Úterý 20. dubna 2021, svátek má Marcela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. dubna 2021 Marcela

Naruší krajinu, nechceme ji. Plán na silnici kolem Úštěku naráží na odpor

  6:41
Abychom ochránili jednu přírodní oblast narušíme druhou v jiném kraji. Plán Ředitelství silnic a dálnic na vznik desítky kilometrů dlouhé přeložky silnice I/9 čelí kritice. Část frekventované komunikace má totiž v budoucnu vést přes zatím nedotčenou krajinu Litoměřicka.

Krajinu poblíž Úštěku na Litoměřicku by měla v budoucnu protít přeložka silnice I/9. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Silnice momentálně propojuje Mělník ve středních Čechách s Českou Lípou v Libereckém kraji, aniž by protínala Ústecký kraj.

S trasou v okolí Úštěku na Litoměřicku počítá vyhledávací studie, jejímž úkolem je nalézt nový koridor pro silnici, která dnes vede v úseku Liběchov – Dubá – Zahrádky přes Chráněnou krajinnou oblast Kokořínsko a po níž projede v průměru pět tisíc vozů denně.

Nová trasa by se měla za středočeským Liběchovem stočit víc na sever a vést v okolí Štětí, Snědovic, Julčína či Rašovic u Úštěku a dále na Blíževedly v Libereckém kraji.

Zatím existují dvě varianty vedení koridoru, které by se na Litoměřicku dotkly více či méně jednotlivých obcí. Místním obyvatelům se však nelíbí žádná. Obávají se, že tisíce osobních a nákladních vozů naruší krajinu, která sice nemá nálepku chráněné krajinné oblasti, přesto v blízkosti plánované trasy leží hned několik přírodně významných lokalit.

Nová zhruba třicet kilometrů dlouhá silnice, na niž upozornil jako první server Hlídací pes, má v budoucnu pojmout i nákladní dopravu, která vzroste kvůli plánované výstavbě spalovny odpadu ZEVO Mělník a rozšiřování zpracování dřeva v papírnách ve Štětí.

Starosta nám nic neřekl

Byť je projekt v samém počátku, obyvatelům Úštěcka vadí i minimální informovanost. „O plánech na vznik nové silnice jsem se dozvěděl, až když mi začali volat obyvatelé Rašovic, kteří se o stavbě dozvěděli při zasedání zdejšího osadního výboru,“ říká úštěcký radní Josef Petrus (Sportovci pro Úštěk) s tím, že informace k plánované trase přitom obdržel starosta Úštěku, pod který Rašovice spadají, již dříve bez toho, aniž by informoval další členy vedení města.

Stejný názor má i opoziční zastupitelka Andrea Elísek (Pro úštěcký region). „O nové silnici jsem se dozvěděla až z médií. Na jednání zastupitelů, které proběhlo 10. března, nás starosta o přeložce nakonec informoval. Bylo to ale až poté, co se rozběhla diskuse na veřejnosti. Podle původně dodaných podkladů ze strany vedení města záměr probrat přeložku nebyl,“ doplňuje Elísek.

Podle postřehů účastníků jednání zastupitelstva navíc z diskuse vyznělo, že o postoji města k vyhledávací studii rozhodne starosta sám nebo pouze ve spolupráci s radními a že ani zastupitelé nedostanou příležitost se ke znění stanoviska vyjádřit.

Víme to měsíc

„Nelíbí se nám, jak s námi město komunikuje. Podle dostupných zpráv se chce hlavně opírat o názor osadních výborů, které však reprezentují jen část místních,“ domnívá se Dana Dudová z Rašovic, která se také obává výstavby frekventované silnice.

Starosta Úštěku Jan Mazíni (UHAF) tvrdí, že o záměru ŘSD se vedení obce dozvědělo před měsícem. „Podle toho, jaká se rozvířila kolem stavby diskuse, je vidět, že o věci informujeme a komunikujeme. Díky tomu je to z hlediska veřejného mínění ve stadiu, v jakém to je,“ upozorňuje Mazíni.

„Vzhledem k tomu, že není možné v této době svolat veřejné shromáždění občanů a věc s nimi projednat, byli k prvnímu projednání pozvaní pouze předsedové osadních výborů obcí Rašovice a Julčín, které jsou tímto záměrem dotčeny,“ uvádí dále starosta s tím, že smyslem tohoto postupu byla příprava argumentů pro očekávané další projednávání.

Osadní výbor Julčína se proti přeložce postavil okamžitě. Město pro obyvatele dotčených obcí přesto nakonec připravilo ještě dotazník. Vyplněných se jich před pár dny vrátilo na radnici zatím přes čtyři sta, kolem šesti set podpisů pak posbírala petice, která proti záměru vznikla již dříve.

Celé proti ochraně přírody

Petice proti výstavbě vznikla i v nedalekých Blíževedlech, které leží na okraji CHKO Kokořínsko. „Nevidím v tom žádný smysl, přínos. Jde to celé proti ochraně přírody, zdraví obyvatel, proti všem trendům, kterými bychom se měli v současnosti vydávat. Žili bychom ve smogu rovnajícímu se městu, ale bez jeho výhod. Kam se pak dál přestěhovat, když ani v CHKO nemáme jistotu,“ ptá se Kristýna Lánská, iniciátorka zdejší petice.

Jasný vzkaz proti silnici vyslaly i Snědovice s 800 obyvateli, které leží sedm kilometrů od Štětí. Zdejší starostka Zuzana Petkovová poslala negativní stanovisko společnosti Pudis, která pro ŘSD vyhledávací studii zpracovává, již 9. března.

A kdy by mohlo být jasno, kudy komunikace I/9 nakonec povede? „V tuto chvíli se dá stěží odhadovat, jedná se o dlouhou přeložku vedoucí na území tří krajů, proces stabilizace trasy a vymezení koridoru v územně plánovací dokumentaci všech tří krajů může trvat v řádu několika let i se protáhnout třeba na 10 let,“ poznamenává mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

  • Nejčtenější

První noc jsem spal se sekerou, vypráví politik o opravě vily v ghettu

Premium Tam, odkud už tisíce jiných prchly, si on pořídil rozlehlou vilu. Nádherný, ale notně zchátralý dům na sídlišti Janov,...

Labská je hotová, kraj začne stavět cyklostezku Ohře dlouhou 135 kilometrů

Po letech odkladů a s dokončením Labské stezky nyní Ústecký kraj začne pracovat i na stavbě 135 kilometrů dlouhé...

Petr Fejk by mohl vést zoo v Ústí nad Labem, postoupil do finále konkurzu

Ústí nad Labem má dva kandidáty na nového ředitele zoologické zahrady. Vybírat se bude mezi někdejším dlouholetým šéfem...

Brazilská mutace na Děčínsku je méně nakažlivá, hygiena dál hledá zdroj

Rozbor dvou záchytů brazilské mutace koronaviru na Děčínsku neprokázal, že by šlo o agresivnější a nakažlivější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V semifinále poháru může dojít na derby, jenže kdy? Plzeň vyzve Teplice

Sparťanští fotbalisté v semifinále domácího poháru narazí na vítěze duelu Sigma Olomouc - Slavia. Druhou semifinálovou...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

  • Další z rubriky

Nechte nám zeleň, stadion ať je jinde, žádají Tepličané v petici město

Přes tisíc lidí už v Teplicích podepsalo petici proti možné výstavbě nového atletického stadionu v lokalitě pod hotelem...

Duchcov se bál ubytovny, bývalé učiliště předělá na bydlení pro seniory

Bývalé učiliště v Bezručově ulici v Duchcově na Teplicku po pěti letech znovu ožije. Studenty však v objektu nahradí...

Boření skončilo, už tvoříme, říká majitel o opravě cenné žatecké synagogy

Ještě téměř dva roky potrvá oprava synagogy a sousedního rabínského domu v Žatci. V památkově chráněném skvostu už...

Ekologové kritizují kácení buků na Mostecku, kraj řeší smluvní ochranu

Organizaci Greenpeace se nelíbí rozsáhlá těžba vzácných bukových lesů na úpatí Krušných hor u Horního Jiřetína na...

Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?
Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?

Stále přemýšlíte nad tím, jestli si k pračce pořídit i sušičku? Připravili jsme pro vás souhrn recenzí a článků, které vám v rozhodování pomohou.

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...