Muž v roce 2017 napsal na Facebook pod snímek třídy teplických prvňáčků s romskými či arabskými dětmi komentář: „Ještěže jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí.“
Zároveň zveřejňoval statusy s nacistickou tématikou. Například fotografii Adolfa Hitlera se zdviženou pravicí doplnil komentářem „Krásné bílé sny, přátelé“.
Za své počínání dostal pravomocný šestnáctiměsíční trest odnětí svobody podmíněně odložený na zkušební dobu tří let.
Podle nedávného verdiktu Nejvyššího soudu byl jeho komentář pod fotkou dětí nenávistným projevem a nelze jej vydávat za černý humor nebo obhajovat svobodou vyjadřování.
Kroupa podle Nejvyššího soudu naznačoval možnost vyhlazení „nežádoucích etnik“ v plynových komorách, tedy stejným způsobem, jako nacisté systematicky usmrcovali Židy za druhé světové války.
V ústavní stížnosti obhajoba znovu uváděla, že komentář byl míněn jako žert, nezávadný a navíc prý i „společensky potřebný“, jakožto upozornění na kulturní a civilizační rozdíly mezi lidmi. Stížnost označovala komentář za racionální a stále ještě přípustný projev politického nesouhlasu.
Advokát s napomenutím
Podle Ústavního soudu však justice podrobně a logicky vysvětlila, že šlo o hate speech, tedy vyjádření směřující k podněcování nenávisti, konkrétně proti skupině dětí jiného než českého etnika.
„Nenávistné projevy na internetu, jako jeden z druhů projevu nenávisti, je třeba v demokratické společnosti potírat, a to v závažných případech i prostřednictvím norem trestního práva,“ stojí v usnesení.
V souvislosti s kauzou se řeší i počínání Kroupova advokáta Michaela Manna. Ten v minulosti v médiích mimo jiné uvedl, že komentář svého klienta bral jako černý humor, kterému se zasmál. Za jeho výroky mu Česká advokátní komora udělila napomenutí. Mann se proti tomu odvolal.
2. března 2020 |