Policie vyšetřuje prodej pozemků v Krupce, cena byla podezřele nízká

  9:01aktualizováno  9:01
Policisté vyšetřují prodej pozemků v Krupce. Území známé jako Jabloňový sad o rozloze 28 tisíc metrů čtverečních, které se nachází pod sídlištěm v Maršově, se zastupitelé rozhodli prodat firmě Jabloňový sad Krupka z Mnichova Hradiště. Jednatelé kupující firmy mají trvalé bydliště hlášené na radnici.

Cena pozemků pro výstavbu rodinných domů pod sídlištěm v Maršově je až desetkrát nižší než v jiných částech obce, kde stavební parcely stojí i přes 1 000 korun za metr čtvereční. Dva ze tří jednatelů společnosti navíc mají trvalé bydliště hlášené na radnici.

O prodeji psala MF DNES na počátku dubna. „Okolnostmi prodeje pozemků jsme se začali zabývat z úřední povinnosti na základě informací zveřejněných v médiích,“ sdělil mluvčí teplické policie Daniel Vítek s tím, že bližší informace policie s ohledem na probíhající vyšetřování neposkytne.

Trestní oznámení kvůli prodeji pozemků za podezřele nízkou cenu 100 korun za metr čtvereční brzy podá i opoziční hnutí Zdravá Krupka. „Dokončujeme jeho obsah,“ potvrdila lídryně hnutí Miloslava Bačová.

Podle starosty Krupky Zdeňka Matouše (ČSSD) se ale opozice snaží jen bořit. „Je to její právo, ale je také potřeba si uvědomit, že oni nenesou žádnou odpovědnost. To, že opozice používá policii jako nástroj politického boje, je ubohé. Jsem přesvědčený, že na tom policie neshledá nic protizákonného,“ podotkl.

Zdravá Krupka se proti prodeji parcel ostře ohradila už v dubnu na zastupitelstvu. „Jsem si stoprocentně jistý, že prodej neproběhne za cenu obvyklou a že je protizákonný,“ sdělil tehdy Rostislav Příhoda.

Zastupitelé ho ale přesto schválili v tajném hlasování, kterého se opozice nezúčastnila. Starosta později vysvětlil, že tajné hlasování je prý nejdemokratičtější.

Fotogalerie

Město Krupka podepsalo s firmou Jabloňový sad Krupka smlouvu o spolupráci při zajištění infrastruktury pro budoucí výstavbu rodinných domů v této lokalitě už v roce 2012. Jak vysvětluje na svém webu, záměr visel několikrát na úřední desce a zmíněná firma byla jediným zájemcem.

Podle opozice je smlouva nevýhodná. „Na posledním zasedání jsme chtěli revokovat původní usnesení, aby byla ta smlouva zrušena. Bohužel se tak nestalo. A už kdysi jsme navrhovali, aby byla cena zvýšena na 600 korun za metr. Ale ani to neprošlo,“ upozornila Bačová, podle níž se město nechová jako řádný hospodář.

Jak se MF DNES podařilo zjistit, kdyby Krupka od smlouvy odstoupila, zaplatila by smluvní pokutu 300 tisíc korun.

„Takhle však přijde o mnohem více. Firma totiž v místě vybuduje infrastrukturu, což podle našich odhadů vyjde na 6 až 8 milionů korun, a pak může pozemky rozprodat za tržní cenu s čistým ziskem kolem 20 milionů,“ říká Bačová.

Opozici se nelíbí ani firma, která pozemky kupuje. Dva ze tří jejích jednatelů Marek Ptáčník a Ladislav Lauryn mají nahlášené trvalé bydliště na radnicích v Krupce a v Mladé Boleslavi.

„Myslíme si, že to jsou bílí koně. Zajímavé je i to, že když firma v roce 2008 projevila o pozemky prvotní zájem, tak ani neexistovala,“ diví se Bačová. Podle rejstříku firem skutečně vznikla až v květnu roku 2009.

Starosta Krupky už za sebou jeden kontroverzní prodej má

Starosta Krupky Matouš navíc už za sebou jeden kontroverzní prodej pozemků má. V roce 2005 koupil spolu s dnešním primátorem Ústí Petrem Nedvědickým (ANO) a Janem Kandlem od Pozemkového fondu u Krupky parcely o rozloze 181 tisíc metrů čtverečních.

Stály 338 tisíc korun. Trojice přátel je ale následně přeprodala developerské firmě a vydělala na tom 43 milionů. Stačila k tomu maličkost – změnit územní plán, což se nakonec i stalo. Podezřelý prodej pak prověřovala i policie, na porušení zákona ale nepřišla.

Autor:

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Nákladní vůz slisoval auto pod další náklaďák, osádka zázračně přežila

Kamion sešrotoval malé osobní auto, osádka vozu přežila jako zázrakem.

Děsivě vyhlížející nehoda se stala v pondělí odpoledne na Teplickém Předměstí v Bílině. Nákladní vozidlo tam zezadu...

Čtyři lidé z Ústecka mají vzácný typ salmonelózy, hygienici se bojí epidemie

Ilustrační foto

Vzácnou salmonelou hadar, která se v Česku vyskytuje jen výjimečně, se nakazili už čtyři lidé z Ústecka a hygienici se...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Růžička se s Chomutovem dohodl na předčasném ukončení smlouvy

Zarmoucený chomutovský trenér Vladimír Růžička.

 Trenér Vladimír Růžička opouští hokejový Chomutov, ač z jeho desetileté smlouvy uplynuly teprve čtyři roky. Klub po...

Další z rubriky

Litoměřice stoply po tlaku veřejnosti prodej špitálu, vyslyší referendum

Protestní akce proti prodeji litoměřické nemocnice a pochod do centra města.

Radní Litoměřic v pondělí odpoledne po tlaku veřejnosti zastavili kroky k prodeji městské nemocnice soukromému...

Trať na Lounsku se po vykolejení nákladního vlaku otevře do pátku

Na železniční trati mezi Hřivicemi a Domoušicemi na Lounsku 17. května...

Železniční trať mezi Hřivicemi a Domoušicemi na Lounsku se po vykolejení nákladního vlaku otevře zřejmě do pátku....

Dělníci překopli kabel, plavecký areál zůstal bez vody a musel zavřít

Rekonstrukce plaveckého areálu na Klíši měla podle původní smlouvy skončit do...

Plavecký areál v ústecké čtvrti Klíše musel přerušit provoz. Dělníci při opravě koupaliště přiléhajícího k plavecké...

Najdete na iDNES.cz