Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Když se narodil Měsíc, Země byla roztočená jako káča, tvrdí vědci

  7:18aktualizováno  13:10
V době, kdy vznikl náš Měsíc, mohla Země rotovat mnohem rychleji než dnes. Dříve nepřípustná myšlenka by mohla vysvětlovat některé otázky kolem složení naší oběžnice.
Podle dosavadní teorie Měsíc vznikl z pozůstatku obřího vesmírného tělesa, které narazilo do Země.

Podle dosavadní teorie Měsíc vznikl z pozůstatku obřího vesmírného tělesa, které narazilo do Země. | foto: Reuters

Nové pozornosti se dostalo letité hypotéze o vzniku našeho Měsíce před 4,5 miliardami let při srážce Země s dalším velkým tělesem. Myšlenka je to mezi odborníky oblíbená, protože například dobře předpovídá hmotnost Země a Měsíce či směr rotace obou těles.

Hypotézu starou několik desítek let nyní podpořily dvě nové studie. V žádném případě to není tak, že by se až nyní objevila nová teorie (jak nepřesně uvádí ČTK a jak jsme mylně uvedli i my), která by tvrdila, že Měsíc byl kdysi součástí Země. O tom totiž vědci mluví již desítky let.

Jejich teorie však má vady na kráse. Například z ní vyplývá, že většina hmoty dnešního Měsíce by měla pocházet z hypotetického tělesa Theia, se kterým se Země měla střetnout. Theia k nám však měla přiletět z jiné části sluneční soustavy, a tak by se na ní měly objevovat jiné varianty (izotopy) prvků než na Zemi. Měření však ukazují, že na Zemi i na Měsíci se objevují stejné izotopy ve stejném zastoupení (například zde). Svrchní vrstvy Měsíce jsou tedy podle všeho pouze z pozemského materiálu. Jak je to možné?

Řešení tohoto rozporu nabízejí hned dva vědecké články, uveřejněné on-line na stránkách časopisu Science.

Dvakrát jinak

Chyba je ve špatném odhadu rychlosti rotace naší planety, domnívají se Sarah Stewartová a Matija Źuk z Harvardovy univerzity (článek dostupný odsud po zaplacení). Předchůdce Země se v době srážky měl točit mnohem rychleji než dnes, na jedno otočení kolem vlastní osy jí mělo stačit jen 2,3 až 2,7 hodiny. Za takových podmínek se měl při nárazu do vesmíru vymrštit v podstatě pouze pozemský materiál a téměř žádné zbytky Theiy, která mimochodem měla mít hmotnost zhruba desetiny Země.

Myšlenku rychle rotující Země teoretikové už zvažovali a zavrhli, protože nikdo nedokázal vysvětlit, jak by se pohyb naší planety měl zpomalit na současné hodnoty. Autoři tohoto i druhého článku si ovšem všimli, že zpomalení by mohla vysvětlovat souhra gravitačních sil mezi Měsícem, Zemí a Sluncem. Postavení Měsíce vůči Zemi se v jejím důsledku postupně mělo měnit a tyto změny "odčerpaly" moment hybnosti Země. Jde o poměrně komplikovaný, ale za vhodných vstupních podmínek udržitelný nebeský tanec.

Představa se zalíbila i autorovi druhé práce v Science (dostupná zde), Robinu Canupovi z Coloradské univerzity v Boulderu. O dalších okolnostech srážky má však jiné představy.

Vychází z předpokladu, že Theia byla velmi hmotné těleso, zhruba o polovině hmotnosti současné Země a byla rovnocenným partnerem tehdejší "Protozemě". Při takové srážce by došlo k tak důkladnému promíchání materiálů, že by je nemělo být možné odlišit. Měsíc by tak skutečně měl mít stejné zastoupení izotopů jako Země. Při srážce by také mělo dojít ke zrychlení rotace Země a pak zpomalení výše popsanou souhrou gravitačního působení Země, Měsíce a Slunce.

Na přepisování učebnic je však brzy. Vědci budou hypotézy teprve rozebírat a tepat do nich, aby zjistili, která z nich je ukována z lepšího materiálu. Jisté je jen tolik, že definitivní odpovědi na okolnosti vzniku Měsíce jsme se stále nedočkali. Záhad kolem naší oběžnice je stále spousta (o jedné jsme psali zde). A nějakou dobu to tak ještě zůstane.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....