Povrchovou i hlubinnou těžbu uhlí představuje jediné muzeum v republice

  7:27aktualizováno  7:27
Podkrušnohorské technické muzeum v Kopistech u Mostu otevřelo novou expozici povrchového dobývání hnědého uhlí. Nachází se v reálném prostředí bývalého hlubinného dolu Julius III. Maketu povrchového lomu tři nadšenci vyráběli pět měsíců.

Návštěvníci se dozvědí, jak uhlí v Podkrušnohorské pánvi vznikalo, co předcházelo zahájení těžby v lomech od archeologických průzkumů až po vystěhovávání lidí a bourání měst.

Stálá výstava ukáže, co dokáže v lomu způsobit voda nebo oheň. Část expozice patří i využití uhlí v elektrárnách či petrochemickém průmyslu nebo rekultivaci vytěžených lokalit.

K obřím strojům z povrchových dolů, které byly k vidění v areálu muzea už dříve, muzejníci vytvořili maketu povrchového lomu.

Model zabírá celou jednu místnost bývalého domku závodního lékaře a ukazuje všechny kroky, které musí těžaři k zisku uhlí udělat. Od odstraňování ornice přes skrývku a jednotlivá patra odtěžovaného uhlí až po závěrečnou rekultivaci.

„Maketu povrchového lomu jsme stavěli ve třech téměř pět měsíců,“ říká Zbyněk Jakš, ředitel zdejšího muzea s tím, že stěny lomu tvoří opravdové hnědé uhlí.

Hlubinná těžba už svou výstavu měla delší dobu. Ta povrchová však svou vlastní ucelenou expozici získala až nyní.

Fotogalerie

„Přemýšleli jsme stále, jak přiblížit i věci, které běžně nevidíte. Horníkům je vše jasné, ale spousta lidí si to nedovedla představit,“ dodává Jakš, který razí myšlenku, že šachta je špinavá práce, takže i muzeum tak musí působit.

Většina vystavených strojů proto funguje a návštěvníci je mohou vidět při práci. A když do něčeho sáhnou, tak se musí umazat, stejně jako ve skutečném provozu.

Zdejší areál, který už funguje šestnáct let, tak jako jediný v republice ve velkém představuje oba možné způsoby těžby, povrchovou i hlubinnou. Mostecko zažilo obě.

V Podkrušnohorské pánvi kdysi bývalo dokonce 1 638 šachet ke hlubinnému dobývání uhlí. S povrchovou těžbou se ovšem začínalo až za první republiky.

Novou expozici si v sobotu prohlédly v Kopistech stovky dětí a jejich rodičů, pro které muzeum připravilo tematicky zaměřenou oslavu Mezinárodního dne dětí.

Čekaly tu na ně mimo jiné ukázky práce báňských záchranářů, městské policie či výstava hasičské techniky. Děti si vyzkoušely i dolování rudy, rýžování českých granátů nebo jízdu důlní úzkokolejkou.

Nejčtenější

V Ústí padla celá stoletá ulice, po vybydlených domech zůstala jen pláň

5. září 2019. Josef Gebhart, který bydlí poblíž, si nyní připadá bezpečněji....

Více než stoletá historie ulice Na Nivách v ústecké části Předlice se uzavřela. Na místě osmnácti čtyřpodlažních...

Brno ukázalo řešení bezdomovectví. Jiná města se diví, proč teď otočilo

Asi stovka lidí protestovala na zasedání brněnského zastupitelstva kvůli záměru...

Oceňovaný systém pro rychlé zabydlování bezdomovců současná vládnoucí koalice v Brně zbrzdila a místo původně plánované...

Před domem v Teplicích našli dva mrtvé, starší pár mohl spáchat sebevraždu

Před domem v Teplicích našli dva mrtvé

Tepličtí kriminalisté vyšetřují úmrtí dvou lidí, které kolemjdoucí ráno našli před panelovým domem v Alejní ulici číslo...

Bydleli ve stanu a teď mají problém. Na ulici totiž s dítětem žít nemohou

Při kontrole stanového městečka bezdomovců ve Vodní ulici chomutovští strážníci...

Hlídka chomutovské městské policie při kontrole mezi bezdomovci našla poraněné čtyřleté děvčátko. Její rodiče teď mají...

Jágr se před extraligou zranil. Ale já nastoupím ještě v padesáti, slibuje

Jaromír Jágr na společné tiskové konferenci klubů HC Rytíři Kladno a HC Slovan...

Jágrmánie hokejovou extraligou v jejím začátku možná nezacloumá. Legendární Jaromír Jágr se totiž zranil a jeho start...

Další z rubriky

Bývalý jezuitský chrám v Litoměřicích hostí monumentální betonové plastiky

Kostel zaplnily sochy a obrazy Zoubka a Wagnera

Prostory bývalého jezuitského kostela Zvěstování Panně Marii v Litoměřicích zaplnily sochy a obrazy dvojice umělců,...

Pořád cítím touhu bojovat, říká zakladatel lounského sportovního klubu

Před deseti lety se Radek Sachr poprvé postavil soupeři v osmihranné kleci. Od...

Před deseti lety se poprvé postavil soupeři v osmihranné kleci. Od té doby ušel Radek Sachr obrovský kus cesty od...

Podzimní veletrh Zahrada Čech otevírá své brány, očekává 90 tisíc lidí

Včera se ještě chystalo, dnes už mohou první návštěvníci podzimního veletrhu...

Desítky tisíc lidí zamíří v následujících devíti dnech na litoměřické výstaviště, které bude už po třiačtyřicáté hostit...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz