Stavební materiál i výpomoc řemeslníků teď potřebují i lidé na Lounsku

  • 2
Zvuky motorových pil či bouchání kladiv rozléhající se po celé obci. I ve Stebně na Lounsku se místní od čtvrtečního večera potýkají s následky řádění živlů. Poničené střechy jsou většinou zakryté plachtami, polámané stromy odváží traktory. Po víkendovém úklidu se lidé začínají pouštět do větších oprav.

O víkendu to tu bylo jak v mraveništi. Spoustu lidí, hasiči, armáda, dobrovolníci. Něco neuvěřitelného, pořádně si mákli, smekám před nimi. Sešlo se tu také plno věcí, které lidé darovali. Až je to šokující. Dneska už je tu větší klid,“ vyprávěl v pondělí Tomáš Ratiborský, předseda Okrašlovacího spolku Stebno.

Podle něj teď lidé nejvíce potřebují stavební materiál a pak také řemeslníky a dobrovolníky, kteří budou s opravami pomáhat.

„Plno věcí si opravíme sami, ale třeba střechu svépomocí nezvládneme. Ta je přitom pro nás prioritou,“ líčí Jaroslav Petráň a ukazuje na zřícené krovy velké stodoly, na kterou navazuje dílna. Vítr poničil i střechu nad obytnou částí domu, poškodil fasádu a sebral část štítu. Interiéry jsou také poničené, dírami ve střeše do domu napršelo.

O několik metrů dál stojí dvoupatrový domek. Jedním z otevřených oken je vidět do dětského pokoje. V něm, stejně jako v ostatních místnostech, jsou sundané sádrokartonové podhledy. Ve většině místností chybějí i podlahy. Dům je bez střechy, chrání ho jen modrá plachta.

„O víkendu jsme vše vyklidili, vybavení přemístili do rychle zbudovaného přístřešku na zahradě. Museli jsme vybourat sádrokartonové stropy a také podlahy, vše bylo mokré, jak sem pršelo. Pod vodou jsme měli i sklep. Ve středu ráno začneme s opravou střechy,“ popisuje Michal Bali a dodává: „Co potřebujeme? Hlavně stavební materiál a šikovné ruce.“

Vedle něj přikyvuje manželka, která je v pokročilém stádiu těhotenství, za několik dní má termín porodu. „Když se to tu přehnalo, byli jsme v autě, spadla na nás střecha altánu a strom,“ vzpomíná a dodává: „Nejdůležitější je, že jsme v pořádku. S tím ostatním si poradíme.“

Co místní potřebují:

Stavební materiál, latě, trámky, hřebíky, vruty, plachty, ruční nářadí.
Lidé postižení přírodním živlem potřebují také pomoc s opravami od řemeslníků a dobrovolníků.
Finanční pomoc:
Účet města Kryry - číslo účtu 1927481/0100, zpráva pro příjemce STEBNO
- zaslané prostředky budou využity především na opravu veřejných míst (komunikací, parku, kostela)
Okrašlovací spolek Stebno - číslo účtu 2101141282/2010, zpráva pro příjemce TORNÁDO
- peníze spolek rozdělí mezi lidi zasažené přírodním živlem

Během pondělního dopoledne přijíždí na náves nákladní auto naložené dřevěnými latěmi. „Tak, kde to máme složit,“ ptá se spolujezdec přítomných hasičů.

Ti mu ukazují do středu návsi, kde se kupí střešní tašky, trámky a další věci. Ze spolujezdce se vyklube starosta z obce Lubná u Rakovníka. „Ráno jsme z obecních prostředků nakoupili 400 kusů střešních latí a hřebíky, sehnali dopravu a jsme tu,“ líčí Pavel Soukup.

Část obce podle meteorologů poničil nejspíš silný proud studeného vzduchu zvaný downburst. Rychlost větru při něm může dosahovat i dvousetkilometrové rychlosti v hodině.

Podle Miroslava Brdy, starosty Kryr, pod které Stebno spadá, bouře napáchala až stamilionové škody. Různě poškozeny jsou čtyři desítky obytných domů a desítky hospodářských stavení. Poškozen je také kostel.

Kdo by chtěl obci pomoci, může finance poslat přímo na účet Kryr. Sbírku, jejíž výtěžek půjde poškozeným lidem, pořádá i Okrašlovací spolek Stebno 2020. V pondělí bylo na transparentním účtu přes jeden milion korun.

Vítaná je také materiální a dobrovolnická pomoc. „Na facebookovém profilu máme formulář, do kterého je možné nabídku pomoci s kontaktními údaji napsat. Jídla, hygienických potřeb a oblečení je dostatek. Nyní potřebujeme hlavně stavební materiál na střechy a opravy domů a také lidi,“ dodává koordinátorka pomoci Eliška Ratiborská.