Vyhledávání osob podle barvy oblečení. | foto: Městská policie Most

Pozor, rvačka. Program hned upozorní strážníky v Mostě na podezřelé chování

  • 10
Most posouvá hlídání umělou inteligencí v problémových lokalitách na novou úroveň. Městská policie chce do konce léta rozšířit dosavadní systém pro analýzu obrazu z bezpečnostních kamer o nový program, který umí rozpoznat nezvyklé či podezřelé chování a upozornit na něj operátora okamžitě v reálném čase.

V současné době využívá mostecká městská policie ve městě 94 kamerových bodů. V silách operátorů ale není možné sledovat a uhlídat všechna místa najednou. Nový počítačový program a jeho vyhodnocovací funkce jim to mají usnadnit.

„Budeme software využívat ke sledování veřejného pořádku na vybraných problémových místech, jako jsou kontejnerová stání, hlavní třída Budovatelů, prostranství před hernami, restauracemi a večerkami, kde se shlukují skupiny problematických osob, a podobně,“ uvedl ředitel mostecké městské policie Jaroslav Hrvol.

Moderní systém dokáže operátora ihned upozornit na neobvyklou, předem definovanou situaci. Dokáže ohlídat například pád, rvačku, pohyb v zakázané zóně či nedovolené parkování. Dokáže také rozpoznat objekty, jako jsou třeba vozidla či objemná břemena.

„Sami si předem definujeme, jaké situace chceme sledovat, a zjednodušeně řečeno tak nařídíme počítači, co má hlídat,“ doplnil Hrvol. Systém si také záznam sám uloží a zaeviduje do zjištěných událostí.

Specializovaný software může pro své pátrání či potřeby ale využívat i státní police. Podle okolností je možné nadefinovat sledování předem daných míst, jako jsou například parkoviště, schránky, určitý vchod nebo čtení registrační značky vozidel, která projela monitorovanou oblastí.

Program, který mimo jiné dokáže i spočítat osoby na daném území, lze využívat třeba také při hromadných akcích.

S modernizací operačního střediska a rozšiřováním inteligentních systémů do dalších lokalit v Mostě počítá vedení zdejší městské policie i do budoucna. „Hlavním cílem bude nadále dohlížení na veřejný pořádek a ochranu majetku spíše než funkce týkající se parkování,“ podotkl ředitel s tím, že strážníci nicméně budou chtít systém i všechny jeho funkcionality maximálně využívat.

Ukaž barvu oblečení...

Už od loňského roku zdejší městská policie používá v rámci projektu Smart & Safe City jiný software, který operátorům umožňuje zrychlené přezkoumávání uložených kamerových záznamů podle zadaných kritérií.

„Pomáhají například pro studium záznamů pro forenzní analýzu policie. Systém dokáže zpětně vyhledat konkrétní zadané parametry a kamerové záznamy z celého dne zkomprimovat do několika minut,“ popsala mluvčí mosteckých strážníků Veronika Loucká.

Díky tomu mohou například policisté při pátrání po pachateli filtrovat konkrétní barvu oblečení nebo barvu i rychlost sledovaného vozu. Systém následně zobrazí pouze takové objekty, které analytický pracovník požaduje.

Cílem celého projektu je zvýšení bezpečnosti, veřejného pořádku a ochrany občanů v sociálně vyloučených lokalitách. Na rozšíření programu pro online analýzu obrazu z kamerového systému získala Městská policie v Mostě dotaci od ministerstva vnitra ve výši 500 tisíc korun, zbylých 1,1 milionu korun doplatila ze svého rozpočtu.

V rámci boje za zlepšení pořádku ve vyloučených lokalitách využívají během letních prázdnin strážníci letos poprvé i takzvané správce lokality. Jde o pomocníky z řad obyvatel, kteří dohlížejí na situaci hlavně v lokalitě Stovky, která patří k nejproblematičtějším místům v Mostě. Vyhodnocení této činnosti chystá vedení města po prázdninách.