Z výšky, do které poletíme, je už dobře vidět zakulacení Země. Mráz dosahuje síly až mínus 75 stupňů Celsia a dopravní letadla létají o celých dvacet kilometrů níž. V rámci experimentu Stratocaching se vydáme na největším stratosférickém balónu do výšky nad 30 kilometrů. Člověk (Joe Kitinger) se tak vysoko poprvé podíval až v roce 1960. V listopadu 2013 se tam budete moci prostřednictvím kamer v přímém přenosu vypravit i vy. A nejen to.
Přihlaste se do experimentuAbyste mohli sledovat kapslí ze stratosféry a zúčastnit se jejich hledání, přihlaste se na stránkách Stratocaching.com. Registrace je zcela nezávazná a zdarma. Předpokládané datum startu je 16. listopadu 2013. |
Těsně před tím, než stratosférický balón praskne, se z jeho gondoly (takzvaného Dropionu) vysypou kapsle ve tvaru obřích javorových semínek. Ve většině kapslí budou umístěny GPS a GSM moduly, díky kterým budeme moci jejich pohyb od určité výšky sledovat. A právě zde se experiment promění i na hru, podle které se celá akce jmenuje - Stratocaching.
Název vznikl ze dvou slov: stratosféra a geocaching. Stratosféra je vrstva atmosféry "obalující" naší Zemi ve výšce 11 až 50 kilometrů (nad hladinou moře). Geocaching je celosvětový fenomén, který spočívá v hledání pokladů (kešek) s pomocí GPS navigace (více na stránkách sdružení Geocaching.cz).
Dropion 3.0 je dílo designera Petra Bakoše. Gondola ukrývá veškerou elektroniku i kapsle (Stratocache - kešky a Radioseed). Na ramenech budou mimo jiné umístěny kamery Axis a GoPro pro pořízení obrazového záznamu z letu. Hmotnost zařízení nesmí kvůli nosnosti balónu přesáhnout 3 kilogramy.
Registrovaní účastníci experimentu získají přístup k datům z klesajících semínek, a budou se tak moci vydat na místo jejich dopadu. Odměnou jim bude nejen samotný "lov" kešky, ale i věcné ceny od partnerů Stratocachingu. Ty jsou připraveny nejen pro prvního nálezce, ale i pro několik dalších, kteří na místo dopadu kapsle přijdou později. Chceme tak dát šanci například i rodinám s dětmi, aby si udělali výlet za "sondou spadlou z vesmíru".
Největší balón, český design a šikovné české ručičky
Experiment Stratocaching pořádá server Technet.cz ve spolupráci s občanským sdružením Žádná věda. Nikdy by se však nemohl uskutečnit bez nadšenců, kteří se díky nápadu poslat "balón do vesmíru" sešli. Původně jednoduchá idea o cestě tam a zase zpátky zrála do dnešní podoby více než rok.
Ve chvíli, kdy jsme začali Stratocaching plánovat, se dal největší stratosférický balón, který by náš náklad uvezl až do oněch 30 až 40 kilometrů, sehnat pouze v jednom e-shopu v Japonsku. Objednat jej bylo nutné dlouho dopředu. Běžně se totiž nepoužívá, a není tedy na skladě. Na startu má v průměru 2,5 metru, ale těsně před prasknutím se nafoukne až na úctyhodných 13 metrů.
Designér Petr Bakoš, autor Dropionu (gondoly) i samotných "semínek" s GPS si také několik měsíců lámal hlavu s tím, jak to zařídit, aby téměř 40centimetrová, 80 gramů vážící kapsle při pádu z výšky několika desítek kilometrů tady dole nikoho nezabila. Nakonec vymyslel právě ona "javorová semínka", která se díky rotaci snášejí neškodně k zemi. Cesta k ideálnímu tvaru a pohybu při letu však byla dlouhá a složitá a neobešla se bez zkoušek ve speciálním testovacím tunelu.
První experimentNáš první experiment se sdružením Žádná věda si můžete prohlédnout zde. Zavřeli jsme kulový blesk do roury ze smeťáku. |
Dalším problémem bylo a stále je samotné spojení s balónem po celou, nebo alespoň větší část letu. Zatímco Baumgartner měl k dispozici profesionální techniku a zázemí bohatého sponzora, my jsme získali profesionály i radioamatéry sdružené kolem systému APRS (celosvětový radioamatérský systém pro přenos pozičních a telemetrických
dat). Právě oni se za podpory slovenských kolegů z STSPROJECT postarají o přenos telemetrie, souřadnic a aktuální výšky balónu tak, aby bylo možné let online sledovat.
Právě také dolaďujeme, jak vám zprostředkovat obraz při stoupání balónu vzhůru. Bude to doslova alchymie, ale díky společnostem GoPro a NetRex by se vše mělo podařit.
Palubní počítač Dropionu vzniká celý v Laborkách Gymnázia Slaný. Na stejném místě vymýšlejí a připravují i pokusy pro pořad České televize Zázraky přírody. Společnost AZ5.cz nám zase velmi levně poskytla GSM GPS lokátory, bez kterých by kešky nebylo možné najít.
Tak trochu z nostalgie a také z experimentálníh důvodů, jsme dvě kapsle (tzv. Radioseed) osadili radiomajákem, který bude vysílat signál stejným způsobem, jako se to dělalo před 169 lety - morseovkou.
Úžasnou 3D animaci, kterou si můžete přehrát v úvodu článku, pro nás vytvořili animátoři z reklamní agentury Magic Seven (M7). Na bohaté portfólio jejich zákazníků se můžete podívat zde. Tato česká firma se specializuje na projektový fullservis. Její technologická nabídka zahrnuje kromě 3D vizualizací také augmented reality, responzivní design webových aplikací a multimediální aplikace pro platformu Apple
Abychom mohli experiment uskutečnit, museli jsme také získat řadu povolení a vyřešit mnohé problémy. Náš Dropion je například vybaven bezpečnostním systémem pro předčasné přerušení letu. O tom i dalších technických finesách vás budeme na Technetu průběžně informovat. Zatím se můžete registrovat na stránkách Stratocaching.com a držet nám palce. Jako každý experiment, může i tento dopadnout různě.