Při pomoci umírajícím si vážíte každého dne, říká šéfka mobilního hospice

  8:01
Jana Dušánková pracuje v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem dvacátým rokem na onkologickém oddělení. Před čtyřmi lety založila takzvaný mobilní hospic, který spolu s kolegy z nemocnice provozuje a jenž vede. Ve stručnosti to znamená, že dojíždí za nevyléčitelně nemocnými, které čeká smrt.
Fotogalerie4

Lékařka onkologického oddělení v Masarykově nemocnici a vedoucí mobilního hospice Jana Dušánková. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

„Snažíme se o to, aby kvalitně prožili zbývající čas. To je hlavním smyslem hospicové péče. Mimořádně významná je ale i podpora rodiny umírajícího,“ zdůrazňuje lékařka Jana Dušánková.

Můžete říci, co mobilní hospic je, komu je určený a jak dlouho už funguje?
Mobilní hospic je multidisciplinární tým tvořený lékaři, zdravotními sestrami, sociální pracovnicí, psychologem a v případě potřeby i kaplanem. Pečuje o pacienty v konečném stadiu nevyléčitelných onemocnění, u kterých jsou možnosti kauzální léčby vyčerpány a pacient a jeho rodina preferují péči v domácím prostředí. Tento tým se stará o celkový komfort umírajícího a jeho rodiny. To znamená péči o pacienta nejen po stránce fyzických obtíží a psychické pohody, ale i snahu podpořit pečující rodinu včetně zabezpečení dostupné sociální pomoci. Mobilní hospic Masarykovy nemocnice pracuje od září 2014 a dosud jím prošlo více než 400 pacientů.

Je to v Česku běžné zařízení?
V Česku pracuje řada mobilních hospiců a další vznikají, stejně jako v cizině. Náš tým je na místní poměry výjimečný tím, že zatím jako jediný v zemi je součástí nemocniční péče, pracuje jako jedno z oddělení nemocnice.

Je to výhoda? Znamená to, že máte přehled o umírajících v nemocnici a můžete tak rovnou převzít péči? Anebo jinak, jak se do mobilního hospice lze přihlásit?
Stav, kdy budeme mít přehled o všech umírajících v nemocnici a pomůžeme jim stanovit plán péče, což znamená, kde, s kým a jak chce pacient strávit své poslední dny, je zatím náš sen. Na jeho splnění usilovně pracujeme a tato činnost představuje náplň paliativního nemocničního konziliárního týmu, který se právě tvoří. V tuto chvíli péči mobilního hospice může nabídnout ošetřující lékař, praktický lékař, o převzetí do péče často žádá rodina.

Projekt Nové háro

Pro onkologicky nemocné děti je důležité, jak se cítí. A k dobrému pocitu přispívá to, jak se pacient vnímá a jak si myslí, že ho vnímá okolí. Citlivou záležitostí je pro nemocné děti například ztráta vlasů. Obtíž lze ale zmírnit a pomoci můžete i vy. V kraji proběhnou dva koncerty, kde se lze nechat ostříhat, z vlasů pak vzniknou paruky právě pro děti.

„Syn jedné z našich pacientek nám nabídl uspořádání dvou charitativních rockových koncertů pro mobilní hospic Masarykovy nemocnice. V té době jsme se setkali s  projektem Nové háro, který v září roku 2017 založila Markéta Zagrapanová z Lužic u Mostu a jenž pomáhá onkologicky nemocným dětem, jimž zprostředkovává darování vlasů,“ říká Jana Dušánková, lékařka onkologického oddělení v Masarykově nemocnici a vedoucí mobilního hospice.

Z darovaných vlasů se pak vyrábějí paruky na míru. „Napadlo nás, zda nespojit charitativní koncert s možností nechat se na místě ostříhat a darovat vlasy,“ podotýká.

  • Akce v Ústí a Teplicích

První ze dvou akcí, kde lze vlasy darovat, se uskuteční 20. 4. od 19 hodin v Restauraci Na Kopečku v Ústí nad Labem. Vystoupí zde skupiny AC/CZ, Destroyself a Sklap. 

Druhá akce proběhne 30. 4. od 16 hodin v Restauraci Rajče v Teplicích. Tady vystoupí kapely Točílas, Exsite a Rajče band. „Na obou akcích budou přítomny kadeřnice, které zájemce o darování vlasů profesionálně ostříhají,“ dodává Dušánková. 

Kde jste čerpala zkušenosti pro tuto práci?
Inspirací pro nás bylo fungování mobilního týmu v nemocnici v Drážďanech, kde jsme měli možnost týdenní stáže.

Staráte se s kolegy a kolegyněmi v mobilním hospici i o děti?
Náš tým pečuje i o dětské pacienty, naštěstí jich není mnoho, ale členem týmu je i pediatr.

Jak vypadá péče lékařů a sestřiček o lidi, kteří umírají a vědí, že „je konec“. Jde hlavně o psychologickou pomoc? Jak pracujete s rodinou umírajícího? 
Podmínky pro převzetí do péče mobilního hospice existují v podstatě dvě. Jednak ukončená kauzální léčba, tedy že již nelze ovlivnit vývoj onemocnění, jež pacienta ohrožuje na životě, a druhá je celodenně přítomná pečující osoba. Naši pomoc zahajujeme pohovorem s pečující osobou. Poté se podle stavu obtíží stanoví termín vstupní návštěvy u pacienta v domácím prostředí. V první řadě se mu musí ulevit od fyzických obtíží a následně se věnujeme jeho dalším potřebám většinou ve smyslu psychické podpory. A tu potřebuje samozřejmě i rodina. Naší prací je nejen zmírnění obtíží a utrpení blízkých, ale i hledání cesty, jak s umírajícím hovořit, jak se nevyhýbat tématu přicházející smrti. Stejně jako je toto téma těžké pro pacienta, je stejně těžké pro rodinu.

Jak se „připravuje na smrt“ malé dítě?
Téma smrti se s dětmi komunikuje různými způsoby adekvátními jejich věku a rozumovým schopnostem, ale ve většině případů mnohem přirozeněji a méně komplikovaně než u dospělých. Děti jsou mnohem přímočařejší. Obtížnější je na smrt malého dítěte připravit jeho rodiče a sourozence.

To se dělá jak?
U otázek malých dětí je to formou podobenství a pohádek, větší děti jdou přímo k věci a nelze jim nic nalhávat. Velmi opatrně se musí komunikovat s dospívajícími, kteří se nacházejí v komplikovaném věku i bez závažného onemocnění. Velkou pomoc pro zdravotníky představují obrázky, které děti nakreslí a ve kterých lze většinu jejich obav a otázek najít.

Co je na práci s umírajícími nejtěžší?
Pokud se zdravotník dokáže vyrovnat s tím, že od určitého okamžiku nelze průběh onemocnění ovlivnit, nelze pacientovi navrátit zdraví či prodloužit život, že jeho úkolem je zajistit důstojný a smířený odchod, pak je práce s umírajícími i přes značnou psychickou náročnost velmi obohacující.

Jana Dušánková

  • po absolvování Fakulty všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v Praze v roce 1997 nastoupila na onkologii Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, kde pracuje dodnes
  • atestovala v roce 2000 z radiační onkologie a v roce 2013 z paliativní medicíny
  • v roce 2016 dokončila kurz krizové intervence
  • v roce 2014 se jí podařilo založit a zahájit provoz Mobilního hospice Masarykovy nemocnice, kde pracuje jako vedoucí lékařka

Lze se vůbec ptát na to, co je na práci v hospici pěkné? Nebo to můžu naformulovat tak: co vás při této práci drží?
Práce s umírajícími je pro pečující zdravotníky psychicky hodně zatěžující, ale opravdu nesmírně přínosná. Je totiž spojena s obrovskou zpětnou vazbou. Třeba to, že se rodina po úmrtí dítěte nezhroutí a tuto skutečnost přijme, naučí se s ní žít, pro nás představuje obrovskou odměnu. Přínosem je i pro náš osobní život, neboť každodenní prací s umírajícími si i my přehodnocujeme své životní hodnoty. A nemusíme čekat až na okamžik, kdy nám do života vstoupí smrtelné onemocnění.

Jak moc jste odolná vůči osudům, s nimiž se setkáváte? Jak moc lze po práci cestou domů vytěsnit osud umírající mámy malých dětí?Samozřejmě některé osudy zasáhnou více než jiné. Třeba péče o umírající dítě, které je stejně staré jako můj potomek, je vždy velmi obtížná. Ale pokud by to člověk neuměl odstřihnout či alespoň vytěsnit v okamžiku, kdy přijde domů, nebyl by schopen tuto práci dělat dlouho. A toho jsme si všichni vědomi.

Jak a kým je péče mobilního hospice hrazena? Jde to ze zdravotního pojištění?
Mobilní hospicová péče je od 1. ledna 2018 hrazena zdravotními pojišťovnami. Musí tomu však předcházet uzavření smlouvy se zdravotní pojišťovnou, že bude tento typ péče hradit. Tento proces jde bohužel velmi pomalu a nesystematicky. Situace je kraj od kraje jiná. A i když zařízení smlouvu získá a péče mu je uhrazena, výše úhrady nepokrývá reálné náklady péče, což v praxi znamená, že vždycky budou muset hospice získávat finance i jinde, například z grantů, darů a charitativních akcí.

Předpokládám, že se zkušenostmi z hospice a z přítomnosti u umírajících dokážete kolikrát mávnout rukou nad problémy, které jinému připadají šílené. Nezdá se vám pak spousta běžných denních starostí banálních ve srovnání s tím, co zažíváte v práci? 
Vystihl jste to naprosto přesně, denně máte možnost konfrontace s tíživými životními situacemi a o to více si uvědomíte, že se máte naprosto úžasně, nic vám vlastně nechybí. Velmi si pak vážíte toho, že máte zdravou fungující rodinu a že můžete řešit pubertální prohřešky svého dítěte, a ne to, zda se dožije svých dalších narozenin. Vážíte si každého dne, ať již přinese situace komplikované, které vás ale někam posunou, či jsou plné pozitivních zážitků, kterých si o to víc užíváte.

Znám mnoho chirurgů, kteří si vyplavují po náročných operacích adrenalin na silné motorce nebo v silném autě anebo třeba potřebují ve volném čase dobrodružství při náročném lezení po skalách. Jak odpočíváte vy?
Úplně stejně, jen bez těch „hraček“. Baví mne běhání, turistika v horách, lyže, cyklistika… Pro mne osobně znamená relaxace protipól psychicky náročnému zatížení, fyzicky se „zlikvidovat“ je zábava. Ale toto má každý nastaveno jinak.

Nejčtenější

Litoměřice ožily Pány kluky. Město se vrátilo do časů oblíbeného filmu

Severočeské Litoměřice se vrátily v čase o půl století zpět. Do doby, kdy se ve městě natáčely některé scény pro ikonický film Páni kluci. Příběh party kluků, kteří vyvádějí drobné lumpárny, ožil v...

Pusa na bříško, skok do vody. Dostál o bronzu: Je fajn, makám míň než loni

Skočil do vody, políbil odhalené bříško těhotné snoubenky a na fanoušky stříkal z vodní pistolky. Kajakář Josef Dostál si sobotní bronz na evropském šampionátu rychlostních kanoistů v Račicích užil,...

Veganské „maso“ netáhne. Firma Nestlé propouští z české fabriky pětinu lidí

Společnost Nestlé propustí v závodě v Krupce na Teplicku 80 ze 400 zaměstnanců. Reaguje tím na nižší poptávku po rostlinných alternativách masných výrobků, jako jsou veganské burgery, vegetariánské...

OBRAZEM: Slivovice pro Fuksu, kulich v létě, pláč silných chlapů. Račické příběhy

Evropský šampionát v rychlostní kanoistice plný příběhů. Račice fandily olympijským hrdinům i novým českým tvářím. Co o víkendu ve finálových bojích zaujalo v bouřící Labe Areně nejvíc? Naštvání a...

Nechtěli vraždit. Soud výrazně snížil tresty vězňům za surový útok na dozorce

Vrchní soud v Praze výrazně snížil tresty dvěma odsouzeným, kteří brutálně napadli dozorce při pokusu o útěk z věznice ve Všehrdech na Chomutovsku. Jak zjistil portál iDNES.cz, odvolací senát čin...

Vlaky na koridoru do Prahy nejezdily kvůli poruše vedení v Roudnici nad Labem

Porucha trakčního vedení v Roudnici nad Labem na Litoměřicku zastavila v úterý ráno provoz vlaků na koridoru mezi Ústím nad Labem a Prahou. Na svém webu o tom informovaly České dráhy (ČD). V úseku...

24. června 2025  6:55,  aktualizováno  14:03

Pokus o vraždu těhotné v Klášterci. Obžalovaný tvrdí, že si nic nepamatuje

Muž obžalovaný z pokusu o vraždu těhotné ženy v Klášterci nad Ohří na Chomutovsku v úterý u soudu odmítl vinu. Řekl, že si nepamatuje, co se stalo. Uvedl, že napadenou ženu nezná a nikomu by vědomě...

24. června 2025  13:42

V Krušných horách vyrostl dřevěný kostel pro drama. Filmaři natočí, jak shoří

Podmanivá scenerie kulis dřevěného kostelíku usazeného do krušnohorské louky nedaleko Louchova na Chomutovsku se na několik týdnů stala domovem filmového štábu České televize. Ten zde našel vhodnou...

24. června 2025  9:36

Byla neudržovaná a shnilá, vyčítá žalobce spolku. Jeho vyhlídka spadla i s dětmi

Z vyhlídky v Markvarticích na Děčínsku se přede dvěma lety zřítilo několik lidí, protože byla ve špatném technickém stavu, nikdo se o ni totiž pořádně nestaral. Vyplývá to z obžaloby, kterou se...

23. června 2025  17:42

Kozák je posilou Teplic ze Sparty, na sever se vrací po čtyřech letech

Fotbalové Teplice stvrdily přestup útočníka Matyáše Kozáka ze Sparty. Čtyřiadvacetiletý forvard už s prvoligovým týmem připravoval, nyní podepsal kontrakt, jehož délku kluby nezveřejnily. Domluvily...

23. června 2025  17:30

OBRAZEM: Slivovice pro Fuksu, kulich v létě, pláč silných chlapů. Račické příběhy

Evropský šampionát v rychlostní kanoistice plný příběhů. Račice fandily olympijským hrdinům i novým českým tvářím. Co o víkendu ve finálových bojích zaujalo v bouřící Labe Areně nejvíc? Naštvání a...

23. června 2025  15:59

Město na dresu, město v srdci. Teplice ukázaly nové trikoty z recyklovaných petek

Nejen barvami nových dresů, které představili v pondělí, se fotbalisté prvoligových Teplic hlásí k tradici. Na žluto-modrých trikotech nesou také odkazy na město, odkud skláři vzešli a kde sídlí....

23. června 2025  15:30

Sklonil se k záchodu a přišly rány. Věznice po zbití dozorce změnila pravidla

Dozorce, jehož ve věznici Všehrdy na Chomutovsku surově napadli dva odsouzení, nijak nepochybil. Vyplývá to z vyšetřování vězeňské služby i policie. Událost nicméně přivedla vedení káznice k zavedení...

23. června 2025  13:33

Zlatá radost! Fuksa doma oslavil evropský titul, Špicar s Havlem stříbrní

Po stříbrném naštvání zlatá radost. Díky Martinu Fuksovi zazněla poprvé (a naposledy) na mistrovství Evropy rychlostních kanoistů v Račicích česká hymna, nedělní finálový program otevřel olympijský...

22. června 2025  9:31,  aktualizováno  16:58

Covid je často za viníka potíží, ale řešit bychom měli jiné věci, říká primář Dlouhý

Premium

Covid-19 není podle Pavla Dlouhého, primáře infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, aktuálně silnou hrozbou. Zároveň však dodává, že onemocnění nadále zanechává stopy, a to i na...

22. června 2025

Jak vlhčené ubrousky Babydream z drogerie ROSSMANN zvládají každodenní výzvy?
Jak vlhčené ubrousky Babydream z drogerie ROSSMANN zvládají každodenní výzvy?

Máte pocit, že během dne nemáte čas se ani nadechnout, natož si pořádně umýt ruce nebo osvěžit obličej? My to známe. Vlhčené ubrousky Babydream na...

Broš mezi vyvolenými v extralize: Těším se, co budou bratři Kašovi vyvádět

Pro echt litvínovské fanoušky je Sparta jako rudá pro býka, ale nový trenér hokejových chemiků Michal Broš si nemyslí, že před nimi bude muset kličkovat jako toreador. Mistr světa svoji sparťanskou...

22. června 2025  10:33

Litoměřice ožily Pány kluky. Město se vrátilo do časů oblíbeného filmu

Severočeské Litoměřice se vrátily v čase o půl století zpět. Do doby, kdy se ve městě natáčely některé scény pro ikonický film Páni kluci. Příběh party kluků, kteří vyvádějí drobné lumpárny, ožil v...

21. června 2025  19:30
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.