Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Píp - píp - píp - píp: Slyšel jsem signály z umělé družice Sputnik 1

Doslova po celém světě zavládlo po vypuštění Sputniku na oběžnou dráhu nadšení. Nejen radioamatéři v říjnu 1957 napjatě čekali u svých přijímačů, až poprvé uslyší to velmi vzdálené: píp - píp - píp. Byl to prý pocit, který dnes už nezažijete.
První pokusy o sledování družice, 7.10.1957

První pokusy o sledování družice, 7.10.1957 | foto: Mladá Fronta

Citujeme z Mladé Fronty ze dne 6. 10. 1957 (autor článku M. Kalous). Odstavec o "píp píp píp" byl zvýrazněn redakcí Technet.cz.

Jen pro přesnost dodáváme, že poprvé se pětici československých vědců podařilo družici vyfotografovat ze Skalnatého plesa až 10. října.

Slyšel jsem signály z umělé družice Země

Včerejší historický den začali na hvězdárně v Ondřejově poplachem. Služba u dálnopisu a telefonu přijímá před čtvrtou hodinou ranní stručnou zprávu z lonosférické stanice Geofyzikálního ústavu v Průhonicích: V SSSR byla vypuštěna umělá družice.

Speciál k 55. výročí startu družice Sputnik 1

Sověti vytřeli Západu zrak

Dr. Valníčka vytáhli doslova z postele. O několik minut později sedí on a několik dalších pracovníků hvězdárny v malé místnosti ve druhém patře. Dálnopis, telefon, hodiny, ukazující přesný světový čas, magnetofon a speciální radiový přístroj – to je celé zařízení pracovny, v němž dr Valníček a další vědecký pracovník Jiří Páček zaslechli ve 4:45 první signály, vysílané umělou družicí Země. O sedm minut dříve zachytil tyto signály, jak nás přesvědčuje záznam dálnopisné zprávy, vědecký pracovník Miroslav Jiskra z ionosférické stanice v Panské Vsi u Dubé.

Vzrušeně čteme prvá slova, která blíže osvětlují, jak byly tyto signály v Panské Vsi zachyceny … signál byl slyšitelný jen s pomocí záznějového oscilátoru, jako by pomalu klíčoval někdo řadu teček délky asi 0,3 sec., docela pomalu a rozvážně, jako když je časový signál, ale rychleji než za sec. a tečky o něco delší … A o něco níže jsou již propočítané časy, kde bude dnes umělá družice prolétávat ve výši zhruba 1100 kilometrů nad Evropou:12:55 - 14:33 - 16:11 - 17:49 - 17:27
- 21:05 - 22:43 - 00:21…

Dálnopis a telefon je nestále v permanenci. Co chvíli volá někdo hvězdárnu, co chvíli zapíná dr Valníček dálnopis, aby tu získali další informace. Není dosud známo přesně místo vypálení, není známa dráha. Z radiového poslechu usuzují Ondřejovští, že satelit opisuje elipsovitou dráhu ve směru zhruba Moskva, Tichý oceán, Jižní Amerika, Střední Afrika, Balkán, Moskva. Zatím co ještě dopoledne byla výška umělé družice 900 km, v poledne je již odhadována na 1100 km.
V pracovně vládne vzrušení, kol dálnopisu a přijímacího přístroje postávají pracovníci hvězdárny, dychtiví nových zpráv a nebo chtějící uslyšet signály vysílané z družice přímo. Naše hodinky ukazují 12 hodin 10 minut – podle světového času je o hodinu méně – 11:10.

Nyní se umělý satelit pohybuje kdesi od Balkánu k severovýchodu … Mělo by se podařit zachytit signál. Lidé v místnosti napjatě poslouchají. Z radiového aparátu se nese šum a praskot, slabý monotónní hukot. Dr. Valníček pomalu, lehce otáčí ladícím knoflíkem. Pojednou zastavuje a zesiluje … nic … ladí dál … napětí vzrůstá … Uslyšíme signály družice, která právě prolétává … možná že nad širou rovinou Ukrajiny … ve výši více než stokrát větší, nežli je schopno letět takové tryskové letadlo, jako je TU 104?

A je to tady: píp, píp, píp, ...

Pozor! Do šumu a praskotu se najednou ozvou krátce zvuky, které jsme dosud neslyšeli. Píp, píp, píp … ozývá se vzdáleně, téměř neslyšně. Několik kraťoučkých signálů náhle zaniklo ve vesmírném šumu … Tak přece. Dr. Valníček sedá okamžitě k dálnopisu. Spojuje se s Panskou Vsí. Zodpovídá: Neslyšeli jsem zatím nic, jen několik rozptýlených signálů … teď se objevil … ano, rychle zesílit …

Skokem je Dr. Valníček u radiového přístroje, nasazuje sluchátka, přepíná okruhy. Zesiluje, ale není již nic slyšet. Za chvíli Panská Ves potvrzuje: Ano slyšeli jsme ji, a to v době od 11:20 - 11:25 hodin světového času.

  • Článek je součástí speciálu k 55. výročí startu družice Sputnik 1.
Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....