Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Obyčejná babička? Přisluhovačka StB měla v kuchyni kameru ke šmírování

Technický bod 110 – Kamila III. Tak označili technici Státní bezpečnosti kuchyň paní Hamplové, kam umístili kameru. Praha byla během komunistické totality osazena stovkami tajných kamer pro šmírování občanů. Patří k paradoxu „doby nedostatku“, že většina této sledovací elektroniky byla vyrobena v „kapitalistické cizině“.
Pohled na skrytou instalaci kamery Sony v podstřeší domu v Lázeňské ulici.

Pohled na skrytou instalaci kamery Sony v podstřeší domu v Lázeňské ulici. | foto: Archiv bezpečnostních složek

V pondělí 22. října 1984 uzavřeli příslušníci Správy sledování Státní bezpečnosti písemnou dohodu s osmasedmdesátiletou důchodkyní Marií Hamplovou. Paní Hamplová dovolila ministerstvu vnitra používat část své kuchyně a souhlasila s případnými návštěvami technika StB. 

Neexistovala hodná StB

Nový seriál na Technet.cz k příležitosti 30. výročí svobody v naší zemi.

Ačkoli se o to někteří politici a bývalí agenti StB snaží, je potřeba nezapomínat. Nezapomínat například na to, že nic takového jako hodná StB nebo KSČ neexistovalo. A to ani v osmdesátých letech, kdy už byl totalitní komunistický režim vyčerpaný.

Komunistická strana s pomocí StB stále důkladně ničila životy všem, kdo jí byli nepohodlní. Někdy to byly jen zdánlivě banální zásahy do soukromí, jindy provokace, na jejichž základě šli lidé do vězení. 

Proč vám nepřišla odpověď na žádost o autogram od vašeho oblíbeného herce z Ameriky? K čemu StB potřebovala kuchyň jedné důchodkyně? I to se dozvíte v novém seriálu na Technet.cz.

Před nezasvěcenými se měl vydávat za vzdáleného příbuzného. Dohodu nemohla vypovědět, zatímco druhá strana kdykoli. Marie Hamplová dostávala čtvrtletně 450 korun jako nájem a platbu za elektrickou energii. Po dvou letech také dostala dárkový balíček v hodnotě 200 korun za „krytí legendy o technice“ v bytě. 

Marie Hamplová vycházela ochotně vstříc StB již dřív, ostatně v letech 1958 až 1965 ji Státní bezpečnost evidovala jako agentku. Svazek byl v roce 1984 bohužel zničen.

Vzal si jen dvě detektivky

Proč měla StB takový zájem o kuchyň staré důchodkyně? U okna vedoucího do klidné Nosticovy ulice na Malé Straně v Praze totiž pracovníci StB zamontovali do skříňky s nádobím skrytou televizní kameru. 

Snímala vchod do konzulátu Francouzského velvyslanectví a tedy všechny jeho návštěvníky. Stanoviště dostalo krycí název „technický bod 110 – Kamila III“. Již za necelé tři roky však zařízení příslušníci StB odstranili. Paní Hamplovou v květnu 1987 totiž odvezla záchranka do nemocnice ve velmi vážném stavu. Záhy nato zemřela. 

Příslušníci StB požádali synovce o otevření bytu, kameru odmontovali a odvezli. Podle sepsaného prohlášení si údajný známý, pan Hlaváč, z bytu vzal jen dvě detektivky, které tetě prý předtím půjčil.

Že by někdo pronajal část kuchyně pro sledování sousedů byl přece jen asi ojedinělý případ. Přesto byly v Praze již desítky let před dnešním mohutným rozšířením bezpečnostních kamer tajně umístěny stovky podobných zařízení. Jejich účel byl však zcela jiný než ochrana zákona a pořádku. V totalitním Československu sloužily izolaci občanů od vlivu svobodného Západu.

Malá Strana pod dohledem

Počátky budování systému průmyslové televize k sledování diplomatických objektů se datují rokem 1973. Původní přesvědčení o stoprocentní využitelnosti uzavřeného televizního okruhu Státní bezpečnost po několika letech revidovala. Pak se používaly televizní kamery především ke střežení vstupů, vedlejších vchodů a průjezdních bodů kolem západních ambasád. 

Systém střežení celé oblasti Malé Strany tvořilo několik centrálních bodů (televizních mikrocenter), kam byly svedeny kabely kamer z okolí. Podle dobové fotografické dokumentace lze soudit, že StB používala dovezené kamery Sony AVC-3200. Technika podobné kvality se v Československu nevyráběla. 

Obraz těchto kamer byl překvapivě kvalitní i vzhledem k umístění vesměs v půdních prostorách. Část kamer ovšem byla skrytě namontována v oknech strážních stanovišť naproti ambasádám. Muži v uniformách Veřejné bezpečnosti, údajně střežící bezpečnost ambasád, patřili ve skutečnosti ke Správě sledování StB.

Metody Státní bezpečnosti užívané pro kontrolu společnosti byly rozmanité. Jednu z nich představovalo i fyzické sledování. Správa sledování Státní bezpečnosti, v roce 1989 krycím názvem IV. správa Sboru národní bezpečnosti, poskytovala tyto konkrétní, jasně definované služby pro kontrarozvědné útvary Státní bezpečnosti, které takzvaně operativně (tedy skrytě) rozpracovávaly občany a zahraniční objekty.

Permanentně podezřelí ze špionáže

Sledovali se nejen oponenti režimu, ale často i zahraniční návštěvníci Prahy nebo ještě častěji západní diplomaté působící v Československu, kteří byli permanentně podezřelí ze špionáže. Ještě v prosinci 1989 provedli „sledovači“ StB osmdesát pět sledovacích akcí jen proti zaměstnancům velvyslanectví USA. 

Maltézské náměstí. Instalace kamery a fotoaparátu proti vchodu do japonského velvyslanectví. Státní bezpečnost používala koncem sedmdesátých let nedostupnou západní techniku. Na snímku je televizní kamera Sony a vpravo špičkový fotoaparát Hasselblad 500 i s přídavným motorovým pohonem. Speciální fotoaparáty firmy Hasselblad používali i američtí astronauti na Měsíci.

Nejklasičtější metodou bylo takzvané doprovodné sledování. Sledovači kráčeli nebo jeli za sledovaným člověkem a dohodnutým způsobem se ve sledování střídali. Pro takzvané vstřícné sledování, kdy očekávali sledovanou osobu v předpokládaném směru jejího pohybu, potřebovali sledovači pozorovací body. Odtud mohli pohyb sledovaného nerušeně a skrytě kontrolovat. Místnosti a půdní prostory v běžné zástavbě byly kryté zpravidla jako sklady nebo různá zařízení Požární ochrany nebo dopravních složek Veřejné bezpečnosti.

Ještě v lednu 1990 bylo technických bodů Správy sledování StB v Praze celkem jedenáct. Osm z nich na Malé Straně a tři v Bubenči (kolem čínského velvyslanectví). Pět bylo však již počátkem roku 1990 zrušeno. Opěrných bodů obsazených obsluhou pak existovalo dokonce 36.

Jednoduché kóje z hobry a dřevotřísky vznikly přepažením půdních prostor a jistě je nešlo ani dobře vytopit. Chyběla také sociální zařízení nebo vodovod. Pro svoji práci používaly obsluhy telefony, vysílačky a dalekohledy. Pracovat pro StB na takové skryté pozorovatelně neznamenalo nějaký luxus. Na dochovaných snímcích i podle seznamů vnitřního vybavení je zjevná jejich jednoduchost. Byly tu jen základní věci nutné pro přežití jako vařič a možnost nouzového vytápění zpravidla elektrickým radiátorem nebo naftovými kamny. 

Pro obsluhu početných tajných stanovišť se najímali takzvaní tajní spolupracovníci trasového sledování. Získávali se převážně z řad bývalých příslušníků SNB – důchodců. Tito brigádníci neměli charakter tajných spolupracovníků. Vzhledem ke své spolehlivosti se však mohli seznamovat v odpovídajícím rozsahu se skutečnostmi tvořícími předmět státního a služebního tajemství.

Lidé o špiclech z StB věděli

Špiclové StB strašili ve věži. Ke sledování využívali skryté pozorovatelny

Zrekonstruovaná tajná pozorovatelna StB ve věži kostela sv. Mikuláše v Praze

Po listopadu 1989 vypovídali majitelé domů a ředitelé státních institucí smlouvy o instalaci údajných měřících zařízení pražského metra, stanovišť dopravní služby Veřejné bezpečnosti nebo technických zařízeních hlásné služby městské inspekce Požární ochrany. 

Koncem roku 1989 se ukázalo, že veřejnost v blízkém okolí utajených pozorovatelen přece jen věděla o jejich pravém účelu. Neznámí pachatelé vnikali do půdních komůrek a odnášeli nebo rozbíjeli jejich zařízení. Školy nebo kulturní instituce odmítaly trpět na své půdě zařízení obávané a nenáviděné StB. 

Tak byla ještě před svou administrativní likvidací na počátku roku 1990 StB nucena demontovat kamerový systém a postupně vyklízet své pozorovatelny. Přestože z technických zařízení StB ve městě nezbylo pochopitelně do dnešní doby prakticky nic, zachovala se aspoň unikátní vlastní fotografická dokumentace z roku 1979.

Přehled televizních mikrocenter StB, stav 1978

  • I.TV mikrocentrum Thunovská 192/9 Praha 1 Malá Strana – patnáct kamer
  • II.TV mikrocentrum Prokopská 9 Praha 1 Malá Strana – šest kamer
  • III.TV mikrocentrum Vlašská 28 Praha 1 Malá Strana – osm kamer
  • IV.TV mikrocentrum Klárov 2 Praha 1 Malá Strana – čtyři kamery
  • V.TV mikrocentrum U Brusnice Praha 6 – tři kamery
  • VI.TV mikrocentrum Wintrova 2 Praha 6 – pět kamer
  • VII.TV mikrocentrum Náměstí sovětských tankistů – jedna kamera
  • VIII.TV mikrocentrum dosud neplánováno
  • IX.TV mikrocentrum dosud neplánováno
  • X.TV mikrocentrum Gottwaldovo nábřeží 250 Praha 1 – pět kamer
  • XI.TV mikrocentrum Spálená 2 Praha 2 – dvě kamery
  • XII.TV mikrocentrum Majakovského 14 – pět kamer
  • XIII.TV mikrocentrum Malostranské náměstí – jedna kamera
  • XIV.TV mikrocentrum Obránců míru 99 Praha 7 – jedna kamera
  • Základna Svazarm Jánský vršek 2 Praha 1 Malá Strana – jedna kamera
  • TV mikrocentrum Konzervatoř – Lázeňská 5 Praha 1 – devět kamer
Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....