Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Z čínské pouště odstartovala loď Šen-čou 12, zamířila k nedokončené stanici

  5:58aktualizováno  10:24
Čína vyslala do vesmíru první pilotovaný kosmický let za posledních pět let. Tříčlenná posádka lodi Šen-čou 12 mířila k nedokončené čínské vesmírné stanici. Start se uskutečnil z kosmodromu Ťiou-čchüan v poušti Gobi na severozápadě země.

Raketa Dlouhý pochod 2F vynesla vesmírnou loď na nízkou oběžnou dráhu, kde se Šen-čou připojila k základnímu modulu stanice zvanému Tchien-che (Nebeská harmonie) po necelých sedmi hodinách letu. 

Samotný modul Čína na oběžnou dráhu kolem Země vypustila koncem letošního dubna, v květnu tam čínská nákladní loď dopravila zásoby paliva, jídla a vybavení. 

Posádku pod vedením 56letého Nie Chaj-šenga tvoří 45letý Tchang Chung-po a 54letý Liou Po-ming, který se v roce 2008 zúčastnil historické mise prvního čínského výstupu do kosmu. Astronauti mají na Tchien-che pracovat tři měsíce, což bude nejdelší pobyt na nízké oběžné dráze, jaký kdy nějaký Číňan absolvoval.

Během něho budou zkoušet, jak fungují technologie, jimiž je stanice vybavena. Astronauti také budou sledováni, jak tak dlouhý pobyt v kosmu zvládají po fyzické i psychické stránce. Další mise do vesmíru má trvat šest měsíců.

Dokončení stanice do dvou let

Čínská vesmírná stanice má být po dokončení podobně velká jako bývalá sovětská, později ruská stanice Mir. Její hmotnost 66 tun bude přibližně pětinová ve srovnání s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS), což je projekt, z něhož Spojené státy Čínu v roce 2011 vyloučily. Fungovat by mohla 15 let.

První modul budované čínské stanice Tchien-che je dlouhý 18 metrů a těžký 24 tun a na svém boku má nápis „Čína osídlila vesmír“. Vedle mnoha dalších úkolů musí zvládnout pomocí svých solárních panelů zajišťovat energii pro celý orbitální komplex před tím i poté, co bude dokončen. Bude se také starat o jeho pohon.  

Celý plánovaný komplex by se měl skládat za tří modulů. Pozdější připojení těchto modulů umožní spojovací uzel na Tchien-che, který je využíván i k zakotvení pilotovaných a nákladních lodí Šen-čou a Tchien-čou. Uzel poskytuje také přechodovou komoru pro výstupy astronautů ze stanice.

Vizualizace budoucí čínské kosmické stanice Tchien-che (Nebeská harmonie).

Dokončená čínská orbitální stanice ve tvaru písmene T bude obíhat ve výšce 340 až 450 kilometrů nad zemským povrchem. Čína plánuje, že své obydlí na oběžné dráze nabídne v rámci mezinárodní spolupráce i dalším zemím.

Komplex má být dokončen do konce roku 2022 s tím, že bude potřeba uskutečnit jedenáct misí. Zahrnují vypuštění tří modulů, čtyři zásobovací lety nákladních lodí Tchien-čou a čtyři cesty posádek loděmi Šen-čou. Do výcviku je zapojeno nejméně 12 astronautů, kteří by se mohli na stanici vydat. Jsou mezi nimi jak lidé se zkušenostmi z předchozích letů do vesmíru, tak nováčci. Nechybějí ani ženy.  

V přípravách na svou vlastní vesmírnou stanici Čína v posledním desetiletí umístila na oběžnou dráhu kolem Země dvě experimentální stanice Tchien-kung 1 a Tchien-kung 2 (Nebeský palác 1 a 2). První z nich nekontrolovaně shořela v atmosféře v roce 2018.

Nebeský palác se zřítí v noci na pondělí. Na zem dopadnou až tři tuny

Druhá, na níž čínští astronauti strávili 33 dní, kontrolovaně zanikla o rok později.

Aktualizováno: Rozšířili jsme text o další podrobnosti

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....