V dotačním úřadu bylo po zásahu policie vypjaté dusno, říká ředitelka

  11:43aktualizováno  11:43
Současná ředitelka Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad Jana Havlicová nastoupila na dotační úřad po Petru Vráblíkovi, Petru Kušnierzovi a Pavlu Karlu Markvartovi. Všichni tři skončili před soudem, i když každý nakonec dopadl jinak. Soud jsem sledovala, říká Havlicová.

Ředitelka dotačního úřadu Severozápad Jana Havlicová | foto: Petr Przeczek, 5plus2.cz

Sledovala jste soudní líčení se svými předchůdci, nebo vás nezajímalo?Pochopitelně celé věci z titulu své funkce věnuji pozornost. Je potřeba také říct, že Evropská komise případ bedlivě sleduje a v souvislosti s regionálním operačním programem se nás na probíhající řízení dotazuje.

Co říkáte průběhu procesu a rozsudkům?
Já myslím, že mi z pozice ředitelky nepřísluší se k této otázce vyjadřovat. Plně důvěřuji činnosti orgánů v trestním řízení. Věřím, že soud na základě důkazů rozhodl spravedlivě.

Mimochodem byla jste u soudu vypovídat?
Váš předpoklad není správný. Nebyla jsem předvolána k podání svědectví v této věci.

Jen připomenu, že v kauze bylo vedle exhejtmana Koudy dalších pět obžalovaných, kterými byli bývalí ředitelé dotačního úřadu Petr Kušnierz, Pavel Markvart a Petr Vráblík, někdejší právník úřadu Jan Martinovský a bývalá vedoucí jednoho z odborů Irena Kotlanová. Podle státního zástupce skupina ovlivnila ve prospěch vybraných subjektů projekty za 1,4 miliardy korun, z toho 922 milionů korun úřad proplatil. Máte vy osobně představu o tom, čeho se obžalovaní skutečně dopustili?
Vážený pane redaktore, já myslím, že obžalobu za Českou republiku podává státní zástupce a o trestu a vině rozhoduje soud. Nic dalšího vám k tomu asi nemohu říct.

Rozsudek krajského soudu

Zleva Pavel Kouda, Petr Kušnierz a Pavel Markvart před krajským soudem.

Zleva Pavel Kouda, Petr Kušnierz a Pavel Markvart před krajským soudem.

  • bývalý ředitel ROP Severozápad Petr Kušnierz dostal sedm let vězení za ovlivňování dotačních projektů, pokutu 750 tisíc korun a zákaz činnosti na deset let
  • někdejší ředitel Pavel Markvart dostal dvouletou podmínku a zákaz podnikání na pět let
  • exnáměstek hejtmanky Pavela Kouda dostal tříletou podmínku a zákaz činnosti na sedm let
  • úřednice Irena Kotlanová dostala dvouletou podmínku a zákaz činnost na čtyři roky
  • právníka úřadu Jana Martinovského a dalšího bývalého ředitele Petra Vráblíka soud obžaloby zprostil (o soudu jsme psali zde)

Policie skupinu zadržela v září 2012. Byla jste od té doby s někým z nich v kontaktu a měla jste s nimi možnost o jejich případu mluvit? Řekl vám k tomu někdo něco?
S nikým z obžalovaných kontakt nevyhledávám.

K trestné činnosti v této kauze mělo docházet v letech 2009 až 2012, kdy už jste na úřadu působila. V té době jste veškeré rozhodování kolem dotací považovala za standardní?
Mohu vám říct pouze tolik, že jsem jako zaměstnankyně úřadu dělala svoji práci podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, a to dělám i dnes ve své manažerské funkci. Fungování programu se dynamicky vyvíjelo právě tak jako všechny operační programy, takže odpovědět, co je standardní a co nestandardní, lze těžko, když to nemáte s čím porovnávat. Pokud ale svou otázkou směřujete k tomu, zda jsem věděla o nějaké nelegální činnosti, tak vám mohu odpovědět, že nevěděla.

Ředitelčina kauza

Jana Havlicová řeší i svou vlastní soudní kauzu. Podle obžaloby nezabránila tomu, aby jejím předchůdcům Pavlu Markvartovi a Petru Kušnierzovi bylo vyplaceno statisícové odstupné. Soud řeší porušení povinnosti při správě cizího majetku, za což je sazba až 5 let za mřížemi. V případu figuruje 5 lidí včetně exhejtmana Jiřího Šulce.

Trestná činnost na úřadě se děla tak, jak ji popsal státní zástupce. Jak to, že jste o ničem neměla tušení?
Jak jsem odpověděla v předchozí otázce, já jsem neměla žádnou informaci nebo tušení o nelegální činnosti kohokoliv.

Když policie zadržela Pavla Koudu, ředitele Markvarta a další, jaká byla vaše první reakce?
Přiznám se, že stejně jako ostatní moji kolegové jsem byla v šoku. Byly to tehdy velmi dramatické chvíle.

Jak se policejní zásah v září 2012 promítl do pracovní atmosféry na úřadě?
Pracovní atmosféru v té době nelze nazvat jinak, než že to bylo vypjaté dusno. Policisté se opakovaně vraceli pro další a další materiály, program byl zastaven, nemohli jsme proplácet projekty, docházely peníze i na chod a mzdy zaměstnanců. To chod úřadu dost značně paralyzovalo. Během několika týdnů, kdy jsem byla pověřena řízením úřadu, se podařilo stabilizovat chod úřadu a postupně změnit atmosféru k normálu.

ROP Severozápad v průběhu roku 2012 změnil pravidla hodnocení dotací tak, aby možnost machinací minimalizoval. Vnímáte tato opatření jako dostatečná a máte pocit, že se situace v ROP Severozápad zlepšila?
Ano, já pochopitelně tato opatření považuji za dostatečná, ale na jakémkoliv procesu a na jakékoliv práci, ať už je to práce novináře, anebo dotačního úřadu, je vždycky co zlepšovat.

Jste přesvědčená, že podobná situace už se nemůže v ROP Severozápad opakovat?
Ano, jsem přesvědčená, že něco takového by se opakovat nemělo.

Slogan ROP Severozápad zní „Vize přestane být snem“. Neřekla byste, že často v případě dotací v ROP Severozápad šlo spíše o noční můru? Máte za to, že když se člověk celkově podívá na to, co ROP Severozápad představuje, co se v něm dělo a děje, že jeho dopad je pozitivní?
Doporučuji všem čtenářům, aby vyhledávali informace o vydařených projektech, ať už v oblasti zdravotnictví, dopravy, nebo dopravní infrastruktury, ale i dalších. Zeptejte se v obcích a městech, co všechno se postavilo nebo zrekonstruovalo, a je jisté, že bez přispění evropských peněz by na to prostředky v jejich rozpočtech nebyly. Pak zjistíte, že se toho v našich dvou krajích díky ROP Severozápad podařilo v dobrém slova smyslu mnoho. Toto nelze smazat ani oddiskutovat, to je hmatatelné v našem každodenním životě, a ačkoliv je možné, že v minulosti se odehrávalo něco, co se dít nemělo, nic to nemůže změnit na skutečnosti, že ROP Severozápad naplnil vizi o zlepšení života, jeho kvalitu a životní úrovni obyvatel Ústeckého a Karlovarského kraje.

Autor:
  • Nejčtenější

Most přestal na zkoušku uklízet Chanov, za deset dní bylo pod okny smetiště

Mostecké technické služby na zkoušku deset dní neuklízely odpadky kolem domů na sídlišti Chanov. Výsledek byl...

Teplice - Sparta 1:1, hosté vedli, domácí srovnali minutu před koncem

Třináctý zápas, osmá ztráta. Sparťanští fotbalisté pokračují v klopýtání fotbalovým podzimem. V 13. kole Fortuna ligy...

Napadení mladíka na koupališti v Dubí míří k soudu, obžalovaných je šest

Teplické státní zastupitelství podalo k okresnímu soudu obžalobu na šest lidí v souvislosti s loňskou rvačkou na...

Hradec prohrál se Zlínem, Třinec si poradil s Libercem. Slaví i Sparta

Nedělní 12. kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo minimálně jedno překvapení. Zlín v přestřelce porazil Hradec...

Afričana soudí za znásilnění dívky u Lukavce, sperma na jejím těle nevysvětlil

Litoměřický okresní soud řeší případ červnového znásilnění šestnáctileté dívky v poli u Lukavce. Obžalovaný třicetiletý...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Provozovatel ústeckého krematoria porušil smlouvu, město ji vypovědělo

V městském krematoriu na ústeckém Střekově končí další provozovatel, společnost Krematorium Ústí nad Labem. Důvodem...

Nová vzduchotechnika zpříjemní život litoměřickým čtenářům i knihovníkům

Litoměřická knihovna pro své čtenáře otevřela nově zrenovované prostory. Přes léto v ní proběhla instalace systému...

Afričana soudí za znásilnění dívky u Lukavce, sperma na jejím těle nevysvětlil

Litoměřický okresní soud řeší případ červnového znásilnění šestnáctileté dívky v poli u Lukavce. Obžalovaný třicetiletý...

Správkyně už sčítá pohledávky vůči Lužické nemocnici, pak určí, co s ní

Pro věřitele Lužické nemocnice v Rumburku, která je kvůli předluženosti v insolvenci, vypršel 12. října termín, do kdy...

Najdete na iDNES.cz