ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Města v kraji od ledna změní systém plateb za odpad, někde zvýší poplatky

  • 1
Devět set korun zaplatí od ledna každý obyvatel Žatce za likvidaci odpadu. Dosud lidé platili různě podle velikosti popelnic a kontejnerů a četnosti vývozu, město platby pro všechny sjednotí. Změny se budou týkat i dalších měst. Zatímco Žatec a Louny upraví systém poplatků, Varnsdorf je navýší.

„Největší změnou je, že od Nového roku se musí každý občan přihlásit k placení poplatku za odpad na městském úřadu. Poplatek byl stanoven ve výši 900 korun včetně dětí,“ uvedl místostarosta Jaroslav Špička (Volba pro město) s tím, že i tak město bude náklady na svoz a likvidaci odpadu dotovat.

Skutečné náklady přepočtené na jednoho občana jsou totiž 1 473 korun. „I v minulosti dotovalo město odpadové hospodářství ročně částkou přes deset milionů korun,“ uvádí radnice.

Ke změně úhradového systému přistupuje Žatec vzhledem ke změně legislativy. „Obce a města mají nově dvě možnosti jak platit za svoz a likvidaci odpadů. Buď paušálním poplatkem, což je nejběžnější způsob, či poplatkem za skutečné množství vyprodukovaného odpadu. Na základě odborných diskusí či rady od ministerstva vnitra doporučili radní zvolit paušál a zastupitelé to schválili,“ řekl mluvčí radnice Tomáš Kassal.

Teď lidé platí podle velikosti odpadové nádoby a četnosti odvozu. Svozová společnost stanovila každý rok cenu, již hradili majitelé nemovitostí, a to buď jednotlivě domácnosti v rodinných domcích, či společnými platbami lidé v bytových domech.

Týdenní svoz 120litrové popelnice třeba letos stojí 2 489 korun, za menší popelnici se platí méně a za větší více. Kontejner na 1 100 litrů 1x týdně stojí přes 22 300 korun. Nově všichni občané zaplatí stejně, třeba čtyřčlenná rodina se dvěma dětmi zaplatí příští rok 3 600 korun.

Radnice chce také do budoucna snížit částku, kterou za odpad doplácí z rozpočtu. Cílem je snížit množství komunálního odpadu a naopak zvýšit tříděný odpad, za jehož svoz platí méně. Chystá proto informační akci.

„V osvětových akcích jsme byli aktivní již dříve, v ulicích přibývají kontejnery na tříděný odpad a chceme se zaměřit na sídliště,“ řekla starostka Zdeňka Hamousová (zvolena za ANO) s tím, že od toho se bude i odvíjet výše paušálu v budoucnu.

Změnu systému poplatků chystají od 1. ledna i Louny, zatím ale nejsou jasné podrobnosti ani částka. Rozhodovat se o tom má v listopadu.

Třídit i pečivo, skořápky...

Změna čeká i obyvatele Varnsdorfu na Děčínsku, kde už se paušálem platí, od ledna ale bude o 120 korun vyšší. Zdražení ze 600 na 720 korun schválilo zastupitelstvo. Kdo se ale zapojí do systému intenzivního třídění, dostane slevu 120 korun.

„Kromě papíru, plastu nebo skla musí třídit i další komodity jako pečivo, skořápky či plechovky,“ sdělil mluvčí radnice Tomáš Secký s tím, že třídění se bude hlídat. „Pokud lidé nebudou třídit, jak mají, o slevu přijdou,“ dodal.

O zvýšení ceny za odpad uvažuje i Krásná Lípa. „Nezvyšovala se od roku 2007, zvýšení od ledna může být z 900 až na 1 200 korun,“ řekl starosta Jan Kolář. „Zatím je to návrh, v zastupitelstvu to budeme teprve projednávat,“ dodal. Náklady na odpady tu činily v roce 2007 zhruba 2,5 milionu, loni už téměř 4,5 milionu.

Stejnou částku za svoz jako teď budou platit obyvatelé Roudnice nebo Litoměřic. „V tuto chvíli žádné navýšení neplánujeme,“ uvedl mluvčí roudnické radnice Jan Vancl.

,