Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 20. května 2022 Zbyšek

Krupka opět nabízí atraktivní pozemky, předchozí prodej stále řeší policie

  13:03
Krupka opět prodává parcelu v Unčíně, kvůli které se loni ve městě zvedla velká vlna kritiky a jejíž předchozí prodej dodnes zkoumá policie. Radnice nyní přijímá obálky s nabídkami. Opozice kritizuje i tento nový záměr.

Krupka, pohled z hradu | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Kauza prodeje parcely v atraktivní lokalitě o rozloze přes 10 tisíc metrů čtverečních začala v lednu 2019, kdy ji chtěla radnice prodat nejprve vcelku za zmíněných 250 korun za metr. V květnu ale začaly na úřad chodit žádosti lidí, kteří chtěli odkoupit část, šlo hlavně o lidi z radnice a jejich příbuzné.

Navíc žádali v době, kdy záměr ještě nebyl zveřejněn na úřední desce. Jak se o něm dozvěděli, nedokázal nikdo vysvětlit. U veřejnosti i opozice věc způsobila velké kontroverze, proto zastupitelé prodej zrušili. Případ dál řeší policie.

Nyní město parcelu prodává po částech formou obálkové metody, kdy nabízí osm nezasíťovaných pozemků o výměře od 857 do 1 236 metrů čtverečních. Zájemci mohou nabídky podávat do 30. dubna. Pokud se o pozemek přihlásí více lidí, rozhodne vyšší nabídka.

„Pro obálkovou metodu jsme se rozhodli, aby byl proces co nejvíce transparentní. Navíc chceme být dobrými hospodáři a maximalizovat výnos. Podle znaleckého posudku jsme stanovili minimální cenu na 315 korun za metr čtvereční,“ řekl místostarosta Krupky Rostislav Kadlec (Krupka naše město).

Měla být zasíťovaná, ale není

I nynější prodej ale opozice kritizuje. Vadí jí, že se pozemky prodávají nezasíťované, ačkoli sdružení Krupka naše město na podzim avizovalo, že pokud půjde parcela do prodeje znovu, bude zasíťovaná.

„Obávám se, že pokud město prodá pozemky osmi různým lidem s tím, že si je sami zasíťují a vybudují tu komunikaci a veřejné osvětlení, stejně se tím nezbaví koordinace. Přece nechceme, aby nám tu vznikla nedodělaná lokalita rodinných domů. Navíc vždy je riziko, že někdo pozemek koupí jako spekulaci, bude ho chtít prodat a nebude mít žádný zájem do něj investovat nebo budovat komunikaci,“ myslí si zastupitel Rostislav Příhoda (Zdravá Krupka).

Podle něj by bylo lepší, kdyby město sítě, silnici i osvětlení zařídilo samo. „Chápu, že na to třeba nejsou peníze, ale v takovém případě by se dalo zahrnout do podmínek prodeje, že se na tom budou finančně podílet noví majitelé,“ míní.

Proč sdružení Krupka naše město změnilo ohledně sítí názor, vysvětluje Kadlec právě finančními důvody. „Loni jsme prosazovali prodej zasíťovaných parcel. Přišlo nám to komfortnější pro zájemce. Nyní jsme ale museli reflektovat, že pandemie zasáhla i naše město. Máme milionové daňové propady. Vybudování sítí a komunikace představuje velké náklady, které by neúnosně zatížily hospodaření města. Proto jsme z požadavku ustoupili,“ sdělil.

Místostarosta: Konspirace odmítám

Zdravé Krupce se ale nelíbí ani to, že bude prodej probíhat obálkovou metodou. „Když už, měly se odevzdávat až na zastupitelstvu, které proběhne později, než je termín odevzdání obálek. Přijde nám to pochybné. Město mělo zvolit spíše elektronickou aukci,“ myslí si zastupitelka Miloslava Bačová.

„Já tyhle konspirační teorie odmítám. Obálky budou neprůhledné, zalepené a rozbalovat se budou až na zastupitelstvu. Je to běžný postup, třeba i při žádostech o dotace. Právě proto, aby byla zachována anonymizace, je tam podmínka, že mohou být nabídky podávány jen přes podatelnu,“ brání se Kadlec.

Dodal, že každá obálka bude mít jen razítko s datem a číslem jednacím a v komisi, která je bude otevírat, by měli být zástupci všech stran v zastupitelstvu. „Tím bude zaručena maximální transparentnost,“ míní.

Autor:
  • Nejčtenější

Vypínají eskalátory i okrádají. Dětské party terorizují obchodní centrum

Poflakují se, dělají nepořádek, pouští si hlasitou hudbu a čas od času se pokusí někoho okrást, nebo dokonce napadnout....

Vlastník semaforu brzdícího dopravu zemřel. Město teď čeká, kdo ho zdědí

S neobvyklou výzvou se několik řidičů obrátilo na radnici v Bílině. Chtějí, aby vypnula semafor na křižovatce u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvě uhelná jezera, dva jiné světy. Milada pokulhává za vzkvétajícím Mostem

Zcela rozdílná letní sezona čeká návštěvníky na dvou vodních plochách, které vznikly zatopením hnědouhelných lomů....

Šéf Varnsdorfu: Pořád jen armáda, na sport kašlou. Náš národ chcípne!

Premium Svůj klub vypiplal do druholigové krásy, jenže letos mu hrozily ekonomické jizvy, třebaže se rval o postupovou baráž....

Co čumíte, křikl muž na kolemjdoucí v centru Ústí. Pak jednoho bodl nožem

Rychlá slovní výměna se dvěma kolemjdoucími stačila jednadvacetiletému muži v Ústí nad Labem k tomu, aby jednoho z nich...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Vypínají eskalátory i okrádají. Dětské party terorizují obchodní centrum

Poflakují se, dělají nepořádek, pouští si hlasitou hudbu a čas od času se pokusí někoho okrást, nebo dokonce napadnout....

Bezpečnostní agentura už bílinské škole pomohla několikrát, chválí starostka

Bezpečnostní agentura, která kvůli problémovým dětem hlídá od začátku května v Základní škole Za Chlumem v Bílině na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při nehodě na D8 zemřeli dva lidé, o kus dál se převrátilo terénní auto

Na dálnici D8 se před polednem staly dvě vážné dopravní nehody. Při střetu dodávky a kamionu zemřeli dva lidé, o kus...

Po náročné rekonstrukci se opět otevřel symbol Litoměřic, věž Kalich

Rekonstrukce vyhlídkové věže Kalich v Litoměřicích, dominanty historického centra, je po téměř pěti letech u konce....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...