festival Dny české a německé kultury. Na výstavu je momentálně na ministerstvu kultury vyčleněno 52 milionů korun,“ vysvětlil ředitel.

Autor:
  • Nejčtenější

Gratuloval i Matthews. Kämpf o zlatu, útočných choutkách či pevném Rulíkovi

4. června 2024  8:56

Na světový šampionát v Praze ho brali na černou práci, ale on ukázal i zlaté ruce. A teď David...

Je to Brčálník, smějí se Tepličané nedávno odbahněnému rybníku

3. června 2024

Premium Teplice zaplatily za odbahnění Horního rybníka v zámeckém parku sedm milionů korun. Lidé se těšili...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Pavel odvolil „ve svém“ Černoučku, první dáma dostala kytici v barvách EU

7. června 2024,  aktualizováno  15:07

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva odpoledne odevzdali svůj hlas ve volbách do Evropského...

Mars je pro abnormálně silné jedince, líčí psycholožka výcvik letu do vesmíru

8. června 2024

Premium Mezinárodní činnost v kosmického výzkumu byla v květnu na ústecké univerzitě zúročena založením...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Trasa je pro nás likvidační, děsí obec návrh rychlodráhy. Zvažuje soud

9. června 2024  10:09

Přípravu a stavbu rychlodráhy z Prahy do Drážďan a dál mohou provázet a zdržet i soudy. Na setkání...

Trasa je pro nás likvidační, děsí obec návrh rychlodráhy. Zvažuje soud

9. června 2024  10:09

Přípravu a stavbu rychlodráhy z Prahy do Drážďan a dál mohou provázet a zdržet i soudy. Na setkání...

Nejsem ňouma z Litoměřic. Jednou chci vést nároďák, říká Trenér sezony Šotnar

9. června 2024  6:25

Svým sebevědomím dráždí. Přitom jenom není alibista, ale ani to se v Česku moc nenosí. Trenér...

Zvedli jsme vlnu v líném rybníce. Lidé v referendu odmítli výstavbu větrníků

8. června 2024  20:05

Obyvatelé obce Mšené-lázně na Litoměřicku a jeho přilehlých částí v referendu odmítli výstavbu...

Mars je pro abnormálně silné jedince, líčí psycholožka výcvik letu do vesmíru

8. června 2024

Premium Mezinárodní činnost v kosmického výzkumu byla v květnu na ústecké univerzitě zúročena založením...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Hledal jsem manželku v Africe, sbalit ženskou tam zabere sekundu, říká dobrodruh

Premium Byl na šesti kontinentech, projel 135 států a během své cesty kolem světa ujel 230 tisíc kilometrů. Parťákem mu po...

Hejt není názor, říká Arichteva. Žena herce Blažka jí doporučila plastiku prsou

Herečka Veronika Arichteva (38) se stala terčem kritiky manželky herce Filipa Blažka (50). Jolana Blažková (44) se...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Modelka Huntington-Whiteleyová se vyfotila nahá. Přestaňte, jste matka, píší jí

Britská modelka a herečka Rosie Huntington-Whiteleyová (37) zveřejnila na Instagramu fotku, na které leží zcela nahá na...