Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Americký Super Hercules pro speciální operace bude uvolněn pro export

Lockheed Martin nově nabízí zahraničním zákazníkům letadlo pro speciální operace C-130J-SOF. Jedná se o stroj na platformě vojenského dopravního letadla C-130J Super Hercules. C-130J-SOF bude bez nadsázky všeuměl schopný plnit rozličné spektrum úkolů.

Vizualizace C-130J-SOF | foto: Lockheed Martin

Letos v červnu na pařížském aerosalonu prezentovala americká firma Lockheed Martin nový projekt (ne letoun in-natura) C-130J-SOF. Jedná se o stroj pro speciální operace, který zvládne plnit široké spektrum úkolů. Jak již označení napovídá, projekt vychází ze současného produkční typu vojenských dopravních letounů Hercules, tedy z typu C-130J Super Hercules.

Lockheed Martin C-130J Super Hercules poprvé vzlétl v roce 1996 a do dnešního dne jich bylo dodáno, případně objednáno, více než tři stovky kusů v několika různých verzích, včetně jedné civilní LM-100J zalétané v květnu tohoto roku.

Zároveň je třeba dodat, že první prototyp původního Herculesu C-130 vzlétl už v roce 1954 a Hercules, byť ve verzi „J“ zvaný Super Hercules, je tak nejdéle vyráběným letadlem v historii, přičemž do dnešního dne bylo dodáno více než 2500 kusů zákazníkům celého světa.

Holý C-130J se prodává za 70 milionů dolarů, cena C-130J-SOF podle úrovně vybavení začíná na 85 milionech dolarů. Na rozdíl od ideově podobných MC-130 sloužících pod Velitelstvím zvláštních operací amerického letectva (AFSOC, Air Force Special Operations Command) lze C-130J-SOF prodávat se souhlasem Kongresu i zahraničním zájemcům.

Firma počítá s prodejem 100 až 200 těchto strojů do celého světa s tím, že první letouny je schopna dodat 36 měsíců od podepsání smlouvy. Jako vážné zákazníky vidí Lockheed letectva Nového Zélandu, Francie a Německa. Velký zájem pak očekává ze zemí Blízkého východu a Asie.

C-130J-SOF

Úkoly pro C-130J-SOF

C-130J-SOF dokáže plnit velké množství úkolů, samozřejmě v závislosti na instalovaném vybavení. V základním provedení je určen pro zpravodajské, sledovací a průzkumné operace (ISR - intelligence, surveillance and reconnaissance) a k vysazování malých pozemních jednotek pro speciální operace. S dopravní a výsadkovou rolí souvisí také shoz zásob.

V případě instalované výzbroje bude C-130J-SOF schopen provádět přímou leteckou podporu pozemních jednotek (CAS, Close Air Support).

K další množině úkolů patří psychologické operace (PSYOP, Psychological operations), záchrana osob z bojových zón nebo, ale i pomoc při humanitárních katastrofách. C-130J-SOF lze také využít díky mohutnému komunikačnímu vybavení jako létající velitelské stanoviště.

Letoun navíc dokáže ve vzduchu nejen přijímat palivo, ale také sám může působit jako létající tanker. Palivo distribuuje příjemcům (letounům, konvertoplánům i vrtulníkům) prostřednictvím křídlových kontejnerů s hadicovým palivovým systémem WARP (Wing Aerial Refueling Pods).

C-130J-SOF je také schopen operovat z předsunuté dozásobovací pozice, nebo chcete-li polního letiště (FARP, Forward Arming and Refueling Point). Zde může i se zapnutými motory velmi rychle čerpat palivo i doplňovat munici. To umožňuje udržet velmi vysoké operační tempo.

Stejně tak letoun může sám o sobě sloužit jako létající „pozemní cisterna“ a na FARP doplnit palivo a munici dalším letounům a vrtulníkům. Díky společnému palivu JP-8 dokáže C-130J-SOF na FARP poskytovat palivo i vozidlům, například novým JLTV.

A nakonec nesmíme zapomenout ani na to nejprozaičtější použití ve funkci klasického dopravního stroje (létajícího mezi letišti/leteckými základnami), což může být velkým přínosem pro uživatele těchto strojů v době míru.

Specifikace a vybavení

Maximální vzletová hmotnost C-130J-SOF je téměř 80 000 kg a maximální hmotnost užitečného nákladu je více než 18 000 kg. Letoun pohání čtyři turbovrtulové motory Rolls-Royce AE 2100D3 o výkonu 4 x 3450 kW. Maximální rychlost je 660 km/h a dolet s nákladem o hmotnosti 13,5 tuny přes 3 800 km.

Do zadní části trupu lze umístit 30mm automatický kanon GAU-23 Bushmaster mířící z levoboku a pod křídlo protitankové řízené střely AGM-114 Hellfire s maximálním dostřelem 7000 až 9000 metrů dle verze. Oba osvědčené zbraňové systémy jsou na jiných verzích Herculesů z výzbroje amerického letectva užívány.

Samozřejmostí je celá řada senzorů pro ISR, zejména jde o kamerový systém EO/IR (Electro-Optical/InfraRed Imaging System) s elektrooptickým senzorem pro sledování bojiště ve viditelném i infračerveném spektru. Podle přání zákazníka, resp. jeho finančních možností, lze na palubu letadla umístit radar pro mapování země.

Ochranu proti střelám země-vzduch s infračerveným naváděním zajistí aktivní laserový obranný systém (DIRCM, Directional Infrared Counter Measures). O komunikací se postará satelitní spojení a výkonný datalink pro přenos dat - domovské velitelství tak může dostávat v reálném čase video o situaci na zemi ze zmiňovaného kamerového systému EO/IR.

Letoun lze v případě přání vybavit i pancéřováním, které prostory pohybu posádky chrání proti střelám ráže 7,62 mm.

Zdroj: Lockheed Martin, Drive

Článek vznikl pro web Armádní noviny a byl redakčně upraven a rozšířen. Původní text najdete zde.

Autoři:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....