Za půl hodiny o kus dál podobná scénka. Arab mává hospodskému před očima svazkem bankovek a skoro prosí o vstup na zahrádku. Opět se dozví, že se zrovna zavírá.
Čtěte v páteční MF DNES: Kolik arabských hostů je nyní v Teplicích a kdo organizuje jejich pobyt. Jak nyní řeší město problémy s neukázněnými návštěvníky a jak vysoké pokuty za dopravní přestupky dostávají.
Ano, řekněte si klidně, že jde o xenofobii a že je to ostuda, ale takhle to řada Tepličanů nevnímá. Odmítnutí obsloužit Araba berou prostě jako zoufalou pomstu za nepořádek, který lázeňští hosté z Kuvajtu či Libye v Teplicích dělají.
Na teplické radnici proto proběhla ve středu zvláštní schůzka. Vedení města a policie se radilo s představiteli firem, které do zdejších lázní vozí Araby na léčení, jak přimět tyto hosty, aby se chovali pořádněji.
Lidé žijící v centru Teplic si totiž stěžují, že někteří Kuvajťané, Libyjci a rodiny z Kataru či Saúdské Arábie narušují při svých piknicích noční klid, nechávají po sobě v parcích hory odpadků a ohrožují v autech z půjčovny bezpečnost.
Jde o ožehavé téma, protože tisíce Arabů každoročně přinášejí do lázní peníze. Firmy, které je dovážejí, jim najímají domy a poskytují různý servis. „Byly roky, kdy tady arabských klientů bylo méně. K navýšení došlo loni, proto jsme začali řešit, jak se k tomu postavit,“ říká Hynek Hanza, náměstek primátora Teplic. Na poradě zástupci samosprávy s muslimskou obcí domluvili, že budou Araby na naše pořádky upozorňovat při pravidelných modlitbách.
Radnice také zvažuje, že nechá Arabům rozdávat speciální igelitky s nápisy, že do nich mají ukládat odpadky a tašky pak musí hodit do koše.
„Připadáme si jako chůvy,“ říká ředitel teplických strážníků Michal Chrdle. „My je na kameře zaměříme, jak odhodí lahev. Přijde hlídka, oni to uklidí. Jenže za čtyři týdny je nepřevychováme, a když už začne uklízet jedna skupina, odjede domů a přijede nová,“ dodává.
Rodiny z Kuvajtu či Libye se drží stranou místních obyvatel. Mají jiný denní režim a mají také za to, že úklid po nich je záležitostí města.