Nová jednotka na výrobu produktu s názvem dicyklopentadien v areálu litvínovské...

Nová jednotka na výrobu produktu s názvem dicyklopentadien v areálu litvínovské chemičky. | foto: Monika Gordíková, MF DNES

Unipetrol uhasí žízeň po dicyklopentadienu. Potřebují ho v průmyslu i farmacii

  • 0
V litvínovské chemičce odstartoval provoz nové jednotky za 830 milionů korun. Orlen Unipetrol, provozovatel závodu, v ní bude vyrábět kapalný uhlovodík dicyklopentadien (DCPD), který se využívá v celé řadě odvětví. Orlen Unipetrol je teprve pátým výrobcem této látky v Evropě.

„Po produktu je na globálních trzích vysoká poptávka. V Evropě je v současné době deficit výrobních kapacit DCPD a do roku 2030 očekáváme navýšení poptávky o dalších dvacet procent, na amerických trzích o čtyřicet procent a na asijských trzích dokonce o šedesát procent. Proto jsme se rozhodli investovat do výstavby vlastní technologie výroby DCPD,“ uvedl Tomasz Wiatrak, předseda představenstva Orlen Unipetrol.

Tomáš Herink, člen představenstva skupiny ORLEN Unipetrol zodpovědný za výrobu, výzkum a vývoj (vpravo) s profesorem Josefem Paškem z Vysoké školy chemicko-technologické. Společně navrhli vhodný způsob výroby a vypracovali technologii na izolaci DCPD.

DCPD je kapalný uhlovodík, který má širokou škálu využití v automobilovém průmyslu, stavebnictví, elektrotechnice, lékařství a farmacii. Unipetrol ho prozatím bude vyrábět v ročním objemu až 26 tisíc tun a v destilační čistotě na úrovni 80 až 94 procent.

„Takto nastavený produkt je využitelný pro další výrobu polymerních materiálů, pryskyřic či chemických specialit, které nacházejí uplatnění například ve výrobě vrtulí větrných elektráren, automobilových a lodních komponentů a skeletů, kolorovaných asfaltů, lepidel, barviv, optických vláken, speciálních čoček, lékařských komponentů, obalových materiálů či sanitárních výrobků do kuchyní a koupelen,“ upřesnil mluvčí společnosti Pavel Kaidl s tím, že do budoucna chce firma vyrábět DCPD i v nejvyšší možné čistotě.

O tom, jaký je po produktu hlad, svědčí i skutečnost, že odběratele měl Unipetrol ještě předtím, než začal vyrábět. V současnosti už má zákazníky po celé západní Evropě.

Dicyklopentadien v Litvínově vyrábí technologií, kterou výzkumníci Unipetrolu vymysleli ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze (VŠCHT). Dochází k jeho izolaci z takzvaného lehkého pyrolýzního benzinu. Technologický proces vyvinuli v rámci dlouhodobého projektu využití vedlejších produktů ethylenové jednotky.

„Cílem projektu bylo nalézt způsob izolace uhlovodíků, které jsou produkovány jako vedlejší produkty ve výrobních jednotkách petrochemie, mají vyšší přidanou hodnotu a jsou zároveň dobře uplatnitelné na trhu. DCPD je právě jedním z takových příkladů. Společně se spolupracovníky z VŠCHT jsme navrhli vhodný způsob výroby a vypracovali technologii na izolaci DCPD v širokém rozmezí komerčních kvalit,“ podotkl Tomáš Herink, člen představenstva Orlen Unipetrol zodpovědný za výrobu, výzkum a vývoj.

Při výstavbě našli leteckou pumu

Spolupracoval především s Josefem Paškem, kterého zná už od svých studentských let. „Učil mě od čtvrtého ročníku na vysoké, kdy já už vlastně působil i tady v Unipetrolu. Spolupracovali jsme často v rámci školy a já ho často vyhledával i poté,“ popsal Herink, který je u projektu nové jednotky od samého začátku.

Vedla k ní hodně dlouhá cesta. První myšlenka se zrodila už v roce 2000. Výstavba jednotky byla schválená v roce 2007, ale následná krize vystavila všemu stopku. Projekt se pak znovu otevřel až v roce 2018 a o dva roky později se schválila výstavba.

Při ní bylo v některých momentech v jednu chvíli na místě až 110 pracovníků. „Co je ale skvělé, nezaznamenali jsme ani jeden pracovní úraz,“ podotkl Herink.

Perličkou je, že při výstavbě byla nalezena letecká puma z druhé světové války, což si tehdy vyžádalo evakuaci tisíců lidí.