Pondělí 20. ledna 2020, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. ledna 2020 Ilona

Soud řeší podivnou výměnu vedení nemocnice v Bílině, byla prý nezákonná

  11:10aktualizováno  11:10
Zástupci radnice v Bílině jsou obžalováni z toho, že v rozporu se zákonem vyměnili vedení zdejší nemocnice. Pokud soud jejich vinu uzná, budou zpochybněny všechny změny, které se v nemocnici dosud udály. Zpátky budou muset být přijati všichni, kdo dostali výpověď, a budou zrušena všechna rozhodnutí nového vedení.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek)

"V případě, že soud rozhodne ve prospěch žalobců, je pravděpodobné, že to bude město stát nemalé finanční prostředky. My se potom budeme ptát, čí manažerské selhání to bylo," zlobí se zastupitel Pavel Pastyřík za TOP 09, jeden z kritiků vedení radnice.

Ve společnosti Hornická nemocnice s poliklinikou drží město poloviční podíl, zbylých 50 procent má pět lékařů, každý po deseti procentech. Na 23. května byla naplánovaná důležitá valná hromada, kterou tvořili kromě pěti lékařů i dva jednatelé a zástupce města, jímž byl jmenován místostarosta Zdeněk Rendl (Bílinští sociální demokraté).

Jednatel a desetiprocentní společník Josef Chudáček byl zrovna v Maďarsku v lázních, jednání mělo být proto na přání společníků zrušeno. Schůze se však přesto konala, dorazil na ni místostarosta Rendl a radní, lékař a další ze společníků Jaroslav Čermák (člen sdružení N-Bílina).

Dali dohromady šedesátiprocentní podíl společnosti a mohli rozhodovat. Odvolali z funkce právě nepřítomného Chudáčka a novým jednatelem jmenovali bez výběrového řízení bývalého šéfa litvínovské nemocnice Jaroslava Herzingera. Rovnou mu přiklepli i plat. Ze všeobecných údajů o společnosti vyplývá, že jde o 57 tisíc korun měsíčně.

"To bylo předjednané. Rada se o tom bavila s panem Chudáčkem dopředu. Valná hromada možná nebyla standardní, ale já nejsem právník. Když jsem viděl, že tam sedí i právník a notář, tak jsem si řekl, že je to právně ošetřené," sdělil Čermák.

Místostarosta Rendl je v současné době na dovolené a nebere mobil. "Postup jednání byl nestandardní," připouští i starosta Josef Horáček (N-Bílina). "Ale co vím, tak to mají posvěcené právníkem," dodal a s dalšími dotazy odkázal na Rendla.

Valná hromada byla nezákonná, tvrdí společníci

Podle ostatních lékařů-společníků nebyla schůze jen nestandardní, ale i nezákonná a její platnost napadli u soudu. "Podle žalobců nebyla valná hromada oprávněna jednat a přijímat usnesení, neboť se konala bezdůvodně, nezákonným způsobem a v rozporu s dobrými mravy," uvedla mluvčí Krajského soudu v Ústí nad Labem Irena Jeřábková.

Lékaři se nyní chystají žalobu rozšířit o další zajímavou okolnost, na kterou se přišlo později. Podle nich neměl místostarosta Rendl na schůzi vůbec co dělat. Rendla poslala na květnovou valnou hromadu jen rada města, v zákoně o obcích se ale píše, že tuto pravomoc má výhradně zastupitelstvo. Rendl tudíž neměl oprávnění jednat.

"To je velmi nebezpečné," upozorňuje děčínský právník Narcis Tomášek. "Pokud bylo vedení nemocnice zvoleno na základě jednání někoho, kdo neměl oprávnění, pak veškeré další následující kroky tohoto vedení jsou neplatné," uvedl. A nepomůže podle něj ani to, že když si vedení města po čtyřech měsících chybu uvědomilo, nechalo zastupitelstvo 8. září odhlasovat Rendlovo zmocnění dodatečně.

Pokud soud uzná žalobu na neplatnost valné hromady, bude to mít následky. Sporný je třeba prodej sanitní dopravy, kterou získal nový majitel Václav Šlambora od 1. září, a podle svých slov ji už vrátit nemůže. "Já jsem už udělal řadu nevratných kroků. Mám smlouvy s pojišťovnami, auta jsou přepsaná na mě, přešli ke mně zaměstnanci, kteří mají o 30 - 40 procent vyšší platy, než měli dříve," vyjmenoval.

Nově přijatí budou muset odejít, vyhození se naopak vrátí

Nejde ale jen o prodej majetku společnosti, ale i o lidi, kteří byli novým jednatelem přijatí. Ti by mohli o svá místa přijít a pak žádat odškodnění. Platí to paradoxně i o jednateli Herzingerovi samotném. A naopak propuštění zaměstnanci by mohli žádat místa zpět a chtít i ušlou mzdu.

Jedním z propuštěných, který se brání u soudu, je náměstek ředitele Richard Hazdra. "Výpověď jsem dostal k 1. září, ke dni svých šedesátých narozenin," vzpomíná smutně. Nejvíce mu vadí, že se nemocnice chystá prodat i další důležité obory. "Zbavuje se rentgenu a biochemie, což jsou obory, bez kterých by poliklinika byla jen zdravotním střediskem," řekl Hazdra.

Hazdra navíc připomíná, že v roce 2005 získalo město areál od státu bezplatně pod podmínkou, že dalších minimálně 20 let musí zachovat zdravotní péči. "Myslím, že dochází i k porušení této dohody," míní.

I tentokrát si starosta Horáček myslí, že vše je v pořádku. "Veškeré změny musí projít přes ministerstvo zdravotnictví. Toho jsme se ptali, jestli má zájem, aby v Bílině byl rentgen, nebo ne. Tedy on tam bude, ale provozovaný jinak. Pokud vím, ministerstvo zájem nemá. Ale ještě to nebylo schváleno," sdělil Horáček.

  • Nejčtenější

Ve Vejprtech vzplál domov pro mentálně postižené. Osm lidí zemřelo

Při tragickém požáru v neděli ráno ve Vejprtech na Chomutovsku v domově pro lidi s mentálním postižením zemřelo osm...

Gólman o kruté diagnóze: Netrpím sebelítostí, chci se s rakovinou domluvit

Kruté diagnóze se rozhodl postavit bývalý ligový fotbalista Radim Novák. Podpořili ho bývalí spoluhráči z Ústí nad...

Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera, bylo mu 72 let

V nedožitých 73 letech zemřel předseda Senátu a člen ODS Jaroslav Kubera. V letech 1994 - 2018 stál coby starosta a...

Premium

Žižka měl nejmodernější hrad středověké Evropy. Kalich byl dobový unikát

V Českém středohoří je zřícenina hradu skoro na každém druhém kopci. Jedna, na níž se právě intenzivně pracuje, má ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byli rodina, osm udušených je tragédie, říká o požáru starostka Vejprt

„Jezdili jsme spolu na výlety. Nebyli to klienti, byla to rodina,“ říkala novinářům starostka Vejprt Jitka Gavdunová v...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky

Most nezaplatil ministerstvu dva miliony za opakované volby, chce jednat

Město Most neposlalo v požadované lhůtě ministerstvu financí dva miliony korun, které stát musel vynaložit na opakování...

Byli rodina, osm udušených je tragédie, říká o požáru starostka Vejprt

„Jezdili jsme spolu na výlety. Nebyli to klienti, byla to rodina,“ říkala novinářům starostka Vejprt Jitka Gavdunová v...

V Kadani se lidem třídění vyplácí, každý rok zaplatí za odpad méně

O dalších dvacet korun méně letos zaplatí lidé v Kadani na Chomutovsku za odvoz a likvidaci komunálního odpadu. Město...

Z chátrajícího koupaliště v Krupce bude oddechová zóna, navrhl ji student

V odpočinkový a sportovní areál by se měl v příštích letech proměnit prostor bývalé městské plovárny v Krupce s...

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.

Najdete na iDNES.cz