Lezectví má v této oblasti více než stoletou tradici. Na nových pravidlech...

Lezectví má v této oblasti více než stoletou tradici. Na nových pravidlech spolupracovala Správa Národního parku České Švýcarsko s Českým horolezeckým svazem. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Lezci mají v Kaňonu Labe nová pravidla, celoročně mohou na větší území

  • 1
V Národní přírodní rezervaci Kaňon Labe platí nová pravidla pro lezení. V některých částech je možné lézt od 1. července do 31. ledna. Území, kde ho lze provozovat celoročně, je nově rozšířené. Novinky nahradily úpravu z roku 2017 a budou platit příštích deset let.

„Nejvýznamnější změny nastaly zejména ve vymezení míst, kde je možné lézt celoročně a kde naopak pouze sezonně. Současně byly upraveny termíny pro sezonní lezení tak, aby došlo ke přiblížení k úpravě platné pro blízký Národní park České Švýcarsko,“ uvedl mluvčí národního parku Tomáš Salov.

Nová úprava lezeckých pravidel rozčleňuje labský kaňon do šesti dílčích segmentů, ve třech je možné lézt celoročně, ve třech v období od 1. července do 31. ledna.

„Kritériem pro časové omezení lezecké činnosti zde byla známá stabilní hnízdiště zvláště chráněných druhů ptáků, zejména sokola stěhovavého,“ přiblížil Salov.

Správa národního parku může počítat s naší pomocí i při ochraně hnízdišť sokola stěhovavého a čápa černého.

Václav Pletichapředseda oblastní vrcholové komise Labské pískovce

Celoročně tak lze k horolezectví využívat oblast vymezenou objektem s názvem Ztracený kamarád po skálu Pod marínou. „Dále jde o území od Kardinála po Piskořův pilíř a od Jižní stěny po Vzkříšenou stěnu,“ popsal mluvčí Salov.

Od 1. července do 31. ledna je pak možné lézt v lokalitách od Blokové stěny ke skále Cestář Kabourek, od Pyramidy po Penzion svět a od Hladké věže po Dolní věž. Naopak celoročně jsou nadále uzavřeny věže Doutník a Čihadlo.

Prvovýstupy na dalších 19 skalních objektů musí povolit správci národního parku. Jde třeba o skály Kormidelník, Maják, Titanik či Minaret. Naopak na 30 skalních útvarů jsou prvovýstupy zcela zakázány. Jedná se mimo jiné o Belveder, Sarajevskou stěnu, Trůn nebo Zrcadlo.

Úzká spolupráce s horolezci

Rezervace Kaňon Labe byla vyhlášena v roce 2010 v pravobřežní části Labského údolí mezi Hřenskem a Děčínem. Ve stejný rok však vstoupil v platnost i zákaz provozování horolezectví na celém jejím území. Proto se mezi správou parku a horolezci hledal kompromis, který by toto přísné nařízení zmírnil.

„Aby zde lezectví, které v oblasti má více než stoletou tradici, mohlo být nadále legálně provozováno, vyhrazuje Správa Národního parku České Švýcarsko pro tuto činnost místa, a to ve spolupráci s Českým horolezeckým svazem,“ podotkl Salov.

Šéfa parku Pavla Bendu těší, že lezci svým pochopením pro pravidla pomáhají chránit jak neživou, tak i živou přírodu. „K nastavení pravidel jsme došli v úzké spolupráci s horolezeckým svazem a věříme, že budou lezeckou komunitou nadále široce akceptována,“ uvedl.

Spolupráci si pochvalují i horolezci. „Jsme rádi, že se podařilo vyjednat povolení na dalších deset let, navíc s rozšířením území, kde je možné lézt v průběhu celého roku, za to patří správě národního parku velké poděkování. Spolupráce bude samozřejmě pokračovat, správa národního parku může počítat s naší pomocí i při ochraně hnízdišť sokola stěhovavého a čápa černého,“ sdělil předseda oblastní vrcholové komise Labské pískovce Václav Pleticha.