Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Obyčejná babička? Přisluhovačka StB měla v kuchyni kameru ke šmírování

Technický bod 110 – Kamila III. Tak označili technici Státní bezpečnosti kuchyň paní Hamplové, kam umístili kameru. Praha byla během komunistické totality osazena stovkami tajných kamer pro šmírování občanů. Patří k paradoxu „doby nedostatku“, že většina této sledovací elektroniky byla vyrobena v „kapitalistické cizině“.
Pohled na skrytou instalaci kamery Sony v podstřeší domu v Lázeňské ulici.

Pohled na skrytou instalaci kamery Sony v podstřeší domu v Lázeňské ulici. | foto: Archiv bezpečnostních složek

V pondělí 22. října 1984 uzavřeli příslušníci Správy sledování Státní bezpečnosti písemnou dohodu s osmasedmdesátiletou důchodkyní Marií Hamplovou. Paní Hamplová dovolila ministerstvu vnitra používat část své kuchyně a souhlasila s případnými návštěvami technika StB. 

Neexistovala hodná StB

Nový seriál na Technet.cz k příležitosti 30. výročí svobody v naší zemi.

Ačkoli se o to někteří politici a bývalí agenti StB snaží, je potřeba nezapomínat. Nezapomínat například na to, že nic takového jako hodná StB nebo KSČ neexistovalo. A to ani v osmdesátých letech, kdy už byl totalitní komunistický režim vyčerpaný.

Komunistická strana s pomocí StB stále důkladně ničila životy všem, kdo jí byli nepohodlní. Někdy to byly jen zdánlivě banální zásahy do soukromí, jindy provokace, na jejichž základě šli lidé do vězení. 

Proč vám nepřišla odpověď na žádost o autogram od vašeho oblíbeného herce z Ameriky? K čemu StB potřebovala kuchyň jedné důchodkyně? I to se dozvíte v novém seriálu na Technet.cz.

Před nezasvěcenými se měl vydávat za vzdáleného příbuzného. Dohodu nemohla vypovědět, zatímco druhá strana kdykoli. Marie Hamplová dostávala čtvrtletně 450 korun jako nájem a platbu za elektrickou energii. Po dvou letech také dostala dárkový balíček v hodnotě 200 korun za „krytí legendy o technice“ v bytě. 

Marie Hamplová vycházela ochotně vstříc StB již dřív, ostatně v letech 1958 až 1965 ji Státní bezpečnost evidovala jako agentku. Svazek byl v roce 1984 bohužel zničen.

Vzal si jen dvě detektivky

Proč měla StB takový zájem o kuchyň staré důchodkyně? U okna vedoucího do klidné Nosticovy ulice na Malé Straně v Praze totiž pracovníci StB zamontovali do skříňky s nádobím skrytou televizní kameru. 

Snímala vchod do konzulátu Francouzského velvyslanectví a tedy všechny jeho návštěvníky. Stanoviště dostalo krycí název „technický bod 110 – Kamila III“. Již za necelé tři roky však zařízení příslušníci StB odstranili. Paní Hamplovou v květnu 1987 totiž odvezla záchranka do nemocnice ve velmi vážném stavu. Záhy nato zemřela. 

Příslušníci StB požádali synovce o otevření bytu, kameru odmontovali a odvezli. Podle sepsaného prohlášení si údajný známý, pan Hlaváč, z bytu vzal jen dvě detektivky, které tetě prý předtím půjčil.

Že by někdo pronajal část kuchyně pro sledování sousedů byl přece jen asi ojedinělý případ. Přesto byly v Praze již desítky let před dnešním mohutným rozšířením bezpečnostních kamer tajně umístěny stovky podobných zařízení. Jejich účel byl však zcela jiný než ochrana zákona a pořádku. V totalitním Československu sloužily izolaci občanů od vlivu svobodného Západu.

Malá Strana pod dohledem

Počátky budování systému průmyslové televize k sledování diplomatických objektů se datují rokem 1973. Původní přesvědčení o stoprocentní využitelnosti uzavřeného televizního okruhu Státní bezpečnost po několika letech revidovala. Pak se používaly televizní kamery především ke střežení vstupů, vedlejších vchodů a průjezdních bodů kolem západních ambasád. 

Systém střežení celé oblasti Malé Strany tvořilo několik centrálních bodů (televizních mikrocenter), kam byly svedeny kabely kamer z okolí. Podle dobové fotografické dokumentace lze soudit, že StB používala dovezené kamery Sony AVC-3200. Technika podobné kvality se v Československu nevyráběla. 

Obraz těchto kamer byl překvapivě kvalitní i vzhledem k umístění vesměs v půdních prostorách. Část kamer ovšem byla skrytě namontována v oknech strážních stanovišť naproti ambasádám. Muži v uniformách Veřejné bezpečnosti, údajně střežící bezpečnost ambasád, patřili ve skutečnosti ke Správě sledování StB.

Metody Státní bezpečnosti užívané pro kontrolu společnosti byly rozmanité. Jednu z nich představovalo i fyzické sledování. Správa sledování Státní bezpečnosti, v roce 1989 krycím názvem IV. správa Sboru národní bezpečnosti, poskytovala tyto konkrétní, jasně definované služby pro kontrarozvědné útvary Státní bezpečnosti, které takzvaně operativně (tedy skrytě) rozpracovávaly občany a zahraniční objekty.

Permanentně podezřelí ze špionáže

Sledovali se nejen oponenti režimu, ale často i zahraniční návštěvníci Prahy nebo ještě častěji západní diplomaté působící v Československu, kteří byli permanentně podezřelí ze špionáže. Ještě v prosinci 1989 provedli „sledovači“ StB osmdesát pět sledovacích akcí jen proti zaměstnancům velvyslanectví USA. 

Maltézské náměstí. Instalace kamery a fotoaparátu proti vchodu do japonského velvyslanectví. Státní bezpečnost používala koncem sedmdesátých let nedostupnou západní techniku. Na snímku je televizní kamera Sony a vpravo špičkový fotoaparát Hasselblad 500 i s přídavným motorovým pohonem. Speciální fotoaparáty firmy Hasselblad používali i američtí astronauti na Měsíci.

Nejklasičtější metodou bylo takzvané doprovodné sledování. Sledovači kráčeli nebo jeli za sledovaným člověkem a dohodnutým způsobem se ve sledování střídali. Pro takzvané vstřícné sledování, kdy očekávali sledovanou osobu v předpokládaném směru jejího pohybu, potřebovali sledovači pozorovací body. Odtud mohli pohyb sledovaného nerušeně a skrytě kontrolovat. Místnosti a půdní prostory v běžné zástavbě byly kryté zpravidla jako sklady nebo různá zařízení Požární ochrany nebo dopravních složek Veřejné bezpečnosti.

Ještě v lednu 1990 bylo technických bodů Správy sledování StB v Praze celkem jedenáct. Osm z nich na Malé Straně a tři v Bubenči (kolem čínského velvyslanectví). Pět bylo však již počátkem roku 1990 zrušeno. Opěrných bodů obsazených obsluhou pak existovalo dokonce 36.

Jednoduché kóje z hobry a dřevotřísky vznikly přepažením půdních prostor a jistě je nešlo ani dobře vytopit. Chyběla také sociální zařízení nebo vodovod. Pro svoji práci používaly obsluhy telefony, vysílačky a dalekohledy. Pracovat pro StB na takové skryté pozorovatelně neznamenalo nějaký luxus. Na dochovaných snímcích i podle seznamů vnitřního vybavení je zjevná jejich jednoduchost. Byly tu jen základní věci nutné pro přežití jako vařič a možnost nouzového vytápění zpravidla elektrickým radiátorem nebo naftovými kamny. 

Pro obsluhu početných tajných stanovišť se najímali takzvaní tajní spolupracovníci trasového sledování. Získávali se převážně z řad bývalých příslušníků SNB – důchodců. Tito brigádníci neměli charakter tajných spolupracovníků. Vzhledem ke své spolehlivosti se však mohli seznamovat v odpovídajícím rozsahu se skutečnostmi tvořícími předmět státního a služebního tajemství.

Lidé o špiclech z StB věděli

Špiclové StB strašili ve věži. Ke sledování využívali skryté pozorovatelny

Zrekonstruovaná tajná pozorovatelna StB ve věži kostela sv. Mikuláše v Praze

Po listopadu 1989 vypovídali majitelé domů a ředitelé státních institucí smlouvy o instalaci údajných měřících zařízení pražského metra, stanovišť dopravní služby Veřejné bezpečnosti nebo technických zařízeních hlásné služby městské inspekce Požární ochrany. 

Koncem roku 1989 se ukázalo, že veřejnost v blízkém okolí utajených pozorovatelen přece jen věděla o jejich pravém účelu. Neznámí pachatelé vnikali do půdních komůrek a odnášeli nebo rozbíjeli jejich zařízení. Školy nebo kulturní instituce odmítaly trpět na své půdě zařízení obávané a nenáviděné StB. 

Tak byla ještě před svou administrativní likvidací na počátku roku 1990 StB nucena demontovat kamerový systém a postupně vyklízet své pozorovatelny. Přestože z technických zařízení StB ve městě nezbylo pochopitelně do dnešní doby prakticky nic, zachovala se aspoň unikátní vlastní fotografická dokumentace z roku 1979.

Přehled televizních mikrocenter StB, stav 1978

  • I.TV mikrocentrum Thunovská 192/9 Praha 1 Malá Strana – patnáct kamer
  • II.TV mikrocentrum Prokopská 9 Praha 1 Malá Strana – šest kamer
  • III.TV mikrocentrum Vlašská 28 Praha 1 Malá Strana – osm kamer
  • IV.TV mikrocentrum Klárov 2 Praha 1 Malá Strana – čtyři kamery
  • V.TV mikrocentrum U Brusnice Praha 6 – tři kamery
  • VI.TV mikrocentrum Wintrova 2 Praha 6 – pět kamer
  • VII.TV mikrocentrum Náměstí sovětských tankistů – jedna kamera
  • VIII.TV mikrocentrum dosud neplánováno
  • IX.TV mikrocentrum dosud neplánováno
  • X.TV mikrocentrum Gottwaldovo nábřeží 250 Praha 1 – pět kamer
  • XI.TV mikrocentrum Spálená 2 Praha 2 – dvě kamery
  • XII.TV mikrocentrum Majakovského 14 – pět kamer
  • XIII.TV mikrocentrum Malostranské náměstí – jedna kamera
  • XIV.TV mikrocentrum Obránců míru 99 Praha 7 – jedna kamera
  • Základna Svazarm Jánský vršek 2 Praha 1 Malá Strana – jedna kamera
  • TV mikrocentrum Konzervatoř – Lázeňská 5 Praha 1 – devět kamer
Autor:
  • Nejčtenější

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

v diskusi je 132 příspěvků

10. května 2024  11:54

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky,...

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

v diskusi je 15 příspěvků

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zastřešený tank z Cesty do pravěku konečně odhaluje své evoluční tajemství

v diskusi jsou 3 příspěvky

11. května 2024

Dramatický boj stegosaura s ceratosaurem byl ve filmu Cesta do pravěku jednou z nejznámějších scén....

Hoover celý život skrýval homosexualitu. Nechal sledovat Lennona či Chaplina

v diskusi je 11 příspěvků

10. května 2024

10. května 1924 se do čela americké FBI dostal John Edgar Hoover. Kontroverzní osobnost vydržela ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byl výtečným velitelem, přivedl naše tankisty, ale komunisté mu to nedarovali

v diskusi je 36 příspěvků

8. května 2024

Není Liška jako Liška. Zatímco nacistický generál Erwin Rommel, přezdívaný Pouštní liška, byl...

Do Evropy konečně přichází významný konkurent ChatGPT. AI se jménem Claude

v diskusi je 1 příspěvek

14. května 2024  15:39

Už i v Česku si budou moct uživatelé vyzkoušet generativní umělou inteligenci vyvinutou startupem...

Autor „Krtečka“ i „Řeckých bájí“ Eduard Petiška se narodil před 100 lety

v diskusi jsou 2 příspěvky

14. května 2024

Před 100 lety, 14. května 1924, se narodil spisovatel Eduard Petiška, autor Starých řeckých bájí a...

Nezneužívá někdo webkameru či mikrofon vašeho PC? Jak to zkontrolovat

v diskusi je 1 příspěvek

14. května 2024

Premium To, že webová kamera a mikrofon v počítači mohou sloužit nejen k účelům, pro které byly vytvořeny,...

Umělá inteligence od OpenAI má nový pohon. A rovnou ho dává zadarmo

v diskusi je 6 příspěvků

13. května 2024  20:34

Společnost OpenAI vůbec poprvé pořádala živé představení svých pokroků. Hlavní novinkou se stala...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Silničářští popletové pobavili Mohelnici. Zpackaný nápis zaujal každého

Zpackaná dopravní značka pobavila Mohelničany. Silničáři při stříkání nápisu na asfalt otočili šablonu a vytvořili...

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky, předpovídání složitých...