Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zdejší péče mě udivuje, říká lékařka z Panamy. Pro stáž si vybrala Ústí

  9:33
Dvaatřicetiletá Ingrid Johana Concepción Samudiová, atestovaný neurochirurg ze středoamerické Panamy, je od léta na dvouleté stáži v ústecké Masarykově nemocnici. Postupně se tak seznamuje s českým zdravotnictvím a přiznává, že až v tuzemsku poznává, jaké to je mít volný čas.

Lékařka Indrid Johana Concepción Samudio | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Když vstoupí do místnosti a tiskne ruku na přivítanou, ve tváři má lehce plachý výraz. Jako kdyby se tady, v prostorách neurochirurgické kliniky Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, cítila nepatřičně. 

Ve skutečnosti zde má Ingrid Johana Concepción Samudiová, velice cílevědomá žena a již atestovaný neurochirurg, už několik měsíců svůj pracovní domov.

„Medicínu jsem chtěla studovat už jako malá a velmi brzy jsem se rozhodla právě pro neurochirurgii. V mé zemi je žena v tomto oboru skoro úkaz,“ vypráví panamská lékařka.

Právě tady teď sbírá zkušenosti v rámci takzvaného fellowshipu, dlouhodobé odborné doktorské přípravy známé především za Atlantikem. Česká etapa jejího života začala v červenci a potrvá dva roky. 

„Moc si vážíme toho, že si vybrala právě nás, protože je to vůbec poprvé, co bude nějaký neurochirurg v Česku tak dlouho na zkušené,“ uvádí Martin Sameš, přednosta kliniky, která je nejen v tuzemsku považována za špičkové pracoviště.

Oddělení ji nadchlo

Právě díky Samešovi Ingrid, jak si přeje oslovovat, přehodnotila své plány. Loni se zúčastnila kongresu v americkém New Orleans, na kterém Sameš přednášel o operacích mozkových malformací a o cévním programu kliniky. 

Podrobnostmi o jeho fungování ji nadchnul. Nakonec se tak místo do vyhlédnutého Německa vydala na sever Čech.

Oddělení se na vaskulární (cévní) problematiku vysoce specializuje. Cévní program zde má výsadní postavení a vyznačuje se unikátní komplexností. Lékaři se zabývají nejen mikrochirurgickými operačními zákroky, ale i diagnostikou, a to buď v rámci kliniky, nebo ve spolupráci třeba s radiologickou klinikou.

„V Panamě neurochirurg chodí jen na sál, tady je jeho práce daleko obsáhlejší. Už na americkém kongresu jsem z toho byla unesená, po příjezdu sem ještě víc. Vybavení je na naprosto špičkové úrovni,“ podotýká Ingrid a zmiňuje například moderní technologie operačních sálů včetně 3D monitorů pro stážisty či cévní laboratoř pro trénink mozkových bypassů.

Komplexní cerebrovaskulární centrum Masarykovy nemocnice například celosvětově vyniká v léčbě mozkové mrtvice nejefektivnější endovaskulární metodou co do počtu pacientů v přepočtu na milion obyvatel. 

„Běžné číslo je sto ošetřených pacientů na milion obyvatel za rok, naše centrum jich dokáže ošetřit 200,“ přibližuje Sameš. V 90. letech začala na ústecké neurochirurgii éra akutních operací mozkových aneuryzmat (výdutí) v Česku, ročně zde zvládají nejvíce takových zákroků v zemi.

„Ingrid má vedle klasické náplně práce přístup do laboratoře. Jezdí do Prahy do anatomického ústavu, kde dělá anatomické preparace mozkové tkáně. A spolupracuje i na publikační činnosti,“ vyjmenovává Sameš.

Dóbry den, pondeli

Za pacienty Ingrid chodí kvůli jazykové bariéře s jinými kolegy. Ranní hlášení o průběhu noční služby jsou vzhledem k její přítomnosti vedena v angličtině. Vedle mateřské španělštiny pak mladá lékařka zvládne nenáročnou konverzaci v němčině. Jenže co čeština?

„Nothing (Nic),“ pokrčí rameny a zasměje se. Pak ale napne ukazováček, aby posluchač zpozorněl, a z úst jí přece jen pár slovíček vyjde. „Dóbry den, dóbre rano, dekuji, pondeli,“ soustředěně vyjmenovává, než dodá, že „tohle je opravdu všechno, co zatím zvládne“.

Přiznává, že komunikace s lidmi mimo nemocnici je pro ni zatím nejtěžší zkouškou. „Jen málo lidí se tu domluví anglicky. Ale několik už jsem jich objevila,“ usmívá se.

Za výraznou oporu označuje paní z realitní kanceláře, která jí pomáhala s bydlením. „Potřebovala jsem řemeslníka, tak jsem jí zavolala a ona mi hned jednoho poslala. Byl hrozně levný, chtěl tisíc korun. Když to přepočítám, v Panamě bych dala možná i čtyřikrát tolik. Celkově je tu velmi levno,“ říká.

Dvouletý pobyt v Česku jí díky vynikajícím studijním výsledkům plně hradí panamská vláda. Stát jí financoval i poplatky spojené se studiem. „Školy jsou u nás sice zdarma, ale já bydlela daleko od hlavního města, kde jsem studovala. Moji rodiče jsou učitelé a nemají nijak vysoké příjmy,“ vypráví dál.

Ústí? Hezké a bezpečné

Právě rodiče se za ní do Ústí ještě nevypravili. Společně s jejím manželem, jenž v Panamě také pracuje jako lékař, mají přijet na Vánoce. „Manžel už tu za mnou ale byl v září,“ prozrazuje těsně předtím, než začne básnit o Ústí.

„Hlavní město Panamy je na mě příliš velké, hlučné. Velikost Ústí mi maximálně vyhovuje. Město je hezké a připadá mi i bezpečné. Byla jsem na stáži v Argentině a hned první den mě okradli.“

„Tady se jdu úplně v klidu projít v noci. Příroda kolem je nádherná. Ale líbí se mi i jinde, třeba v Litoměřicích nebo v Teplicích. Strašně moc toho tady nachodím, takže jsem opravdu fit,“ culí se Ingrid.

Prý až v Česku poznává, co znamená mít volný čas. V Panamě dosud žila jen medicínou. Například rezidenturu, tedy několikaleté období mezi státnicemi a atestací, označuje za extrémně tvrdou, kdy jsou lékaři téměř neustále jen v práci. 

Nemocnice a systém zdravotní péče jsou v její zemi rozdělené do tří kategorií podle sociálních vrstev. V tuzemsku ji proto udivuje rovnocenná dostupnost péče pro všechny pacienty.

„Líbí se mi i zdejší mentalita. U nás lidé hned druhého objímají a zvou na návštěvu. Vy k sobě druhého pouštíte postupně. To mi nepřijde špatné,“ pokračuje.

Možnost zůstat i po skončení stáže v Česku pro ni nicméně není téma. A nebylo by ani v případě, že by nebyla vdaná. 

„Protože mě už několik let podporuje stát, musím splnit určité podmínky. Až tady skončím, musím být do tří dnů doma v Panamě a pak odpracovat minimálně čtrnáct let v tamním zdravotnictví. Ale rozhodně si na to nestěžuji. Jsem šťastná za to, co mi má země umožnila a umožňuje,“ dodává Ingrid.

  • Nejčtenější

Nejsem vítán, stáhnu se! Agateljan opouští hokejové Ústí, zbyly jen dluhy

29. dubna 2024  20:54,  aktualizováno  21:35

Pět měsíců a dost! Arménec Mikael Agateljan vycouvá z ústeckého hokeje, zatíženého dluhy....

Žena neuhlídala dvě děti, obě se utopily. Se žalobcem se dohodla na podmínce

25. dubna 2024  11:30

S podmíněným trestem odešla od soudu žena, která loni v létě neuhlídala na koupališti v Klučku u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé vyhráli. Lithium se patrně bude zpracovávat na Chomutovsku, ne u Teplic

24. dubna 2024  18:29

Lidé, kteří protestovali proti zpracování lithia v lokalitě Újezdeček u Košťan na Teplicku,...

Chomutov je zpátky v první lize. Postup si užiju jako titul, zářil kapitán Hübl

29. dubna 2024  21:23

Nasadili si kšiltovky s nápisem „Už jsme zase prvoligový“ a nemohli se nabažit poháru, který tvořil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jiné trasy i čísla linek. Změny v MHD jsou nutné, říká šéfka dopravního podniku

29. dubna 2024  11:28

Sotva si cestující v MHD v Ústí nad Labem zvykli, že se do vozů kromě centra města nastupuje pouze...

Hrubého hec před El Nordikem: Vyřadíme-li Děčín, půjdu do Na lovu. A co Houser?

2. května 2024  5:56

Natřískané haly, špičkování, ostré souboje i vyhrocené situace mezi hráči a fanoušky,...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Krásný chrám, ale též mizerný Aquasvět. Peníze z EU končí pýchou i průšvihem

2. května 2024

Přes 9 300 projektů podpořila v Ústeckém kraji za 20 let Evropská unie. Žadatelům, tedy obcím,...

Policisté v Krušných horách pátrají po šestnáctileté dívce z Ústí nad Labem

1. května 2024  22:39

Policisté v Krušných horách pátrají po šestnáctileté dívce z Ústí nad Labem. Ludmila Beranová...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Do Bolívie jsem odešla kvůli smrti rodičů, přiznala sestra Romana Vojtka

Mladší sestra herce Romana Vojtka (52) Edita Vojtková (49) je módní návrhářkou a žije v Bolívii. Do zahraničí odešla...