"Počasí na místě se podle všeho umoudřilo a záchranné akce budou pokračovat," sdělila v úterý ráno mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová
Expedice BaruntsePetr Machold a Jakub Vaněk Celou českou výpravu, která měla v plánu vrátit se 1. listopadu, tvoří Jakub Vaněk a Jan Svoboda z Plzně a Petr Machold a Jiří Zmítko z Teplic. Machold a Vaněk se chtěli pokusit o prvovýstup západní stěnou Baruntse, jehož vrchol je v nadmořské výšce 7 162 metrů. Touto stěnou zatím prošla jen v roce 1997 ruská expedice po žebru v pravé části. Dvojice měla v plánu vystoupit alpským způsobem levou částí stěny a vytvořit tak přímou cestu na vrchol. Počítala, že ve stěně stráví šest až sedm dní. Výpravu tvořili velmi zkušení horolezci. Například Petr Machold je jednačtyřicetiletý teplický chirurg, člen Horské služby. V roce 2003 se mu podařilo jako prvnímu na světě sjet na snowboardu severní žebro Everestu. |
Ministerstvo se domluvilo s pojišťovnou na záchranné akci. Ve spolupráci s Krasnickým nyní bude dění v Nepálu koordinovat.
Petr Machold a Jakub Vaněk jsou pohřešovaní od minulého týdne, kdy se pokusili o prvovýstup na Baruntse západní stěnou.
Jejich další dva kolegové, Jiří Zmítko s Janem Svobodou, se na sedmitisícovku chtěli dostat klasicky (o plánech výpravy zde). .
O Macholdovi a Vaňkovi nejsou zprávy od 15. října, kdy se ztratili v okolí druhého záchytného tábora ve velmi prudké stěně Baruntse. Svoboda a Zmítko se mezitím stáhli do základního tábora a posléze odjeli do nepálského hlavního města Káthmándú.
Ve dnech 16., 17., a 19. října pak podnikla trekingová agentura Snowy Horizon Treks tři bezúspěšné pokusy o hledání ztracených horolezců s tím, že další by měla platit rodina nebo pojišťovna. Při prvním a třetím uviděla posádka ve stěně Baruntse prázdný stan (o zmizení horolezců zde).
Ke stanu českých horolezců nyní poletí v úterý nebo ve středu vrtulník se šesti záchranáři. Pátrací akce by podle Grohové měla být hrazena z pojistky, kterou horolezci uzavřeli na místě a umožňuje provádět záchranné operace v nadmořské výšce nad 6 000 metrů.
Na záchraně pracují i další
Na koordinaci dalších záchranných akcí v Česku se podílí i Jakub Němec, spolupracovník Jakuba Vaňka a kamarád Petra Macholda. Nechce však být konkrétní, co přesně ve věci se svými kolegy dělá, aby nevzbuzoval plané naděje.
"Ty šance na záchranu se téměř rovnají nule, ale i když jsou strašně malé, něco podnikneme. Nechci být konkrétní i proto, že oběma rodinám, Vaňkovým i paní Macholdové, volají desítky lidí, projevují účast a nabízejí něco a ty rodiny to strašně vyčerpává a ničí," uvedl Němec.
Že je šance na záchranu malá až mizivá, na tom se shodnou i další špičkoví čeští horolezci. Ale například Josef Nežerka, který dokázal vystoupit na několik osmitisícovek, v České televizi řekl, že za určitých okolností by horolezci přežít mohli.
"Záviselo by to na tom, jaké vybavení mají, zda mají vodu, kterou si mohou ohřát a mají alespoň něco málo k jídlu," uvedl.
To připouští i Němec, optimismus ale mírní.
"Vezmeme-li to čistě fyziologicky a budeme-li se bavit čistě o horolezcích, možná… My se ale musíme dívat na celý problém. Baruntse a západní stěna je jedním z nejtěžších, ne-li nejtěžší výstup v Himálaji vůbec. Dá se tam ještě dostat? Proto se nemá cenu bavit o nadějích," poznamenal.