Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 1. dubna 2023 Hugo

Směna divadla a muzea vyvolává otazníky, zejména ohledně financování

  8:05
Magistrát Ústí nad Labem se vrhá do zvláštní výměny. Známé a svými projekty proslulé ústecké muzeum by podle předběžných dohod mělo přejít pod kraj, naopak Severočeské divadlo pod město. Tento krok vzbudil velké dohady.
Vedení Ústí a vedení kraje uvažují o směně dvou výrazných kulturních institucí...

Vedení Ústí a vedení kraje uvažují o směně dvou výrazných kulturních institucí - ústeckého divadla a ústeckého muzea. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Diskuze se vedou mimo jiné i proto, že objekt muzea byl relativně nedávno za velké peníze zrekonstruován a vedlejší budova divadla by také potřebovala generální opravu. Ústí už divadlo částečně financuje.

Podle ústeckého primátora Petra Nedvědického (ANO) a krajského radního Martina Kliky (ČSSD) zatím panuje na tomto modelu předběžná shoda. Konkrétní datum, kdy by k majetkovému vypořádání mohlo dojít a jak přesně bude vypadat, ale zatím na stole není.

„V momentě, kdy vlastník deseti procent podílu na divadle má padesátiprocentní podíl na rozhodování a spoluodpovědnosti, může to způsobovat určité problémy. Rozhodně je logické řešení, aby muzeum přešlo do vlastnictví kraje a město by si ponechalo divadlo,“ prohlásil Nedvědický.

Výměnu ještě bude muset schválit ústecké zastupitelstvo. „Nyní k tomu nemáme žádné informace, takže se nelze vyjádřit,“ sdělila opoziční zastupitelka Yveta Tomková (Vaše Ústí) na dotaz, co nápadu říká.

Zatím kraj ročně provoz divadla financuje 30 miliony korun, stejně jako město, což bude platit i příští rok. Kvůli havarijnímu stavu divadlo v roce 2016 dostalo 20 milionů korun navíc, polovinu opět dal kraj i město. To loni také zaplatilo za opravy výtahů 1,4 milionu. Rozpočet muzea je 23 milionů korun a jeho provoz dotuje pouze město.

Datum směny budov, majetkové vyrovnání ani budoucí fungování obou institucí nejsou ještě známé. „Hrubě se mi to nelíbí, i když detaily nejsou známy. Ale co jsem zatím slyšel, žádný ekonomický model tam není, a je to čistě směna,“ míní bývalý ústecký zastupitel Radim Bzura.

„V tento okamžik je to pro město extrémně nevýhodné, protože oprava muzea stála půl miliardy korun, a město ji bude ještě 12 let splácet. Takže magistrátu zbude dluh po muzeu a k tomu mnohem dražší divadlo,“ dodává bývalý zastupitel.

Zatímco počet návštěvníků muzea roste, zájem je kromě výstav také o řadu akcí pro veřejnost, návštěvnost divadla zaostává. „Muzeum je s Činoherním studiem ,top‘ ve městě, dělá Ústí dobré jméno a kraji ho předáme v podstatě zadarmo, zatímco město si nechá divadlo, které je na provoz finančně mnohem náročnější,“ pokračuje Bzura.

„Hlavně divadelní budova je v havarijním stavu a naposledy prošla rekonstrukcí před 30 lety. Město tak chce kraji předat rolls-royce, který dál bude splácet, a nechá si divadlo, což je v podstatě časovaná bomba, kde je spousta techniky a zázemí na hranici životnosti,“ doplňuje bývalý zastupitel.

Město i kraj dají divadlu na zvýšení platů po třech milionech

Kraj předloni zcela nečekaně naráz odvolal pět ředitelů muzeí a galerií. Je otázka, jak by se postavil k tomu ústeckému. Jeho ředitel Václav Houfek směnu komentovat nechtěl, také kvůli nedostatku informací.

„Výměna ředitele by se mohla stát i od města, s kterým ale máme dobré vztahy. Nevidím důvod, proč by se to mělo stát, ale co bude dál, nikdo neví. V každém případě muzeum stejně jako sbírky zůstanou a občané města by neměli pocítit vůbec nic,“ poznamenal Houfek.

Podle Kliky kraji patří 14 muzeí, proto by prý taková dohoda dávala smysl, a podpora divadla má pokračovat nadále. „Jsme ve shodě s městem směrem k financím určeným na platy v divadle. Kraj by podporoval divadlo i do budoucna v rámci dotačního titulu. Jsou to ale věci k dalšímu jednání,“ doplnil Klika a potvrdil to i primátor Nedvědický.

„Další navyšování je možné na základě žádosti a podle ekonomické situace města v daném roce,“ uvedla mluvčí Ústí Romana Macová s tím, že další výhled na financování scény nyní nelze konkretizovat. Zatím platby stejným dílem kraje a města pro divadlo platí.

V úterý rada města schválila divadlu 3 miliony korun kvůli zvýšení platů, kraj dá stejně. Ovšem rada města také schválila 1,1 milionu korun na celoroční provoz Collegia Bohemika, které sídlí v muzeu. Co pro něj bude znamenat změna vlastníka, zatím také není jasné.

  • Nejčtenější

Na D1 bouralo přes třicet aut, dálnice po několika hodinách opět stála

Na dálnici D1 na Vysočině se během úterý stalo 16 dopravních nehod. Zranil se při nich lehce jeden člověk, což policie...

Recidivista ukradl za dva měsíce 75 kilo kebabu, všechno snědl

Na dobrý domácí kebab dostal chuť mladý lounský recidivista. Maso však nechtěl jíst někde na ulici a hlavně za něj...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ikona Českého středohoří se dál rozpadá. Na hrad Košťálov je vstup zakázán

Hrad Košťálov, jedna z ikonických dominant Českého středohoří, mizí před očima. Léta zanedbávaná památka, která však...

Naháč z Ústí nad Labem opět vyrazil do ulic, měl namířeno na psychiatrii

Muž, který se opakovaně pohybuje nahý na ulici, zaměstnává strážníky v Ústí nad Labem. Před týdnem hlídce u kruhového...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prodej lukrativních pozemků v horách byl plný přehmatů, věc řeší policie

Při prodeji pozemků v oblasti Dlouhá Louka developerovi, který tam chce postavit chaty z kontejnerů, se Lom na Mostecku...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Na D1 bouralo přes třicet aut, dálnice po několika hodinách opět stála

Na dálnici D1 na Vysočině se během úterý stalo 16 dopravních nehod. Zranil se při nich lehce jeden člověk, což policie...

Strážníci řešili v supermarketu krádež, mezitím běželi hasit i hořící auto

Pernou noc zažili ústečtí strážníci, kteří byli před desátou hodinou večerní přivoláni k řešení krádeže v nákupním...

Děčínští zastupitelé odvolali náměstka, který zpochybnil prezidentské volby

Po dvouhodinové debatě odvolali děčínští zastupitelé ve čtvrtek odpoledne z funkce prvního náměstka primátora Jana...

Ústecký podnikatel Hausenblas s partnerem našli náhradní matku dvojčat v USA

Podnikatel a filantrop Martin Hausenblas se svým přítelem Alexem budou mít dvojčata. Děti jim nosí náhradní matka,...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...