Pondělí 6. dubna 2020, svátek má Vendula
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. dubna 2020 Vendula

Že je družstvo ve ztrátě, je typický příklad polopravdy, říká šéf SBD Mír

  12:27aktualizováno  12:27
Šéf teplického bytového družstva Mír Marek Andrášek v rozhovoru vysvětluje, proč prý je na tom družstvo dobře a proč má schválenou odměnu téměř 300 tisíc.

Vystudovaný právník Marek Andrášek je v čele teplického družstva SBD Mír od roku 2013. Tehdy ve funkci nahradil Vladimíra Procházku, jenž spáchal sebevraždu. Oponenti mu vyčítají, že družstvo vede nehospodárně. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Dva znesvářené tábory proti sobě stály na čtvrtečním shromáždění delegátů bytového družstva Mír Teplice. Zatímco jedni podporovali současné vedení v čele s předsedou Markem Andráškem, druzí se snažili upozornit na špatné hospodaření družstva a prosadit volby nového představenstva.

Na ně ovšem ve čtvrtek nedošlo, což někteří účastníci považovali za úmyslnou obstrukci. Představenstvo slibuje červnový termín.

„Nevím, k čemu by měla obstrukce vést. V červnu rád do voleb půjdu, vůbec se jich nebojím. Jestli se do nich někdo z opozice zapojí, rád se s ním popasuji,“ vyzval Marek Andrášek a trpělivě odpovídal na otázky ohledně hospodaření družstva.

V roce 2016 mělo družstvo zisk 8 milionů korun. Můžete vysvětlit, proč v posledních dvou letech skončilo vždy ve ztrátě?
Opakování toho, že je družstvo ve ztrátě, je typický příklad polopravdy. V roce 2017 jsme na shromáždění delegátů rozhodli, že už nebudeme vytvářet hospodářský zisk a v případě, že se nějaký vytvoří, použije se ve prospěch družstevníků ve formě slevy z poplatku na správu. To znamená, že kdybychom na konci roku měli zisk 5 milionů, poskytneme lidem slevu z poplatku na správu ve stejné výši a tím hospodářský výsledek přiblížíme k nule.

Sleva z poplatku v roce 2017 činila 3,5 milionu korun. Kam se podělo dalších 4,5 milionu korun oproti předchozímu roku?
Hospodaření družstva je podobné tomu v domácnosti. Když vám jednou na konci roku bilance mezi příjmy a výdaji vyjde 10 tisíc a v dalším roce 20 tisíc, rozdíl vám nebude připadat nijak dramatický. Ale v procentech je to 100 procent. Jde jen o to si uvědomit, že družstvo je větší korporace, a proto se pohybuje v řádově vyšších číslech.

Fotogalerie

Vaši oponenti vám vyčítají, že nepředkládáte smlouvy a podklady panu Davidu Kočišovi, který je v představenstvu. Proč?
Z vyjádření pana Kočiše, která zaznívala na shromáždění delegátů, je zcela jasné, že není v představenstvu za sebe, protože mluví v plurálu. Upřímně mám u něj obavu, že informace, které jako člen představenstva získá, nepoužívá pro osobní výkon své funkce, ale pro jiné účely. A tomu já rozhodně fandit, nahrávat ani pomáhat nebudu.

Jste ochotný ty podklady ukázat novinářům? Je přece ve vašem zájmu, aby se situace zklidnila...
Nemyslím, že novináři jsou ti, které bych měl uklidňovat a předkládat jim smlouvy. Družstvo má jasně danou strukturu. Při vší úctě k vám, nepotřebuji vám ty věci vysvětlovat a ukazovat. Potřebuji je vysvětlovat hlavně družstevníkům, potažmo delegátům a pak představenstvu. Případně kontrolní komisi.

Nevýhodná má být smlouva na pronájem nebytových prostor u divadla. Dle ní družstvo pronajímá tři obchody, restauraci a kasino za 50 tisíc měsíčně. Není to na centrum města málo?
Odpověď na tuto otázku je mnohem širší. Tento nebytový prostor byl v žalostném technickém stavu a představenstvo družstva rozhodlo, že nebude vynakládat družstevní prostředky na to, aby byl adaptován. Proto poskytlo nájemci prostor za nižší nájemné. Rozhodně nejsem přesvědčený, že ta smlouva byla pro družstvo uzavřena nevýhodně. Naopak, je to minimálně neutrální podnikatelský záměr.

Je správné, aby vám představenstvo schválilo roční odměnu téměř 300 tisíc korun ve chvíli, kdy je družstvo ve ztrátě?
Znovu musím zopakovat, že družstvo nebylo ve ztrátě proto, že by hospodařilo špatně, ale proto, že se poskytovala sleva z poplatku na správu. Nepřijde mi tedy jako něco špatného, že předseda představenstva obchodní korporace, jež spravuje majetek v miliardové výši a stará se o 8 tisíc bytů, má příjem vyšší než někdo, kdo má menší zodpovědnost a je vystaven menším tlakům. Pro zajímavost, jsem účastníkem několika civilních řízení, ve kterých proti mně delegáti uplatňují nárok na náhradu škody, kterou jsem měl způsobit jako člen představenstva. A já se velmi těším, jak soudy jednou dopadnou, protože mi dají za pravdu. Smutné na tom je, že tyto žaloby jsou podávány jménem družstva, takže až soudní spory vyhraji, palmáre mého advokáta zaplatí družstvo.

Návrh na nové volby neprošel

Déle než 2,5 hodiny trvalo čtvrteční shromáždění delegátů bytového družstva Mír Teplice, na kterém chtěla skupina členů dosáhnout voleb nového představenstva. Atmosféra v sále, do kterého nebyli vpuštěni novináři, byla velmi napjatá. A na volby nakonec ani nedošlo, stávající představenstvo totiž shodilo návrh ze stolu.

„Představenstvo volby zmařilo. My se nyní poradíme s právníky, ale judikát Nejvyššího soudu říká, že pokud byl na programu nejvyššího orgánu bod a z nějakého důvodu byl zmařen, mohou si delegáti svolat svoje shromáždění a bod na něm může proběhnout,“ řekl jeden z delegátů Miroslav Němeček. Podle něj se nyní delegáti pokusí právě takové shromáždění svolat.

„Kdybychom na něm zvolili nové představenstvo, zápisem do obchodního rejstříku automaticky zanikne to současné,“ doplnil ho člen představenstva David Kočiš, který stojí na straně delegátů.

Podle předsedy představenstva Marka Andráška však volby kvůli rozdílným lhůtám ve stanovách a volebním a jednacím řádu ani proběhnout nemohly. „Kdybychom je vyhlásili, někdo by vystoupil a řekl, jak tady můžeme hlasovat o kandidátech, když ještě 15 dní běží lhůta na jejich přihlašování. Opět bychom byli v paradoxní situaci,“ podotkl Andrášek.

Delegátům prý nabídl volby na červnovém shromáždění. „Deklarovali jsme, že volby vyhlásíme na červen, aby se mohli přihlásit kandidáti a mohli se s nimi seznámit i ostatní družstevníci. Proč je na to tak strašný spěch a proč za každou cenu potřebujeme porušit vnitřní předpisy družstva, to nevím,“ dodal. (pap)

Autor:

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Konečný je vyléčený z koronaviru. Omezení bych zmírnil, tvrdí

Bývalý profesionální mistr světa v boxu Lukáš Konečný je vyléčený z nemoci COVID-19, kterou mu zjistili 18. března. Dva...

Premium

Tu nemoc jsem prodělala jednou, možná dvakrát, říká česká záchranářka z Itálie

Hana Šarmanová pracuje jako záchranářka v Bergamu. Jak prožívá dobu, kdy v epicentru koronavirové pandemie lidé umírají...

Zemřeli už dva klienti domova seniorů v Litoměřicích, nakažený je i personál

Už druhý klient litoměřického domova pro seniory U Trati podlehl nemoci COVID-19. V úterý přišla zpráva, že v zařízení...

Růžička: Zlaté časy jsou pryč, musím zase bojovat o místo a renomé

Vladimír Růžička býval nedotknutelnou personou českého hokeje, ale jeho status se v posledních letech mění. Někdejší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlavně se z toho nepo...! Rouška s Hlinkovým mottem jde na dračku

Motto hokejového velikána Ivana Hlinky "Hlavně se z toho neposrat!" vetknul extraligový Litvínov i do ochranných roušek...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

České Švýcarsko buduje bezpečnější turistickou stezku u Kyjovského hrádku

Kvůli rekonstrukci turistické trasy přes Kyjovský hrádek je uzavřen úsek Köglerovy naučné stezky Krásnolipskem od...

Domov ve Vejprtech, který v lednu vyhořel, začne fungovat v pondělí

První klienti se do domova Kavkaz ve Vejprtech na Chomutovsku, který v lednu vyhořel, vrátí v pondělí 6. dubna. Při...

Miluji techniku a inovace, pořád něco zkouším, říká ústecký podnikatel roku

Vlastimil Sedláček, EY Podnikatel roku 2019 Ústeckého kraje, je enormně činorodý muž. Z nuly vybudoval firmu, která se...

Z krizí vyšli vždy dobře ti, kteří dřeli víc, říká ústecký konzultant

Jejich hlavní náplní je konzultační a poradenská činnost. I v době „koronavirové krize“ se snaží pomáhat podnikatelům a...

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Ornella Koktová je podruhé maminkou. Dítě dostalo severské jméno

Ornella Koktová (27) je dvojnásobnou maminkou. Po synovi Quentinovi (7) přivítali šťastní rodiče 1. dubna na svět...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...