Podchod v Ústí je terčem kritiky. Ani po opravě nebude bezbariérový

  8:04aktualizováno  8:04
Podchod pod frekventovanou silnicí na Kamenném Vrchu v Ústí nad Labem prochází velkou opravou. I přesto, že Střekované dlouho upozorňují na to, že by měl být bezbariérový, město ho takto nenaplánovalo. Místo toho počítá s nedalekým přechodem. Nejdřív na něj ale musí sehnat peníze.

Rekonstrukce podchodu pod silnicí poblíž základní školy na Střekově a s tím spojené komplikované přecházení vozovky. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Rekonstrukce podchodu v městské části Střekov je vyčíslena na více než 3,2 milionu korun. Pro více než dva tisíce zdejších obyvatel je prakticky jedinou možností, jak se dostat na druhou stranu frekventované tříproudové silnice, kde sídlí základní škola i zastávka MHD ve směru do centra města. 

Má to ale háček, ačkoliv lidé řadu let volají po tom, aby byl podchod bezbariérový, projekt rekonstrukce s tím nepočítá.

„Tohle projektant prostě nezvládl. Je přece nesmysl opravovat podchod a nemyslet na to, aby byl bezbariérový. Maminky s kočárkem nebo lidé na vozíku nemají šanci se dostat na druhou stranu,“ zlobí se Lucie Moudrá, matka dvou dětí. I ona dříve musela s kočárkem často kličkovat mezi auty.

Frekventovanou silnici však nemusejí překonávat jen lidé s kočárky, ale i důchodci o holích nebo lidé na invalidním vozíku. Často i školáci. 

„Žáky nabádáme, aby využívali podchod a nepřecházeli přes vozovku, protože tu není normální přechod. Je ale pravda, že situace by se nějak řešit měla,“ říká ředitel ZŠ Nová Martin Kolský s tím, že je hloupost, aby podchod nebyl bezbariérový.

Podobný názor zastává i starostka městského obvodu Střekov Eva Outlá. Podle ní je oprava podchodu, který není bezbariérový, zcela zbytečnou investicí. 

Místo něj měli udělat přechod, míní starostka

„Měli ho raději zasypat a vytvořit zde pořádný přechod pro chodce, který by sloužil všem. Pokud řeším situaci koncepčně a investuji do ní veřejné prostředky, měla by být pro všechny a ne jen pro někoho. Tohle řešení se mi nelíbí,“ podotýká Outlá.

Jak se MF DNES podařilo zjistit, město Ústí skutečně v místě plánuje postavit přechod pro chodce, stane se tak ale až ve 2. etapě revitalizace Nové ulice.

Fotogalerie

„Bezbariérové přecházení bude řešeno úrovňově. Bude zřízeno nové místo pro přecházení s ochranným ostrůvkem a osvětlením pod křižovatkou ulic Kamenná a Nová. Pak budou navazovat další úpravy, jako je přemístění zastávky MHD před základní školu, doplnění komunikací pro pěší a snížení počtu jízdních pruhů,“ uvádí mluvčí města Karel Rouč.

Střední pruh komunikace bude podle jeho slov využit pro zřízení odbočovacích pruhů v křižovatkách a ochranných ostrůvků.

Město prý v rámci projektové dokumentace jednotlivé varianty řešení bezbariérového přecházení silnice projednávalo s dopravním inspektorátem policie. „Jediná varianta, která byla všemi dotčenými orgány odsouhlasena, byla do projektu zapracována,“ vysvětluje mluvčí.

Podchod se otevře 3. září

Někteří Ústečané už se baví tím, že v místě podchodu vznikne i přechod pro chodce. „Možná by tam mohli udělat i nadchod, to by byla teprve rarita,“ klepe si na čelo například Mirek Poláček.

Pravdou však je, že i na přechod si lidé budou muset počkat, město totiž na jeho výstavbu nemá peníze. 

„V letošním roce byly vyčleněny finanční prostředky na realizaci 1. etapy uvedeného projektu, a to rekonstrukci podchodu pro pěší kvůli jeho havarijnímu stavu včetně přilehlých chodníkových ploch, veřejného osvětlení v podchodu a instalace kamerového systému,“ potvrzuje Rouč.

Jak dále uvádí, opravený podchod bude zpřístupněn v pondělí 3. září, tedy v první den nového školního roku.

Maminky s kočárky a lidé na invalidních vozících ale zatím budou muset dál kličkovat mezi auty.

Autor:

Nejčtenější

Na Ústecku uhořel třináctiletý chlapec, další je vážně popálený

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku (12. ledna 2018)

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku uhořel v noci na sobotu třináctiletý chlapec. Další, patnáctiletý hoch, má...

V Hřensku se zřítil balvan velikosti dodávky, poškodil náhon vodopádu

V Hřensku se zřítil obří balvan

Vlivem tání sněhu a dešťů se v sobotu v Hřensku nad parkovištěm u vodopádu, kudy se chodí na Pravčickou bránu, uvolnil...

Koza, která žila mezi vlky, se vrátila k lidem. Z lesa ji vyhnalo počasí

Koza v přechodném "bydlišti" v Krásné Lípě, než se přidá ke stádu u...

Zaběhnutá koza domácí, která několik měsíců přežívala v lesích Českého Švýcarska a úspěšně se tam vyhýbala vlkům, je...

Děti hodily psa do zazděného sklepa paneláku, vysvobodili jej strážníci

Ilustrační snímek

Strážníci v Litvínově vyprošťovali malého psa uvězněného v zazděném sklepě. Hodila jej tam parta sídlištních dětí....

Ústavní soud odmítl stížnost Romů z Chanova na nenávistnou kampaň

Ústavní soud v Brně (ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl stížnost čtyř Romů ze sídliště Chanov, kteří poukazovali na nenávistná hesla v kampani před...

Další z rubriky

Policista vysoudil necelých dvě stě tisíc za stíhání, stát se brání

Soud (ilustrační foto)

Policistu obžalovali ze znásilnění dívky z Duchcova na Teplicku, soudy ho ale očistily. Sám se loni začal soudit kvůli...

V Lovosicích opraví bazény, podepsal se na nich čas, ale i povodně

Spolu s rekonstrukcí bazénů dostane i skluzavka (na snímku) nový povrch.

Léto je sice ještě daleko, ale městské koupaliště v Lovosicích se už musí začít připravovat na nadcházející sezonu....

Kvůli sesuvu zdi u zámku se v Děčíně evakuovalo šest studentů

U děčínského zámku se v pátek večer sesunulo zhruba 30 metrů opěrné zdi. Nikdo...

Kvůli sesuvu části opěrné zdi u děčínského zámku muselo být v pátek večer evakuováno šest lidí z vysokoškolské koleje...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA ODMĚŇOVÁNÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz