Děti z romského tanečního souboru se v sobotu 19. srpna večer vracely do krajského města z lovosického tanečního festivalu. Žena na ně měla zaútočit ve vlaku okamžitě poté, co se usadily. Zazněly údajně nadávky: vy cigoši zas*aný, m*dky černý nebo degeši.
„Snažila jsem se s manželem vyděšené děti okamžitě uklidit. Řekli jsme jim, ať na paní nereagují, jenže ona v útoku nehodlala přestat. Já se na ni kvůli nadávkám otočila a řekla jí, ať nepoužívá slova, o kterých ani neví, co znamenají. Na to konto se postavila a hnala se ke mně, jenže manžel se postavil, chytil se dvou proti sobě stojících sedadel a zatarasil jí tak cestu,“ popsala vedoucí souboru serveru Romea, který o události informoval.
Advokát označil nenávistný komentář za černý humor, dostal napomenutí |
„Někoho ze skupiny také obvinila, že jí dal facku. To ale není pravda,“ podotkla vedoucí, podle níž byla žena pod vlivem alkoholu či drog.
„Zastání jsme nenašli u ostatních cestujících ani u průvodčí. Ta mi řekla, že si máme záležitost vyřešit mezi sebou a odešla,“ popsala vedoucí.
Žena pak podle ní ještě dvakrát strčila do jejího manžela při vystupování z vlaku a následně na skupinu plivala na ústeckém hlavním nádraží, kam vzápětí dorazila přivolaná policie. „Urážela nás i před hlídkou, která ji upozornila, aby se takhle nevyjadřovala,“ podotkla vedoucí.
„Oznamovatelka byla hlídkou řádně poučena o dalším postupu a o dva dny později se osobně dostavila na místně příslušné obvodní oddělení. Událost jsme zadokumentovali jako přestupek proti občanskému soužití,“ sdělil iDNES.cz policejní mluvčí Václav Krieger s tím, že spis už se nachází na příslušné radnici.
Krieger zároveň dodal, že pokud by někdo se závěrem policie nesouhlasil, může se obrátit na místně příslušné státní zastupitelství, které by pak věc přezkoumalo.
Svoboda slova versus práva druhých
Podle známého advokáta Ondřeje Preusse, kterého redakce portálu iDNES.cz kvůli případu oslovila, byla ve hře i možnost, že se ze strany ženy jednalo o trestný čin.
„Neznám všechny okolnosti, ale dovedu si to představit. Záleží ale samozřejmě na mnoha faktorech. Na kontextu, na tom, co přesně bylo vyřčeno, na intenzitě, ale třeba i na ochotě orgánů se tím zabývat,“ poznamenal Preuss.
V tomto případě se nabízí trestný čin „hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob“, ale třeba i „výtržnictví“.
Preuss poukazuje na obecný problém, kdy proti sobě stojí svoboda slova a práva druhých. Zmínil případ nenávistného komentáře na sociální síti pod fotkou třídy teplických prvňáčků s romskými dětmi, kde pisatel uvedl: „Ještěže jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí.“ Následně se hájil právě svobodou slova a tím, že šlo o černý humor. Nakonec za své jednání dostal podmínku.
Nenávist je nutné potírat, schválil Ústavní soud trest za hanobení prvňáčků |
Obdobným „internetovým“ případem se zabývali ústečtí policisté před několika týdny. Muž po odvysílání pořadu v České televizi sedl k počítači a na sociální síti hrubě urážel Romy. Policie věc řešila právě mimo jiné jako „hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob“. Stání zástupce nakonec stíhání do té doby bezúhonného muže podmíněně zastavil.
„Platí také zásada, kdy trestněprávní sankce by měla být až poslední možností, pokud selžou nástroje mírnější včetně přestupku,“ uvedl k problematice advokát Preuss.
Podle něj se poškození z vlaku mohou domáhat satisfakce (omluvy či finančního odškodnění) u soudu v civilním řízení.
18. července 2023 |