Ústí má malér. Kvůli obviněnému primátorovi nemůže žádat o eurodotace

  8:27aktualizováno  8:27
Obvinění ústeckého primátora Víta Mandíka z ČSSD přineslo městu nečekaný problém. Ústí si kvůli primátorovu trestnímu stíhání nemůže podat žádost o peníze z dotačního programu Severozápad. Z evropských peněz přitom chtělo zaplatit několik projektů včetně rekonstrukce plaveckého areálu.

Za porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby hrozí primátoru Vítu Mandíkovi vězení od tří do deseti let. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"V současné době žádost podat nemohou," potvrdila MF DNES mluvčí dotačního úřadu Severozápad Eliška Chlumská.

Povinnou přílohou žádosti o dotaci je totiž čestné prohlášení statutárního zástupce žadatele, že ho nevyšetřuje policie. V případě města je statutárním zástupcem právě primátor.

Kauza vítání občánků

Slavnost pro prvorodičky a jejich novorozeňata pro město zajišťovala firma Darothore. Za organizaci a propagaci akce si účtovala několikanásobně víc, než nakonec stály dárky pro matky.

Primátor Vít Mandík smlouvu podepsal, spolu s ním policie obvinila radního Josefa Macíka a žádá o vydání poslankyně Zuzany Kailové (všichni ČSSD).

Podle policie firmě Darothore z titulu své funkce neoprávněně umožnili získat majetkový prospěch a městu vznikla škoda nejméně milion korun (o projednávání žádosti zde).

"Proti mně jako statutárnímu orgánu není zahájeno nebo vedeno trestní řízení," zní klíčová pasáž přílohy, bez níž se žádost neobejde.

Takové ustanovení Mandík podepsat nemůže, protože ho policie v květnu obvinila kvůli projektu vítání občánků za porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby (o obvinění zde). Bez jeho podpisu se přitom prohlášení neobejde.

"Pokud projektová žádost neobsahuje povinné čestné prohlášení, je to důvod k vyřazení projektu," dodala mluvčí Chlumská.

Řešení se hledá, řekl náměstek

"Představte si, že jste mecenášem a dáváte na něco peníze. Když zjistíte, že ten člověk je vyšetřovaný policií, tak peníze prostě zastavíte," zdůvodnil přísná dotační pravidla předseda řídícího výboru dotačního úřadu Petr Navrátil.

Náměstek ústeckého primátora Pavel Boček řekl, že magistrát hledá cestu, jak se s problémem vypořádat. "Vše je v konzultaci s tajemníkem a primátorem. Řešení se hledá a pracuje se na něm," řekl Boček. Konkrétní způsob ale nepřiblížil. "V této chvíli vám na to neodpovím," poznamenal.

Ke kauze se nevyjádřil ani primátor Mandík, kterého se redakci přes tiskový odbor od úterý nepodařilo zastihnout.

"Pan primátor by měl odstoupit, aby uvolnil městu cestu k dotacím," zmínila nejrychlejší způsob řešení opoziční zastupitelka Irena Jílková z ODS.

Problém je hlavně s plaveckou halou

O případné rezignaci primátora Mandíka se podle informací MF DNES mezi některými úředníky magistrátu skutečně mluví, ale oficiálně tohle téma nikdo neotevřel.

"Ctíme presumpci neviny a já se po primátorově židli nesápu," podotkl náměstek Boček, který by Mandíka jako jeho statutární zástupce mohl nahradit.

Další možnou variantou je, že chystané projekty hrazené z dotací se posunou až za podzimní komunální volby, do kterých primátor Mandík podle informací MF DNES kandidovat nehodlá.

Hlavním potenciálně ohroženým projektem je masivní rekonstrukce plaveckého areálu Klíše, u níž město počítá s výdaji až 220 milionů korun a kterou chtělo z valné části financovat právě z programu Severozápad. Žádost o peníze si radnice dosud nepodala, přičemž firmu na provedení prací hodlá město vybrat už v první polovině června (o plánech zde).

V případě rekonstrukce areálu na Klíši by však šlo uvažovat také o možnosti, že by žádost o dotaci podaly Městské služby, které areál provozují. "Příspěvkové organizace mají vlastní právní subjektivitu," přisvědčila mluvčí dotačního úřadu Chlumská. Možné také je, že radnice přijde s vlastním řešením.

Autor:

Nejčtenější

Stát podporuje lenost a zneužívání dávek, říká šéfka ústecké sociálky

Ivana Šťastná, vedoucí sociálního odboru ústeckého magistrátu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá nový systém vyplácení sociálních dávek. Návrhy připomínkuje vedoucí...

Děti z tábora na Lounsku otrávila bakterie, která v jídle produkuje jed

Že jíte doma těstoviny celkem často? Na Valentýna vyberte ty ve tvaru srdíček a...

Hygienici objevili ve vzorcích potravin z kuchyně dětského tábora v Žerotíně na Lounsku, kde tři desítky dětí postihly...

Při srážce s autem vykolejil na Lounsku rychlík, škoda je dvacet milionů

Nehoda na přejezdu u Hořetic na Lounsku (16. července 2019)

Na Lounsku vjelo osobní auto před rychlík z Mostu do Plzně. Vážně vypadající nehoda nakonec skončila jen jedním lehkým...

Co může za sesuv na D8? Podle odborníků déšť a nezajištěný zářez

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a silný déšť jsou podle odborníků z Technické univerzity Ostrava hlavními...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Další z rubriky

Co může za sesuv na D8? Podle odborníků déšť a nezajištěný zářez

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a silný déšť jsou podle odborníků z Technické univerzity Ostrava hlavními...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Nevěstě zmizel v trampském srubu kufr peněz, pátrání ztížila opilost hostů

Kufr z přepadení v Náchodě jako jeden z důkazů (16.9.2015).

Po kufru plném peněz pátrali policisté na netradiční svatbě v Duchcově. Oslava se odehrávala o víkendu v trampském...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK VÝROBNÍCH STROJŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz