Odpalovací zařízení poslalo v Ústí k zemi 19 domů naráz, nyní je v muzeu

  13:55aktualizováno  13:55
Ústecké muzeum získalo do své sbírky elektrické odpalovací zařízení, které v centru města v jediném okamžiku srovnalo se zemí podstatnou část hlavní třídy a navždy změnilo její tvář. Přes svoji politováníhodnou historii je to technický unikát sestrojený místními konstruktéry, nejsilnější známá roznětnice.

Na fotografii z roku 1980 je vidět odstřel budov bloku dnešních ulic Masarykova-Prokopa Diviše a Churchillova v Ústí nad Labem. | foto: Muzeum města Ústí nad Labem

Republikový rekord v počtu najednou odstřelených domů dosáhlo Ústí nad Labem 23. února 1980 prostřednictvím prototypu roznětnice HBF-1.

„Aby tehdy mohlo najednou vyletět do vzduchu 19 historických domů na Masarykově třídě, museli ústečtí konstruktéři vymyslet a postavit nejsilnější odpalovací zařízení svého druhu na světě,“ vysvětluje kurátor technických sbírek muzea Martin Krsek.

Označení přístroje HBF skrývá příjmení ústeckých inženýrů Františka Hozy, Jana Bělika a Jaroslava Fily. Tato trojice konstruktérů vyrobila kondenzátorovou roznětnici o výkonu 640 joulů, která dvojnásobně překračovala schopnosti těch nejlepších aparátů.

Fotogalerie

Ústecký přístroj dokázal odpálit naráz až 20 tisíc rozbušek. „Plný výkon nebyl nikdy využit, ale odstřel z roku 1980 s více než 15 tisíci rozbuškami se hranici kapacity přiblížil,“ podotýká Krsek.

Proč takové odpalovací zařízení vzniklo právě v Ústí nad Labem, je nasnadě.

„V krajské metropoli se bohužel v době normalizace bouralo jako o život. Cílem stavařů bylo naplnění územního plánu z šedesátých let, který počítal s totální přestavbou centra na moderní socialistické město. Z historické zástavby měly zůstat jen kostely a spořitelna,“ přiblížil Krsek dobový kontext.

Roznětnici zachránil a nedávno věnoval muzeu střelmistr Petr Mikula. Svůj tehdejší úděl okomentoval slovy: „Ty staré domy se mi líbily, byť byly zanedbané. Ale moji prací bylo je co nejbezpečněji a nejracionálněji odstřelit.“ (Čtěte též Střílelo se jak u Verdunu, vzpomíná zkušený střelmistr na bourání Ústí.)

Přístroj ani nebyl schválený

Paradoxem doby bylo, že úřední zápis o odstřelu musel použití prototypu roznětnice popřít. Nešlo totiž o schválený přístroj, přestože prošel testy ve státní zkušebně.

Roznětnice po neblaze proslulém rekordu ještě několikrát posloužila k demolicím - v ústecké ulici Panská, na Střekově, v Moskevské i jinde. 

„Naposledy aktivovala nálože v roce 1992 u sedmi pětipatrových objektů v Předlicích. Dnes by patrně už nefungovala vzhledem k omezené životnosti kondenzátorů. Dochovala se však v původním stavu včetně nabíjecích a odpalovacích klíčků i s jedním kusem přenosné dvanáctivoltové akumulátorové baterie,“ poznamenává Krsek.

Muzejníci považují roznětnici HBF-1 za historicky cenný artefakt připomínající proměny města ve 20. století. 

Lidé mohou přístroj v Muzeu města Ústí nad Labem, kde je prezentován jako exponát tohoto měsíce, vidět do 2. prosince.

Nejčtenější

Stát podporuje lenost a zneužívání dávek, říká šéfka ústecké sociálky

Ivana Šťastná, vedoucí sociálního odboru ústeckého magistrátu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá nový systém vyplácení sociálních dávek. Návrhy připomínkuje vedoucí...

Děti z tábora na Lounsku otrávila bakterie, která v jídle produkuje jed

Že jíte doma těstoviny celkem často? Na Valentýna vyberte ty ve tvaru srdíček a...

Hygienici objevili ve vzorcích potravin z kuchyně dětského tábora v Žerotíně na Lounsku, kde tři desítky dětí postihly...

Při srážce s autem vykolejil na Lounsku rychlík, škoda je dvacet milionů

Nehoda na přejezdu u Hořetic na Lounsku (16. července 2019)

Na Lounsku vjelo osobní auto před rychlík z Mostu do Plzně. Vážně vypadající nehoda nakonec skončila jen jedním lehkým...

Co může za sesuv na D8? Podle odborníků déšť a nezajištěný zářez

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a silný déšť jsou podle odborníků z Technické univerzity Ostrava hlavními...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Další z rubriky

Lákali chudé do Anglie a udělali si z nich otroky, viní žalobce manžele

Ústecký krajský soud začne brzy řešit rozsáhlý případ vykořisťování

Ústecký krajský soud začíná řešit případ manželů, kteří podle obžaloby vylákali do Anglie nejméně desítku krajanů na...

Senior zavraždil v teplickém bytě ženu, pak spáchal sebevraždu

Ilustrační snímek

Policie od víkendu prošetřuje násilnou smrt muže a ženy v Teplicích. Obě mrtvoly byly v bytě panelového domu na tamním...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz