Středa 21. dubna 2021, svátek má Alexandra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. dubna 2021 Alexandra

Soud řeší podivnou výměnu vedení nemocnice v Bílině, byla prý nezákonná

  11:10
Zástupci radnice v Bílině jsou obžalováni z toho, že v rozporu se zákonem vyměnili vedení zdejší nemocnice. Pokud soud jejich vinu uzná, budou zpochybněny všechny změny, které se v nemocnici dosud udály. Zpátky budou muset být přijati všichni, kdo dostali výpověď, a budou zrušena všechna rozhodnutí nového vedení.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek)

"V případě, že soud rozhodne ve prospěch žalobců, je pravděpodobné, že to bude město stát nemalé finanční prostředky. My se potom budeme ptát, čí manažerské selhání to bylo," zlobí se zastupitel Pavel Pastyřík za TOP 09, jeden z kritiků vedení radnice.

Ve společnosti Hornická nemocnice s poliklinikou drží město poloviční podíl, zbylých 50 procent má pět lékařů, každý po deseti procentech. Na 23. května byla naplánovaná důležitá valná hromada, kterou tvořili kromě pěti lékařů i dva jednatelé a zástupce města, jímž byl jmenován místostarosta Zdeněk Rendl (Bílinští sociální demokraté).

Jednatel a desetiprocentní společník Josef Chudáček byl zrovna v Maďarsku v lázních, jednání mělo být proto na přání společníků zrušeno. Schůze se však přesto konala, dorazil na ni místostarosta Rendl a radní, lékař a další ze společníků Jaroslav Čermák (člen sdružení N-Bílina).

Dali dohromady šedesátiprocentní podíl společnosti a mohli rozhodovat. Odvolali z funkce právě nepřítomného Chudáčka a novým jednatelem jmenovali bez výběrového řízení bývalého šéfa litvínovské nemocnice Jaroslava Herzingera. Rovnou mu přiklepli i plat. Ze všeobecných údajů o společnosti vyplývá, že jde o 57 tisíc korun měsíčně.

"To bylo předjednané. Rada se o tom bavila s panem Chudáčkem dopředu. Valná hromada možná nebyla standardní, ale já nejsem právník. Když jsem viděl, že tam sedí i právník a notář, tak jsem si řekl, že je to právně ošetřené," sdělil Čermák.

Místostarosta Rendl je v současné době na dovolené a nebere mobil. "Postup jednání byl nestandardní," připouští i starosta Josef Horáček (N-Bílina). "Ale co vím, tak to mají posvěcené právníkem," dodal a s dalšími dotazy odkázal na Rendla.

Valná hromada byla nezákonná, tvrdí společníci

Podle ostatních lékařů-společníků nebyla schůze jen nestandardní, ale i nezákonná a její platnost napadli u soudu. "Podle žalobců nebyla valná hromada oprávněna jednat a přijímat usnesení, neboť se konala bezdůvodně, nezákonným způsobem a v rozporu s dobrými mravy," uvedla mluvčí Krajského soudu v Ústí nad Labem Irena Jeřábková.

Lékaři se nyní chystají žalobu rozšířit o další zajímavou okolnost, na kterou se přišlo později. Podle nich neměl místostarosta Rendl na schůzi vůbec co dělat. Rendla poslala na květnovou valnou hromadu jen rada města, v zákoně o obcích se ale píše, že tuto pravomoc má výhradně zastupitelstvo. Rendl tudíž neměl oprávnění jednat.

"To je velmi nebezpečné," upozorňuje děčínský právník Narcis Tomášek. "Pokud bylo vedení nemocnice zvoleno na základě jednání někoho, kdo neměl oprávnění, pak veškeré další následující kroky tohoto vedení jsou neplatné," uvedl. A nepomůže podle něj ani to, že když si vedení města po čtyřech měsících chybu uvědomilo, nechalo zastupitelstvo 8. září odhlasovat Rendlovo zmocnění dodatečně.

Pokud soud uzná žalobu na neplatnost valné hromady, bude to mít následky. Sporný je třeba prodej sanitní dopravy, kterou získal nový majitel Václav Šlambora od 1. září, a podle svých slov ji už vrátit nemůže. "Já jsem už udělal řadu nevratných kroků. Mám smlouvy s pojišťovnami, auta jsou přepsaná na mě, přešli ke mně zaměstnanci, kteří mají o 30 - 40 procent vyšší platy, než měli dříve," vyjmenoval.

Nově přijatí budou muset odejít, vyhození se naopak vrátí

Nejde ale jen o prodej majetku společnosti, ale i o lidi, kteří byli novým jednatelem přijatí. Ti by mohli o svá místa přijít a pak žádat odškodnění. Platí to paradoxně i o jednateli Herzingerovi samotném. A naopak propuštění zaměstnanci by mohli žádat místa zpět a chtít i ušlou mzdu.

Jedním z propuštěných, který se brání u soudu, je náměstek ředitele Richard Hazdra. "Výpověď jsem dostal k 1. září, ke dni svých šedesátých narozenin," vzpomíná smutně. Nejvíce mu vadí, že se nemocnice chystá prodat i další důležité obory. "Zbavuje se rentgenu a biochemie, což jsou obory, bez kterých by poliklinika byla jen zdravotním střediskem," řekl Hazdra.

Hazdra navíc připomíná, že v roce 2005 získalo město areál od státu bezplatně pod podmínkou, že dalších minimálně 20 let musí zachovat zdravotní péči. "Myslím, že dochází i k porušení této dohody," míní.

I tentokrát si starosta Horáček myslí, že vše je v pořádku. "Veškeré změny musí projít přes ministerstvo zdravotnictví. Toho jsme se ptali, jestli má zájem, aby v Bílině byl rentgen, nebo ne. Tedy on tam bude, ale provozovaný jinak. Pokud vím, ministerstvo zájem nemá. Ale ještě to nebylo schváleno," sdělil Horáček.

  • Nejčtenější

První noc jsem spal se sekerou, vypráví politik o opravě vily v ghettu

Premium Tam, odkud už tisíce jiných prchly, si on pořídil rozlehlou vilu. Nádherný, ale notně zchátralý dům na sídlišti Janov,...

Autrey: Rasismus? Cítím se bezpečněji tady v Česku než v Americe

Na záda si nechal vytetovat českého lva, ne americkou vlajku s hvězdami a pruhy, byť z USA pochází. „Cítím se tady...

Labská je hotová, kraj začne stavět cyklostezku Ohře dlouhou 135 kilometrů

Po letech odkladů a s dokončením Labské stezky nyní Ústecký kraj začne pracovat i na stavbě 135 kilometrů dlouhé...

Petr Fejk by mohl vést zoo v Ústí nad Labem, postoupil do finále konkurzu

Ústí nad Labem má dva kandidáty na nového ředitele zoologické zahrady. Vybírat se bude mezi někdejším dlouholetým šéfem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brazilská mutace na Děčínsku je méně nakažlivá, hygiena dál hledá zdroj

Rozbor dvou záchytů brazilské mutace koronaviru na Děčínsku neprokázal, že by šlo o agresivnější a nakažlivější...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Soudkyni viněnou z řízení v opilosti budou místo v Ústí řešit v Praze

Odvolání soudkyně Markéty Lehké, nepravomocně odsouzené za řízení pod vlivem alkoholu, projedná Městský soud v Praze....

Železničáři zcela obnovili provoz na trati po tragické srážce vlaků

Provoz mezi Bílinou a Úpořinami na Teplicku je po tragické srážce vlaků opět obnoven. Na trati se u obce Světec 4....

Ekologové kritizují kácení buků na Mostecku, kraj řeší smluvní ochranu

Organizaci Greenpeace se nelíbí rozsáhlá těžba vzácných bukových lesů na úpatí Krušných hor u Horního Jiřetína na...

Petr Fejk by mohl vést zoo v Ústí nad Labem, postoupil do finále konkurzu

Ústí nad Labem má dva kandidáty na nového ředitele zoologické zahrady. Vybírat se bude mezi někdejším dlouholetým šéfem...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...