Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. července 2022 Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Naruší krajinu, nechceme ji. Plán na silnici kolem Úštěku naráží na odpor

  6:41
Abychom ochránili jednu přírodní oblast narušíme druhou v jiném kraji. Plán Ředitelství silnic a dálnic na vznik desítky kilometrů dlouhé přeložky silnice I/9 čelí kritice. Část frekventované komunikace má totiž v budoucnu vést přes zatím nedotčenou krajinu Litoměřicka.

Krajinu poblíž Úštěku na Litoměřicku by měla v budoucnu protít přeložka silnice I/9. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Silnice momentálně propojuje Mělník ve středních Čechách s Českou Lípou v Libereckém kraji, aniž by protínala Ústecký kraj.

S trasou v okolí Úštěku na Litoměřicku počítá vyhledávací studie, jejímž úkolem je nalézt nový koridor pro silnici, která dnes vede v úseku Liběchov – Dubá – Zahrádky přes Chráněnou krajinnou oblast Kokořínsko a po níž projede v průměru pět tisíc vozů denně.

Nová trasa by se měla za středočeským Liběchovem stočit víc na sever a vést v okolí Štětí, Snědovic, Julčína či Rašovic u Úštěku a dále na Blíževedly v Libereckém kraji.

Zatím existují dvě varianty vedení koridoru, které by se na Litoměřicku dotkly více či méně jednotlivých obcí. Místním obyvatelům se však nelíbí žádná. Obávají se, že tisíce osobních a nákladních vozů naruší krajinu, která sice nemá nálepku chráněné krajinné oblasti, přesto v blízkosti plánované trasy leží hned několik přírodně významných lokalit.

Nová zhruba třicet kilometrů dlouhá silnice, na niž upozornil jako první server Hlídací pes, má v budoucnu pojmout i nákladní dopravu, která vzroste kvůli plánované výstavbě spalovny odpadu ZEVO Mělník a rozšiřování zpracování dřeva v papírnách ve Štětí.

Starosta nám nic neřekl

Byť je projekt v samém počátku, obyvatelům Úštěcka vadí i minimální informovanost. „O plánech na vznik nové silnice jsem se dozvěděl, až když mi začali volat obyvatelé Rašovic, kteří se o stavbě dozvěděli při zasedání zdejšího osadního výboru,“ říká úštěcký radní Josef Petrus (Sportovci pro Úštěk) s tím, že informace k plánované trase přitom obdržel starosta Úštěku, pod který Rašovice spadají, již dříve bez toho, aniž by informoval další členy vedení města.

Stejný názor má i opoziční zastupitelka Andrea Elísek (Pro úštěcký region). „O nové silnici jsem se dozvěděla až z médií. Na jednání zastupitelů, které proběhlo 10. března, nás starosta o přeložce nakonec informoval. Bylo to ale až poté, co se rozběhla diskuse na veřejnosti. Podle původně dodaných podkladů ze strany vedení města záměr probrat přeložku nebyl,“ doplňuje Elísek.

Podle postřehů účastníků jednání zastupitelstva navíc z diskuse vyznělo, že o postoji města k vyhledávací studii rozhodne starosta sám nebo pouze ve spolupráci s radními a že ani zastupitelé nedostanou příležitost se ke znění stanoviska vyjádřit.

Víme to měsíc

„Nelíbí se nám, jak s námi město komunikuje. Podle dostupných zpráv se chce hlavně opírat o názor osadních výborů, které však reprezentují jen část místních,“ domnívá se Dana Dudová z Rašovic, která se také obává výstavby frekventované silnice.

Starosta Úštěku Jan Mazíni (UHAF) tvrdí, že o záměru ŘSD se vedení obce dozvědělo před měsícem. „Podle toho, jaká se rozvířila kolem stavby diskuse, je vidět, že o věci informujeme a komunikujeme. Díky tomu je to z hlediska veřejného mínění ve stadiu, v jakém to je,“ upozorňuje Mazíni.

„Vzhledem k tomu, že není možné v této době svolat veřejné shromáždění občanů a věc s nimi projednat, byli k prvnímu projednání pozvaní pouze předsedové osadních výborů obcí Rašovice a Julčín, které jsou tímto záměrem dotčeny,“ uvádí dále starosta s tím, že smyslem tohoto postupu byla příprava argumentů pro očekávané další projednávání.

Osadní výbor Julčína se proti přeložce postavil okamžitě. Město pro obyvatele dotčených obcí přesto nakonec připravilo ještě dotazník. Vyplněných se jich před pár dny vrátilo na radnici zatím přes čtyři sta, kolem šesti set podpisů pak posbírala petice, která proti záměru vznikla již dříve.

Celé proti ochraně přírody

Petice proti výstavbě vznikla i v nedalekých Blíževedlech, které leží na okraji CHKO Kokořínsko. „Nevidím v tom žádný smysl, přínos. Jde to celé proti ochraně přírody, zdraví obyvatel, proti všem trendům, kterými bychom se měli v současnosti vydávat. Žili bychom ve smogu rovnajícímu se městu, ale bez jeho výhod. Kam se pak dál přestěhovat, když ani v CHKO nemáme jistotu,“ ptá se Kristýna Lánská, iniciátorka zdejší petice.

Jasný vzkaz proti silnici vyslaly i Snědovice s 800 obyvateli, které leží sedm kilometrů od Štětí. Zdejší starostka Zuzana Petkovová poslala negativní stanovisko společnosti Pudis, která pro ŘSD vyhledávací studii zpracovává, již 9. března.

A kdy by mohlo být jasno, kudy komunikace I/9 nakonec povede? „V tuto chvíli se dá stěží odhadovat, jedná se o dlouhou přeložku vedoucí na území tří krajů, proces stabilizace trasy a vymezení koridoru v územně plánovací dokumentaci všech tří krajů může trvat v řádu několika let i se protáhnout třeba na 10 let,“ poznamenává mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Ústeckém kraji se volí v obvodech Ústí n. L. a Most.

Jaroslav Doubrava, Alena Dernerová, Alfréd Dytrt, Martin KrsekMartin Balej, Petr Nedvědický, Jan Paparega, Hana Aulická Jírovcová

  • Nejčtenější

Trojici soudí za stáčení tachometrů, stovky ojetin prodal největší český bazar

Ústecký krajský soud začal projednávat rozsáhlé podvody se stáčením tachometrů u ojetých vozů dovážených z ciziny....

Z litvínovského letiště je nudle. Hráči už nebudou skákat do zdi, těší Růžičku

Restaurace Nudle, legendární hokejová hospoda v Litvínově, si teď může svůj název vysvětlovat i nově. Podle ledové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Průlom v českém fotbale. Varnsdorf má afrického investora, přinese peníze i hráče

Africký investor v českém profesionálním fotbale? Dohodnuto! Druholigový Varnsdorf už s ním podepsal smlouvu, ale v...

Když dá člověk ruce pryč. Proměnu lomu po těžbě uhlí nechají na přírodě

Premium Krajina, kde dostane šanci divoká příroda. Řeč je o budoucnosti části území lomu ČSA na Mostecku, v němž má už v roce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kvůli chemičce zanikala, teď se sem hrnou mladí. Lukavec je Vesnicí roku

V soutěži Vesnice roku není Lukavec na Litoměřicku žádným nováčkem, v předchozích letech získala obec zelenou stuhu za...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Kvůli chemičce zanikala, teď se sem hrnou mladí. Lukavec je Vesnicí roku

V soutěži Vesnice roku není Lukavec na Litoměřicku žádným nováčkem, v předchozích letech získala obec zelenou stuhu za...

Litoměřice zakázaly popíjení alkoholu u diskotéky, stížností už bylo moc

Zastupitelé Litoměřic schválili na svém posledním zasedání novou vyhlášku, která zakazuje popíjení alkoholu v okruhu...

Trojici soudí za stáčení tachometrů, stovky ojetin prodal největší český bazar

Ústecký krajský soud začal projednávat rozsáhlé podvody se stáčením tachometrů u ojetých vozů dovážených z ciziny....

Lovecký zámeček Dvojhradí povstal z popela, oprava trvala tři a půl roku

Historický lovecký zámeček Dvojhradí v dubské části Mstišov, který v září 2018 zcela vyhořel a zůstaly po něm jen...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...