Vítání občánků nebylo předražené, hájí se exprimátor Ústí. Hrozí mu 10 let

  11:06aktualizováno  16:14
Ústecký okresní soud začal projednávat případ bývalého primátora Ústí nad Labem Víta Mandíka a někdejšího radního Josefa Macíka, oba z ČSSD. Čelí obžalobě ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušování povinností při správě cizího majetku za projekt Vítání občánků.

Ústecký okresní soud začal projednávat případ bývalého primátora Ústí nad Labem Víta Mandíka a někdejšího radního Josefa Macíka, oba z ČSSD. Čelí obžalobě ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušování povinností při správě cizího majetku za projekt Vítání občánků. Hrozí jim až deset let vězení, oba vinu odmítají.

Fotogalerie

„Nic jsem neporušil, skutek se nestal,“ uvedl mimo jiné Mandík, který k soudu dorazil s početnou skupinou podporovatelů z řad bývalých politických kolegů.

„Obvinění považuji za vykonstruované. Na policii jsem doslova řekl, že ho považuji za blbý sen, který se bohužel stal skutečností,“ přidal se pak Macík.

Státní zástupce Jan Fuchs oba muže obžaloval, že v roce 2011 ovlivnili výběrové řízení, aby zakázku získala spřízněná firma Darothore. „Bylo zjištěno předražení vyúčtovaných položek o částku nejméně jeden milion korun,“ uvedl žalobce Fuchs.

Vítání občánků je pravidelná společenská akce, na níž představitelé města rozdávají prvorodičkám květiny, dárky a poukazy na pět tisíc korun. Vítání město pořádá od roku 2008, žalovaná zakázka měla zajistit pokračování akce v letech 2012 až 2014. Na jaře 2011 tak město vyhlásilo výběrové řízení, jehož podmínky odsouhlasili radní Josef Macík a tehdejší náměstkyně primátora Zuzana Kailová, taktéž z ČSSD.

Když se přihlásila neoslovená firma, soutěž zrušili

Na popud primátora Mandíka magistrát v květnu vyzval čtyři propojené firmy včetně později vítězné Darothore, aby se do tendru přihlásily. Jenže do soutěže vstoupila i pátá společnost, firma Atlantic, kterou město neoslovilo. Radní Macík poté jako předseda výběrové komise úspěšně inicioval zrušení soutěže.

„Důvody zrušení spočívaly ve složitosti, transparentnosti a časové náročnosti,“ vysvětloval to soudu exprimátor Mandík.

„Podle Jednotlivých kritérií nebylo jednoznačné, že vítězem bude firma s nejnižší nabídkou. Tedy že nejnižší nabídka nemusela být nabídkou nejlepší,“ uvedl pak Macík.

Radnice vyhlásila novou soutěž, do níž se přihlásila už jen firma Darothore. V té době byla personálně propojená s firmou Roxy II, která akci zajišťovala předtím a v letech 2008 a 2010 darovala ČSSD dohromady čtyři miliony korun. Rada nabídku jednohlasně schválila, kontrakt s Darothore podepsal primátor Mandík v prosinci 2011.

Město mělo firmě podle smlouvy vyplatit celkem 5,22 milionu korun. Radnice ale nakonec zaplatila jen 1,74 milionu, protože od smlouvy v únoru 2013 odstoupila. I tak ale podle žalobce uhradila o milion víc, než bylo nutné.

Řekli nám, že je to obvyklá cena, hájil se Macík

„Vedoucím příslušného odboru nám bylo řečeno, že cena je obvyklá s minulými roky,“ snažil se Macík vyvrátit tvrzení žalobce, že byla zakázka předražená.

Stejně argumentoval i exprimátor Mandík. „Šlo o běžnou tržní cenu, která odpovídala nabídce. Vše proběhlo řádně, kdokoliv se mohl přihlásit s jakoukoliv cenovou nabídkou,“ uvedl Mandík a dodal, že průběh soutěže nemohl ovlivnit.

Obhajobě Mandíka s Macíkem v síni souhlasně přikyvovali mimo jiné komunistická zastupitelka Květoslava Čelišová, sociálnědemokratický zastupitel Jan Eichler, jeho kolegyně Marie Čápová či bývalý komunistický zastupitel Viktor Malinkovič.

Jako první ze svědků si soud pozval bývalou náměstkyni a současnou poslankyni Zuzanu Kailovou. Policie ji kvůli zakázce chtěla obvinit také, ale Sněmovna ji ke stíhání nevydala.

„S postupem policie nesouhlasím a považuji ho za nesmyslný,“ uvedla Kailová. A dodala, že kvůli hrozícímu stíhání po skončení jejího mandátu vypovídat nebude.

Byl to zcela nekonfliktní, řadový bod, řekl exradní Dlouhý

Obžaloba hodlá vyslechnout také všechny bývalé radní, kteří pro zakázku hlasovali. V pondělí tak vypovídali třeba Tomáš Nedvěd z ODS a Pavel Dlouhý z ČSSD.

„Adekvátností nákladů jsem se nezabýval,“ řekl Nedvěd k ceně zakázky. Mimo jiné také podotkl, že okolnosti zakázky nezkoumal, podrobnosti nezjišťoval a firmu Darothore ani nezná.

„Byl to zcela nekonfliktní, řadový bod,“ zavzpomínal pak na hlasování o přidělení zakázky exradní Dlouhý. Podle něj bylo Vítání občánků úspěšnou akcí, s níž byli spokojení zastupitelé i veřejnost. Najmutí externí firmy hájil tím, že by akci město vlastními silami na odpovídající úrovni zajistit nedokázalo.

Další bývalí radní by měli vypovídat nadcházející pondělí, kdy bude hlavní líčení pokračovat.

Autor:

Nejčtenější

Za zbytek na talíři se v restauraci „sněz, kolik chceš“ platí pokuta

V restauraci zaplatíte padesátikorunovou pokutu za zbytky

V restauraci v Dobroměřicích na Lounsku si zákazník může za jednotnou cenu nandat jídla, kolik chce. Když ale nechá na...

Zabil jsem ji, ale neznásilnil, tvrdí muž souzený za vraždu prostitutky

Muž ubil ženu kamenem. Hrozí mu výjimečný trest

Ústecký krajský soud začal projednávat loňské znásilnění a vraždu prostitutky. Na lavici obžalovaných stanul Ukrajinec...

Hradec se trefil osmkrát, Zbrojovka znovu remizovala. Vede Jihlava

Momentka ze zápasu Brno - Ústí nad Labem

Fotbalisté Hradce Králové rozdrtili ve 4. kole druhé ligy Varnsdorf 8:0 a připsali si nejvyšší výhru v domácích...

(Ne)létám v oblacích. Francouz o uspokojení, dluhu i zvedání ramen

Pavel Francouz

Zažívá nejklidnější léto za poslední roky. „Dřív to byl chaos. Měl jsem pár týdnů volna, kdy jsem se snažil věnovat...

Hadí lázně už nejsou kulturní památkou, rozhodl před odchodem ministr

Hadí lázně v Teplicích chátrají už dlouho, řešení jejich opravy je stále v...

Bývalý ministr kultury Antonín Staněk vydal ještě před svým odchodem z funkce rozhodnutí, podle kterého už Hadí lázně v...

Další z rubriky

V Děčíně znovu rozšířili zónu bez doplatků, zasáhne dalších 38 ulic

Vchod problematického děčínského paneláku v Zelené ulici.

Město Děčín znovu rozšířilo zóny, kde už nově příchozí obyvatelé nedostávají doplatek na bydlení. Opatření se týká pěti...

Řidič u Duchcova zemřel v časných ranních hodinách po nárazu do stromu

Řidič v Brandýse nad Labem naboural do stromu a od nehody utekl (5.2.2016).

V obci Háj u Duchcova došlo v sobotu v šest hodin ráno k tragické dopravní nehodě. Třicetiletý řidič osobního...

Hraběnka vypráví, jak se na zámku v Krásném Dvoře žilo za vlády Černínů

„Pohybovat se ve vlněném a vycpaném kostýmu je teď v létě docela náročné,“ říká...

Projít si zámek Krásný Dvůr spolu s hraběnkou Marií Terezií Černínovou a poznat zdejší život za Jana Rudolfa Černína,...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROCESNÍ INŽENÝR LAKOVÁNÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz