Duchcovem jezdí řidiči i 130 km/h, města v kraji koupí další pevné radary

  8:17aktualizováno  8:17
Radnice v Ústeckém kraji přitvrzují v boji proti pirátům silnic. Na řadě míst brzy přibudou pevné radary na měření rychlosti. Například v Duchcově na Teplicku od tohoto týdne měří rychlost řidičů přijíždějících do města hned tři nové přístroje. Navýšení počtu radarů hlásí i další města v kraji.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„Radary nemáme jako zdroj příjmů pro městskou kasu, ale kvůli bezpečnosti obyvatel. Už od roku 2016 se nám totiž na radnici množily stížnosti lidí, kteří bydlí v blízkosti příjezdových komunikací do města, že tam auta jezdí obrovskou rychlostí. Lidé se báli o své děti,“ vysvětlil starosta Duchcova Zbyněk Šimbera.

Radnice si proto nechala zpracovat měření na těchto komunikacích a výsledky byly šokující. „Nevěřil jsem tomu, ale některým řidičům byly naměřeny neskutečné rychlosti. Řítili se až 130kilometrovou rychlostí,“ kroutil hlavou starosta.

Město následně zakoupilo informační cedule, které řidiče na rychlost upozorňovaly. Když ale zjistili, že systém jejich přestupky nikam neposílá, začali znovu šlapat na plyn.

„Proto jsme nyní přistoupili k nákupu tří nových certifikovaných radarů zhruba za 1,5 milionu,“ poznamenal Šimbera.

Přestupky, které přístroje zaznamenají, budou nyní elektronicky odesílány přímo městské policii. A ta bude následně hříšníky pokutovat.

„Výhodou našich radarů je, že umí měřit rychlost v obou směrech. Je to hlavně kvůli motorkářům, kteří mají registrační značky vzadu,“ přiblížil Šimbera.

Most chce koupit hned pět radarů

Pět pevných radarů hodlá nakoupit také nedaleký Most. Kromě měření rychlosti budou umět i získávat informace o dopravní situaci a shromažďovat statistická data.

„Ty pak může využít odbor dopravy při strategickém plánování,“ sdělila ČTK mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková.

Nové radary budou zároveň mobilní, takže je v případě potřeby bude možné přesouvat na různá místa. Město takových míst vytipovalo už patnáct. A přestože systém bude umožňovat i udělování pokut, není to prý hlavním smyslem pořízení radarů.

„Doprava ve městě houstne, aut přibývá a řidiči se ne vždy chovají předpisově. Cílem je proto hlavně prevence,“ předeslala Sedláčková.

Na tři nové radary se mohou „těšit“ i řidiči v Chomutově. „Místa pro ně už máme vytipovaná a schválená,“ uvedl šéf chomutovské dopravní policie Pavel Kaiser. Právě policie musí umístění nových radarů vždy schválit, města jí zasílají své žádosti.

V Ústí zatím nové radary nekoupí

Naopak v Ústí nad Labem zatím nové přístroje na měření rychlosti nebudou. „Žádnou žádost jsme neobdrželi. Loni ale přibylo několik radarů například v Chabařovicích,“ připomněl šéf ústecké dopravní policie Karol Kočárek.

Relativně v klidu mohou být řidiči v Teplicích, město totiž nemá jediný pevný ani mobilní radar.

„Měření rychlosti na území města necháváme plně na dopravní policii, která k tomu má kvalitní vybavení. Městskou policii tím zatěžovat nechceme, měla by sloužit hlavně k veřejnému pořádku a starat se o občany města,“ řekl primátor Hynek Hanza, podle kterého je v dnešní době stejně problém s vymahatelností práva.

„Když se podívám, kolik máme ve městě nezaplacených pokut, tak nevím, jestli by to mělo smysl. Žádný radar ani značka blbce stejně nezastaví,“ dodal Hanza.

Teplice nejsou jediným městem v kraji, kde pevné radary chybí. Nemají je například ani v Lounech.

„Disponujeme třemi mobilními radary, z nichž dva jsou stacionární laserové a jeden je umístěn na speciálním vozidle. Rychlost měříme každý den, ale počet přestupků je obrovský a represe zcela nedostatečná,“ podotkl vedoucí lounské dopravní policie Jiří Král 

„Už jsme měli dvě setkání s novým starostou Loun Pavlem Jandou a i on má zájem, aby tu podobné radary byly,“ dodal Král.

Autor:

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Piráti sestupují, majitelé klubu mlčí. Zláká trenéra Růžičku Kladno?

Zklamaný chomutovský Stanislav Dietz po prohře s Pardubicemi.

Semifinalista z roku 2017 dává hokejové extralize sbohem. Šíleně smutná páteční výhra 3:0 v Pardubicích chomutovské...

Na taneční soutěži kolabovaly děti, zřejmě selhala vzduchotechnika

Na taneční soutěži v Děčíně kolabovaly děti

Plné ruce práce měli záchranáři ve čtvrtek a v pátek v děčínské sportovní hale. Při taneční soutěži tam kolabovaly...

Extraliga mizí, dluhy ne. Chomutov ale hlásí: první liga bude

Fanoušci Chomutova a jejich vzkaz vedení klubu, majitelům Veverkovým.

Piráti pohřbili extraligu, hokej ovšem v Chomutově neumřel. Má přežít. Rozlučková tryzna s českobudějovickým Motorem...

Nejslavnější duel na závěr nadstavby. A kdo také může hrát o poháry

Jakub Yunis (v modrém uprostřed) z Olomouce v hlavičkovém souboji s teplickým...

Když slávisté ve zbývajících šesti kolech udrží první příčku, trofej za triumf ve fotbalové lize převezmou po utkání se...

Další z rubriky

Hala, kde při taneční soutěži kolabovaly děti, dostane novou klimatizaci

V hale hrají své zápasy také děčínští basketbalisté. I zástupci klubu...

Do haly Armex Sportcentrum v Děčíně, ve které minulý týden kolabovaly děti při taneční soutěži, chystá město pořídit...

Historickou baštu Bílina zatím nekoupí, musí vyřešit zástavní právo

Navzdory svému jménu nemá bašta nic společného s husity, jméno získala jen díky...

Bílinští zastupitelé nevyužili nabídku soukromého vlastníka na odkup památkově chráněného objektu Husitské bašty z 15....

Ruiny hrádku Křečov skrývaly křoviny, nadšenci zříceninu vyčistili

Ruiny hrádku Křečov vykoukly z křovin

Zřícenina šlechtického hradu ze 14. století u Podbořanského Rohozce byla ještě před několika měsíci zarostlá křovisky a...

Najdete na iDNES.cz