33 kusů. Součástí nálezu objeveného u Vroutku bylo několik zlomků srpů, šídlo...

33 kusů. Součástí nálezu objeveného u Vroutku bylo několik zlomků srpů, šídlo či plechový náramek, vše z mladší doby bronzové. | foto: archiv muzea

Žatecké muzeum získalo od amatérských hledačů poklad z doby bronzové

  • 2
O zlomky srpů, šídlo, plechový náramek a několik kusů bronzoviny z mladší doby bronzové je nyní bohatší sbírka Regionálního muzea v Žatci. Poklad našli na podzim letošního roku dva amatérští hledači u Vroutku a předali ho archeologům. Soubor čítá 33 předmětů.

„Místo jsme následně důkladně prozkoumali a zdokumentovali. Nezjistili jsme pozůstatky po žádném obalu, například keramické nádobě, mohly tak být uloženy volně,“ popsal místo nálezu archeolog muzea Petr Holodňák.

„Ovšem nacházely se na větší ploše, mohla je z původního místa rozvléct divoká zvěř či zemědělské stroje při orbě,“ dodal s tím, že odborníkům se k původnímu souboru podařilo najít ještě dva úlomky srpů.

Nález vážící bezmála půl kilogramu podle něj představuje významný historický objev. Jedná se o první podobný nález z okolí Vroutku a teprve třetí pravěký soubor s větším počtem předmětů na Podbořansku. 

Navíc nedaleko od místa nálezu bylo na Kružínském vrchu v loňském roce objeveno dosud neznámé pravěké hradiště, jehož předběžná datace spadá taktéž do závěru doby bronzové.

Odborníci ocenili, že si nálezci poklad nenechali

„Lze tedy předpokládat, že odborné zpracování přinese řadu dalších pozoruhodných poznatků,“ poznamenal Vojtěch Peksa z Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech.

Odborníci ocenili přístup dvou nálezců, kteří si poklad nenechali nebo se ho nepokusili prodat na černém trhu. „Díky tomu byl objev uchován pro budoucnost a rovněž bylo možné místo nálezu důkladně prozkoumat,“ poznamenal Peksa. 

„To je pro archeologii cenné, neboť to umožňuje nálezy zasadit do krajinných a sídelních souvislostí a o to více se zvyšuje hodnota samotných nálezů,“ podotkl.

Muzeum poklad ještě tento rok vystaví i s dalšími zajímavými bronzovými nálezy z minulých let.