Z čínské pouště odstartovala loď Šen-čou 12, zamířila k nedokončené stanici

  • 75
Čína vyslala do vesmíru první pilotovaný kosmický let za posledních pět let. Tříčlenná posádka lodi Šen-čou 12 mířila k nedokončené čínské vesmírné stanici. Start se uskutečnil z kosmodromu Ťiou-čchüan v poušti Gobi na severozápadě země.

Raketa Dlouhý pochod 2F vynesla vesmírnou loď na nízkou oběžnou dráhu, kde se Šen-čou připojila k základnímu modulu stanice zvanému Tchien-che (Nebeská harmonie) po necelých sedmi hodinách letu. 

Samotný modul Čína na oběžnou dráhu kolem Země vypustila koncem letošního dubna, v květnu tam čínská nákladní loď dopravila zásoby paliva, jídla a vybavení. 

Posádku pod vedením 56letého Nie Chaj-šenga tvoří 45letý Tchang Chung-po a 54letý Liou Po-ming, který se v roce 2008 zúčastnil historické mise prvního čínského výstupu do kosmu. Astronauti mají na Tchien-che pracovat tři měsíce, což bude nejdelší pobyt na nízké oběžné dráze, jaký kdy nějaký Číňan absolvoval.

Během něho budou zkoušet, jak fungují technologie, jimiž je stanice vybavena. Astronauti také budou sledováni, jak tak dlouhý pobyt v kosmu zvládají po fyzické i psychické stránce. Další mise do vesmíru má trvat šest měsíců.

Dokončení stanice do dvou let

Čínská vesmírná stanice má být po dokončení podobně velká jako bývalá sovětská, později ruská stanice Mir. Její hmotnost 66 tun bude přibližně pětinová ve srovnání s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS), což je projekt, z něhož Spojené státy Čínu v roce 2011 vyloučily. Fungovat by mohla 15 let.

První modul budované čínské stanice Tchien-che je dlouhý 18 metrů a těžký 24 tun a na svém boku má nápis „Čína osídlila vesmír“. Vedle mnoha dalších úkolů musí zvládnout pomocí svých solárních panelů zajišťovat energii pro celý orbitální komplex před tím i poté, co bude dokončen. Bude se také starat o jeho pohon.  

Celý plánovaný komplex by se měl skládat za tří modulů. Pozdější připojení těchto modulů umožní spojovací uzel na Tchien-che, který je využíván i k zakotvení pilotovaných a nákladních lodí Šen-čou a Tchien-čou. Uzel poskytuje také přechodovou komoru pro výstupy astronautů ze stanice.

Vizualizace budoucí čínské kosmické stanice Tchien-che (Nebeská harmonie).

Dokončená čínská orbitální stanice ve tvaru písmene T bude obíhat ve výšce 340 až 450 kilometrů nad zemským povrchem. Čína plánuje, že své obydlí na oběžné dráze nabídne v rámci mezinárodní spolupráce i dalším zemím.

Komplex má být dokončen do konce roku 2022 s tím, že bude potřeba uskutečnit jedenáct misí. Zahrnují vypuštění tří modulů, čtyři zásobovací lety nákladních lodí Tchien-čou a čtyři cesty posádek loděmi Šen-čou. Do výcviku je zapojeno nejméně 12 astronautů, kteří by se mohli na stanici vydat. Jsou mezi nimi jak lidé se zkušenostmi z předchozích letů do vesmíru, tak nováčci. Nechybějí ani ženy.  

V přípravách na svou vlastní vesmírnou stanici Čína v posledním desetiletí umístila na oběžnou dráhu kolem Země dvě experimentální stanice Tchien-kung 1 a Tchien-kung 2 (Nebeský palác 1 a 2). První z nich nekontrolovaně shořela v atmosféře v roce 2018.

Nebeský palác se zřítí v noci na pondělí. Na zem dopadnou až tři tuny

Druhá, na níž čínští astronauti strávili 33 dní, kontrolovaně zanikla o rok později.

Aktualizováno: Rozšířili jsme text o další podrobnosti

,