(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Karel Pešek, MF DNES

Hracích automatů v Ústeckém kraji ubylo, může za to nový zákon

  • 1
Od ledna klesl počet hracích automatů v Ústeckém kraji o více než tisíc. Získat licenci je nyní složitější, i proto se zřejmě čísla na původní hodnotu už nevrátí.

V závěru loňského roku fungovalo na území Ústí nad Labem bezmála 500 hracích automatů. Na začátku února jich bylo už jen 312. Čísla za celé severní Čechy jsou podobná: před dvěma měsíci to bylo 4 700 strojů, teď 3 400. Ukazuje to nejnovější statistika ministerstva financí.

Za klesajícími čísly je především nový zákon o hazardních hrách, který sice začal platit už loni, ale až od letošního ledna přináší celou řadu povinností.

Provozovatelé heren a kasin totiž nově musí všechny hráče registrovat a vyžadovat doklady kvůli kontrole totožnosti. Po dvou hodinách pak musí zablokovat přístroje, protože návštěvník musí podle pravidel po této době absolvovat čtvrthodinovou pauzu.

Všechny herny povolené podle nového zákona pak musí mít samostatný vchod, uvnitř musí fungovat kamerové systémy s vysokým rozlišením.

Nové povolení ve dvou krocích

„Nový zákon rovněž stanovuje minimální počet automatů, které mohou být v herním prostoru – v herně musí být minimálně 15 strojů a v kasinu jednou tolik,“ uvedl Filip Běhal, mluvčí ministerstva financí.

V současné době ve velkém dobíhá platnost povolení vydaných na základě starého zákona. Získat nové nyní probíhá ve dvou krocích. 

„Firma nejprve musí kontaktovat ministerstvo financí s žádostí o vydání základní licence. Teprve s ní se může obrátit na konkrétní obec s žádostí o vydání povolení k umístění konkrétní hry či zařízení na konkrétní adrese. Udělení či neudělení povolení pak záleží na podobě vyhlášky příslušné obce,“ dodal Běhal.

V Ústí nad Labem povolení dobíhají svižně. „Z uvedeného počtu 312 automatů má 191 zařízení povolení do konce února a v následujících měsících povolení doběhne ještě dalším,“ sdělila mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová.

Ústí hazard nereguluje

Krajské město vyhlášku regulující hazard nemá. Ani ji neplánuje. „Nechceme hazard regulovat. Zdá se, že zákon je dostatečný,“ podotkl náměstek primátorky Jiří Madar.

V Mostě fungovalo na začátku února 26 heren s 325 automaty povolených ještě na základě původního zákona. 

„Od ledna evidujeme celkem 22 žádostí dle nového zákona. Zatím úřad vyhověl umístění herního prostoru na pěti adresách v místech dřívějších heren, s celkovým počtem automatů přesahujícím číslo 80,“ uvedla mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková.

V sousedním Litvínově hazard zakázali úplně. Přesto ale nezmizel. „Máme zde několik desítek kvízomatů. Městská policie herny pravidelně monitoruje,“ přiblížila vedoucí finančního odboru litvínovského úřadu Jana Lanková. Kvízomaty povolení od resortu nemají, zákon se na ně ovšem nevztahuje.

Statistiky se ještě během roku změní

Zda se čísla o počtu automatů vrátí na severu Čech k hodnotám z konce loňského roku po vyřízení všech žádostí ministerstvem financí, není příliš pravděpodobné.

„Domnívám se, že trh zůstane výrazně menší trvale i poté, co si provozovatelé všechna povolení vyřídí,“ sdělil Andrej Čírtek, mluvčí Unie herního průmyslu ČR. 

„Například ne do všech dosud existujících heren se vejde 15 strojů a recepce s registrací,“ poznamenal s tím, že bude zajímavé podívat se na statistiky v polovině roku a na jeho konci.

Pravdou také je, že místo kamenných vzkvétají herny internetové. „Hraní přes internet je pohodlné a všude k dispozici. Dle statistik se hraje v České republice za čím dál vyšší sázky, ale tento nárůst tvoří právě hraní přes internet,“ popsal Čírtek.

A i v tomto ohledu je potřeba zmínit města. Peníze, která města utrží z hazardu, používají například jako dotace pro sportovní kluby. 

„Z hraní v kamenné provozovně se daň dělí tak, že směrem k městům putuje 65 procent výnosu. Z internetových her si ovšem stát nechává 70 procent a zbytek městům přerozděluje,“ upřesňuje Čírtek. 

Právě Ústí loni zaznamenalo příjem z hazardu přes 83 milionů korun. Letos počítá s 52 miliony.