„Mohu pouze sdělit, že provádíme úkony v rámci trestního řízení. Úkony jsou prováděny v Ústí nad Labem. To je vše, co vám v této věci mohu sdělit,“ uvedla v pondělí odpoledne mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Iva Knolová. Podle ČTK policie zasahovala v právní kanceláři Aleše Dostála, který sídlí ve stejné budově jako dříve dotační úřad Severozápad.
Podle neoficiálních informací zásah souvisel právě s dotační kauzou Petra Kušnierze, mluvčí Knolová však tuto skutečnost nechtěla potvrdit. Nepotvrdila ani to, že policie skutečně zasahovala u advokáta Dostála. Aktuální úkony policie dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze.
„Dozor mohu potvrdit. Úkony trestního řízení nekomentujeme,“ uvedla pouze šéfka zastupitelství Lenka Bradáčová.
Advokát Dostál má blízko k ODS, podle posledních dostupných informací je jejím členem. Mimo jiné působí jako právník společnosti Severočeská stavební, jež dříve patřila někdejší šedé eminenci ODS Patriku Oulickému.
MF DNES se Dostála snažila opakovaně kontaktovat, ale advokát nezvedal telefon.
Kušnierze policie znovu obvinila loni v prosinci
Z úředních záznamů, které v pondělí přečetla u pokračujícího soudu předsedkyně trestního senátu Kamila Elsnicová, vyplývá, že Kušnierze loni 10. prosince nově obvinil ÚOOZ. Z čeho konkrétně však u soudu nezaznělo.
Nové kauze předcházelo to, že starosta Moldavy na Teplicku Jaroslav Pok předal policii nahrávky a dokumenty, které napsal právě Kušnierz.
Jsou to rukou psané materiály o některých podnikatelích nebo politicích, například o radním Ústeckého kraje Arno Fišerovi z ČSSD nebo někdejším šéfovi krajské ČSSD Petru Bendovi.
Kušnierz podle kriminalistů potvrdil, že jsou to jeho materiály. Nicméně k nim zatím nevypovídá, jeho advokátka Helena Tukinská se navíc podáváním námitek snažila jejich čtení zabránit. „Vyjádří se, až novináři nebudou nahrávat,“ řekla.
Projekty byly ovlivňovány, řekl Kušnierz
Kušnierz však u soudu začal otevřeně vypovídat v projednávané kauze, v níž je obžalovaný ze zneužití pravomoci. Spolu s ním čelí obžalobě další dva bývalí ředitelé úřadu Petr Vráblík a Pavel Markvart, někdejší právník úřadu Jan Martinovský, bývalý náměstek hejtmanky Ústeckého kraje Pavel Kouda a úřednice Irena Kotlanová.
Podle žalobce zmanipulovali ve prospěch vybraných subjektů projekty za 1,4 miliardy korun, z toho 922 milionů úřad proplatil. Až na Kotlanovou, která má status spolupracující obviněné, všichni vinu odmítají.
Třetí kauza KušnierzePro Kušnierze je prosincové obvinění ze strany ÚOOZ už třetím trestním stíháním v souvislosti s ROP Severozápad. Už dřív byl pravomocně odsouzen za korupci a zneužití pravomoci na pět let. |
Exředitel Kušnierz ve svém pondělním svědectví potvrdil, že existovaly „zájmové projekty“, které byly ovlivňovány.
„Ovlivňování projektů za mého působení na dotačním úřadu existovalo s vědomím karlovarských politiků i politiků z Ústeckého kraje. A budu si za tím stát, a to, co tvrdím, je pravda pravdoucí,“ řekl.
Větruše, Cascade či nábřeží Maxipsa Fíka
Zájmovými projekty podle něj byly například rekonstrukce hotelu u zámečku Větruše v Ústí nad Labem, nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani či oprava hotelu Cascade v Mostě. Aby byl poslední jmenovaný projekt schválený, naléhali podle Kušnierze Michal Petřík ze společnosti Ropro a Vladimír Repáč ze společnosti Herkul.
Seznam politiky „preferovaných“ projektů podle Kušnierze sestavoval podnikatel Daniel Ježek, který svého času patřil mezi nejsilnější zákulisní hráče ODS v Ústeckém kraji. Dnes už v ODS není.
„Byl styčným důstojníkem pro ROP Severozápad. S panem Vráblíkem (Kušnierzův předchůdce ve funkci ředitele - pozn. red.) jsme jeli do jeho sídla v Chomutově a zpovídali jsme se mu,“ doplnil Kušnierz.
Vypovídat se podle svých slov rozhodl poté, co přišel o všechno. „Když se obrátíte na lidi, kterým jste vyšli vstříc a oni se k vám staví jako k prašivému psovi... Podruhé nepůjdu sedět za něco, co jsem neudělal. Přišel jsem o všechno, o rodinu, o postavení, o bydlení,“ zdůvodnil.