Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Rok 1957: Za 25 let poletíme na Měsíc, na Mars už naši vnuci

Sovětský svaz předstihl USA. Americké vědce překvapila velikost družice. Doslova je ohromila. Klobouk dolů před Rusy! Již třetí den jsou titulní a další strany Mladé fronty zaplněny novinkami o první umělé oběžnici Země Sputniku 1. Píše se říjen 1957.
Titulní strana Mladé fronty z 10.10.1957

Titulní strana Mladé fronty z 10.10.1957 | foto: Mladá Fronta

Citujeme z Mladé fronty ze dne 8. 9. a 10. 10. 1957.

Kdy na Měsíc?

Speciál k 55. výročí startu družice Sputnik 1

Sověti vytřeli Západu zrak

Všechny newyorské večerníky píší v podrobném zpravodajství o úspěšném vypuštění umělé družice Země v SSSR. Zprávy o této události vyplňovaly celé první stránky listů. Večerník New York World Telegram věnoval této dějinné události téměř plné tři strany. Vypuštění umělé družice Země je obrovské vítězství vědy, píše dopisovatel tohoto listu z Londýna. List také v dalším článku vyjadřuje názor, že na základě sovětského úspěchu bude první raketa na Měsíc vystřelena pravděpodobně během příštích několika let a že za 25 let budou moci být na měsíc vysláni lidé (Pozn. Technet.cz: bylo to ještě dříve - členové posádky z Apolla 11 přistáli na měsíci již 20. července 1969 - více zde).

Zpravodaj listu New York World Telegram z Washingtonu soudí, že USA nyní po sovětském úspěchu pravděpodobně urychlí práci na výrobě své družice. Američtí diplomaté prý přiznávají, že Rusové dosáhli významného propagačního vítězství a že vojenské důsledky hrdinského sovětského činu jsou obrovské. Autor článku ironicky poznamenává, že USA zaznamenaly 90% vítězství v diskusí o družici, zatímco SSSR zaznamenal stoprocentní vítězství při provádění.

Deník z cesty na Měsíc

Karel Pacner

Pro americké vědce byl překvapením rozměr umělé družice. Americká družice měla vážit jen asi 10 kg. Američtí vědci označují objem sovětské družice za ohromující. Všechny americké astronomické observatoře jsou plně zaměstnány pozorováním družice. Mnozí američtí radioamatéři signály družice zachytili.

Sovětský svaz předstihl USA

Sobotní večerní pařížské večerníky hodnotí tuto událost jako velký úspěch sovětské vědy a techniky. List Monde zdůrazňuje, že 4. říjen vejde do dějin lidstva jako začátek neobvyklého pokusu. List France-soir píše: Vědecké důsledky vypuštění umělé družice jsou velké. Družice může hrát úlohu létající observatoře a otevřít meziplanetární prostor pro vědecké výzkumy. Na druhé straně otvírá vyhlídky meziplanetárních letů. Američané, kteří se rovněž připravují vypustit umělou družici, musí uznat, že je Sověti ve vědecké oblasti předstihli. Nemohou již pochybovat o tom, že SSSR má mezikontinentální střelu, což oznámila Moskva v srpnu a což bylo ve Spojených státech přijato s jistým skepticismem.

25 stanic v Japonsku v pohotovosti

Japonská vědecká veřejnost pozorně sleduje zprávy o sovětské umělé družici Země. Družici pozoruje v Japonsku 25 hvězdářských středisek a v různých krajích Japonska byly nejednou přijímány radiové signály vysílání družice. Profesor tokijské univerzity Hideo Itokawa prohlásil, že zpráva o vypuštění sovětské umělé družice nás všechny ohromila. Upozornil, že se předpokládalo, že váha umělé družice nebude převyšovat 20 kg, zatímco sovětská družice váží 83,6 kg. Lety do vesmíru nyní přestávají být snem. Itokawa dále prohlásil, že družice byla vypuštěna ve velmi vhodné sféře, takže může být pozorována ve všech zemích.

První krok do kosmu

Klobouk dolů před Rusy!

Veškerý tisk ve Spojených státech věnuje i nadále hlavní pozornost sovětské umělé družici. Do pravidelného rozhlasového i televizního programu jsou neustále zařazovány zvláštní relace o družici a její cestě kolem Země. Na ulicích v podzemní dráze, kavárnách se o ničem jiném nemluví.

Washingtonský list Star ve svém komentáři píše: "Víme, že se nad námi pohybuje umělý měsíc o váze 180 liber, vyrobený a vypuštěný v SSSR, mnohem větší než družice stejného typu, kterou hodláme vypustit. Pokud jde o naší družici, pak je třeba připomenout, že ačkoli jsme o ní mnoho mluvili od roku 1955, nevzletí (…)rozhodně dříve než napřesrok na jaře. Proto, i když se závistí, musíme před Rusy smeknout. Dokázali to první a to je nesporně obrovský vědecký úspěch, za který si zasluhují pochvaly."

V dalším redakčním článku v témž listu se zdůrazňuje, že úspěch SSSR vzbudil upřímné nadšení na celém světě. Projekt vytvoření umělého satelitu Vanguard stál dosud přes 57 milionů dolarů. Nicméně však vypuštění amerického malého Měsíce musí počkat až do příštího jara. Některé listy využívají vypuštění sovětské umělé družice k tomu, aby podněcovaly k zesílení studené války a dokonce i k horečnému zbrojení. Hystericky křičí o ohrožení USA a žádají vyšší položky na vojenský program.

Klobouk dolů před Rusy!

Moji vnukové poletí na Mars

Michail Vodopjanov, hrdina SSSR, polární letec

S velikým vzrušením a radostí jsem si přečetl oznámení TASS o vypuštění první umělé družice Země. Je to nový pádný důkaz toho, že sovětští vědci jsou předvojem v dobývání nebe.

Když jsem před více než dvaceti lety létal do Arktidy zachraňovat čeljuskince a jako jeden z prvních dosáhl severního pólu, ani mě nenapadlo, že útok na oblohu bude tak rychlý. Vždyť dnes je let na severní pól již docela běžný. Brzy přestane být zázrakem i let na Měsíc.

Pravda, už před desetiletími dosáhl Ciolkovský geniálních výsledků, sovětští stratonauti se podle tehdejších měřítek vznesli do ohromných výšek, avšak to, čeho jsme my svědky dnes, se tehdy zdálo velmi vzdálenou perspektivou výzkumu, který budou provádět možná naši vnukové.

A hle – teď čtu, že se umělá družice Země vznesla do výše 900 km a raketa jí udělila nezbytnou rychlost kolem 8 km za vteřinu. Tato čísla nestačí jen promyslet, musí se procítit. Já jsem už, jak říkají piloti, dolétal, mně už se letět na Mars nepodaří, ale věřím, že mí synové nebo vnukové se podívají daleko za hranice stratosféry. V každém případě jsem přesvědčen, že prvními v meziplanetárním prostoru budou naši, sovětští lidé.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....