Špiclové StB strašili ve věži. Ke sledování využívali skryté pozorovatelny

  17:43aktualizováno  17:43
V osmdesátých letech minulého století byla v Praze síť desítek skrytých, po městě promyšleně rozmístěných pozorovatelen StB, která byla vzájemně propojena telefonními linkami, aby radioprovoz nemohl být „zachycen protivníkem“. Odtud komunistická tajná policie sledovala dění v ulicích. Slídila, nahrávala záznamy.

Zrekonstruovaná tajná pozorovatelna StB ve věži kostela sv. Mikuláše v Praze | foto: Profimedia.cz

Podobné to bylo i v jiných českých městech. Byť Praha logicky v počtu takových míst vyčnívala. Nejvíce pozorovatelen se logicky nacházelo v historickém centru metropole – zejména na Malé Straně, kde v palácích sídlila velvyslanectví. 

Pozorovatelny, popřípadě kamery (tzv. TV-mikrocentra), se nacházely na Malostranském náměstí, v ulici Karmelitské, Mostecké, Nerudově, Vlašské, Thunovské, Sněmovní a v Tržišti.

Ve věži skvostného kostela

Jedním z utajených opěrných bodů byla i pozorovatelna ve věži kostela sv. Mikuláše s krycím názvem Kajka. Její osazenstvo, obsluhující nejrůznější techniku včetně kamery, mělo z výšky pár desítek metrů výhled na ambasády USA, západního Německa nebo Jugoslávie.

Pozorovatelna v bývalém bytě věžníka fungovala od roku 1952 do pádu komunistického režimu v roce 1989. Podle vzpomínek příslušníků StB byla služba na věži za odměnu. 

Fotogalerie

Není divu, v sedmdesátých letech se Kajka dočkala řady úprav. Prostor byl zaizolován, byl vybudován pisoár a k dispozici byla i kamínka a sporák. Jinde byly podmínky o dost zoufalejší.

Mimořádné pozornosti se dostávalo i místům, kde bydleli odpůrci režimu. Nepřítelem režimu číslo jedna byl svého času disident Václav Havel, který bydlel na dnešním Rašínově nábřeží. Naprosto dokonalým místem pro jeho sledování byla nedaleká Šitkovská vodárenská věž. Bytelná kamenná stavba.

Sledován doma i na chalupě

Mezi lety 1977 a 1989 se v posledním patře bezmála padesát metrů vysoké věže nacházela pozorovatelna StB. Do pátého patra byla vestavěna jakási umakartová buňka, kde měli agenti podobné pohodlí jako na zvonici sv. Mikuláše – dvě lůžka, stůl, topení a minikuchyňku.

Pozorovatelna byla zřízena pro sledování vchodu do Havlova domu. Tu doplňovala „nenápadná“ šedá stavební maringotka, která stála přímo na chodníku, i když se široko daleko nic nestavělo ani neopravovalo.

Co byla Státní bezpečnost

Úkolem StB měla být v komunistickém Československu ochrana státního zřízení. V praxi to znamenalo, že mohla porušovat a obcházet zákony, pronásledovat politické odpůrce a používat různé nezákonné metody. Působila mimo nezávislou kontrolu, spadala přímo pod KSČ. StB zatýkala a vyšetřovala občany obviněné z takzvaných trestných činů proti republice. Na konci 80. let měla tajná policie zhruba 12,5 tisíce příslušníků.

Do venkovské usedlosti Hrádeček v Podkrkonoší Havel během normalizace unikal před tlakem režimu. Ale pozornosti StB neunikl ani tady. Nejdříve tu parkovalo služební auto s majáčkem, později si StB v sousedství chalupy umístila stavební buňku, kterou později nahradila nově postavená chata. 

Stála 400 metrů od Havlových. Prý do ní směřovaly kabely od mikrofonů, kterými se tajní snažili Havla odposlouchávat. Paradoxem je, že „estébáckou“ chatu po roce 1990 využíval Útvar ochrany prezidenta – čili Havlova ochranka.

Pozorovatelny ale nebyly to jediné. V Praze StB využívala 52 konspiračních a 80 propůjčených bytů. Ty nesloužily pouze ke špiclování, ale i ke schůzkám, na kterých StB vyslýchala, školila a předávala pokyny.

Autor:

  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Postih tvůrců nejdražšího českého filmu. Přišel jsem o všechno, říká Krejčí

Jde v Česku o nejdražší filmový projekt všech dob. Kvůli němu přišel jeden z jeho tvůrců, režisér Tomáš Krejčí,...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Co dali čeští egyptologové světu? V Rozstřelu odpoví Verner a Faryová

Mnohé objevy českých egyptologů, kteří slaví století svého oboru, přepisují dosavadní poznatky o životě starověké...

Hladík na post předsedy lidovců kandidovat nebude, Jurečka to nevyloučil

Místopředseda KDU-ČSL a první náměstek brněnské primátorky Petr Hladík nebude na mimořádném sjezdu strany kandidovat na...

Tyrkysová barva ozářila Petřín a Tančící dům, v rámci boje za práva dětí

Petřínská rozhledna a Tančící dům v Praze se ve středu večer rozsvítily do tyrkysové barvy Dětského fondu OSN - UNICEF....

Vrcholí boj o žezlo TOP 09. Čtyři kraje podporují Pekarovou, dva Czernina

Sněm TOP 09, kterou ve Sněmovně reprezentuje sedm poslanců, v neděli v Praze rozhodne, zda se na příští dva roky stane...

Najdete na iDNES.cz