Ledopády lákají turisty, po fotografech však zůstávají v ledu svíčky

  15:03aktualizováno  15:03
V pískovcových stěnách a roklích Národního parku České Švýcarsko rostou v těchto dnech díky příhodnému počasí ledopády. Vidět jsou útvary jako Velký sloup, Betlém, Opona nebo Jeskyně víl. O víkendu se kolem nich projdou i účastníci tradiční turistické akce.

V Jeskyni víl rostou rampouchy díky odkapávání vody ze stropu jeskyně. | foto: Tomáš Salov

Ledopády lákají turisty do Českého Švýcarska už zhruba 200 let. Objevují se v chladných měsících uprostřed pískovcových skal poblíž Brtníků na okraji národního parku.

„Pískovec je v podstatě taková kamenná houba, má v sobě 15 procent vody. Na určitých místech pak z něj stékají potůčky vody, již skála vypouští, a ta mrzne,“ přiblížil před časem jejich vznik fotograf parku Václav Sojka.

Ledopády jsou každý rok trochu jiné a mění svoji podobu i v průběhu zimy. Jsou různobarevné od bílé přes žlutou až po hnědou, podle toho, jak voda splavuje zeminu a železité a křemičité písky.

Fotogalerie

Poblíž Kyjova patří k nejfotografovanějším Jeskyně víl, kde rostou rampouchy díky odkapávání vody ze stropu jeskyně od země nahoru a mají lahvovitý tvar. Správci parku se však potýkají s tím, že po návštěvnících  v jeskyni zůstávají hořící svíčky.

„Chtějí si kvůli lepší fotografii vílu v jeskyni podsvítit a hořící svíčka propadá do ledu, protože lidé ji tam nechají. Jak zde kape voda, zamrzne v ledu a nikdo ji nedostane ven a kazí to ráz jeskyně. Na jaře zde vždy nasbíráme dva velké pytle vyhořelých svíček,“ řekl mluvčí parku Tomáš Salov.

Kolem ledopádů mohou zájemci vyrazit i v noci

O víkendu se v údolí Vlčího potoka koná již 59. ročník akce Brtnické ledopády. Účastníky čeká několik tras. Nejnáročnější je Ledopádová stovka, která je určena pro trénované sportovce. Je dlouhá zhruba 109 kilometrů a zdolává souhrnné převýšení tři a půl tisíce metrů.

Stovka startuje v pátek ve 22 hodin před školou v Mikulášovicích. Podle Klubu českých turistů, který pochody organizuje, se jedná o extrémní zimní akci. Doporučuje proto jako nutnou výbavu nesmeky nebo obuv s hroty. Bez tohoto vybavení totiž některé úseky nebudou schůdné.

Zájemci, kteří nechtějí putovat v noci, se mohou přihlásit na Ledopádovou padesátku. Tam je bude čekat převýšení necelé dva tisíce metrů a startovat mohou začít v sobotu průběžně od 6 do 11 hodin od kulturního domu v Krásné Lípě. Také na tuto trasu organizátoři doporučují nesmeky.

Ve stejný den se účastníci mohou přihlásit ještě na další kratší tři trasy dlouhé 16 až 41 kilometrů. V neděli si zájemci mohou také projít patnáctikilometrový okruh po rozhlednách v Německu.

Také na Zlínsku ledopády lákají turisty

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Pardubice slaví udržení po divoké výhře, blízko extralize je i Kladno

Pardubičtí hokejisté (zleva: Petr Sýkora, Tomáš Rolinek, Brian Ihnacak) slaví...

Zachráněno! Hokejisté Pardubic si v 9. kole baráže o Tipsport extraligu zajistili účast v nejvyšší soutěži i pro příští...

Zdrcení Piráti. Podepsali jsme si ortel. Padáme, vědí v Chomutově

Zatímco chomutovský Petr Koblasa smutní, hokejisté Pardubic slaví setrvání v...

Hokejové extralize v Chomutově zvoní hrana. Po úterním domácím krachu 5:7 s Pardubicemi se udržení přesunulo z oblasti...

Piráti sestupují, majitelé klubu mlčí. Zláká trenéra Růžičku Kladno?

Zklamaný chomutovský Stanislav Dietz po prohře s Pardubicemi.

Semifinalista z roku 2017 dává hokejové extralize sbohem. Šíleně smutná páteční výhra 3:0 v Pardubicích chomutovské...

Na taneční soutěži kolabovaly děti, zřejmě selhala vzduchotechnika

Na taneční soutěži v Děčíně kolabovaly děti

Plné ruce práce měli záchranáři ve čtvrtek a v pátek v děčínské sportovní hale. Při taneční soutěži tam kolabovaly...

Další z rubriky

Historickou baštu Bílina zatím nekoupí, musí vyřešit zástavní právo

Navzdory svému jménu nemá bašta nic společného s husity, jméno získala jen díky...

Bílinští zastupitelé nevyužili nabídku soukromého vlastníka na odkup památkově chráněného objektu Husitské bašty z 15....

Sucho letos přišlo o měsíc dřív. Bude to velký problém, tvrdí zemědělci

Vlivem sucha a snižování hladiny řeky Labe vystoupily hladové kameny.

Zemědělce děsí ještě horší výhled počasí než loni. Pokud nezaprší, voda v půdě dojde nejspíš už za pár týdnů. Ústecký...

Zámeček Dvojhradí zapálil někdo úmyslně, pachatel policii uniká

Zámeček Dvojhradí těsně po požáru.

Historický zámeček Dvojhradí ve Mstišově z počátku 18. století, který v září kompletně vyhořel, někdo zapálil úmyslně....

Najdete na iDNES.cz