Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rusko vyslalo na Měsíc sondu po téměř 50 letech. Měla mít přístroje z Evropy

aktualizováno  11. srpna 6:11
Rusko v noci na dnešek vyslalo z kosmodromu Vostočnyj raketu Sojuz 2.1b s modulem Luna-25, který má přistát na Měsíci. Naposledy se vydala měsíční sonda s názvem Luna do vesmíru v polovině sedmdesátých let.

Nosná raketa s modulem odstartovala v 02:11 moskevského času (01:11 SELČ) z kosmodromu Vostočnyj na ruském Dálném východě. Na jížním pólu Měsíce by modul podle Roskosmosu měl přistát 23. srpna.

Je to první takový projekt v moderní ruské historii, původně na něm měla spolupracovat i Evropská kosmická agentura (ESA), ale kvůli ruské invazi na Ukrajinu se z něj stáhla. Odlet Luny-25 byl původně naplánován na uplynulé desetiletí, ale vlivem mnoha odkladů se uskutečnil až nyní.

Bylo by to první přistání sondy na jižním pólu. Na Měsíci by měla Luna-25 nejméně rok odebírat a analyzovat vzorky půdy a provádět „dlouhodobý vědecký výzkum“.

Přistávací modul má čtyřnohou základnu, v níž jsou umístěny přistávací rakety a nádrže s pohonnými látkami, v horním prostoru jsou umístěny solární panely, komunikační zařízení, palubní počítače a většina vědecké aparatury.

Suchá hmotnost činí asi 800 kg a při startu se očekává zhruba 950 kg pohonných látek. Přistávací modul má 1,6 metru dlouhou robotický manipulátor, který má za úkol odebírat a sbírat povrchový regolit do hloubky 20 až 30 cm. Je vybaven lopatkou a trubkovitým nástrojem pro získávání vzorků, který je dlouhý 4,7 cm a má průměr 1,25 cm.

Luna-25 bude podle NASA využívat infračerveným spektrometrem LIS-TV-RPM, který měří povrchovou vodu. Sonda má k dipozici také přístroj ADRON-LR, což je neutornový spektrometr využívající gama záření. Má zkoumat povrchový regolit. ARIES-L detekuje nabité částice a neutrály v polární exosféře. Hmotnostní spektrometr LASMA-LR bude měřit složení vzorků regolitu (1 až 2 cm3) z LRA pomocí laserové ablace. Detektor PML bude studovat prach v polární exosféře. STS-L je panoramatický a lokální zobrazovací systém. THERMO-L bude studovat tepelné vlastnosti regolitu a modul ponese také panel laserového retroreflektoru. Rychlost přenosu dat zpět na Zemi je plánována na 4 Mb/s.

Luna-25 navazuje na poslední lunární misi Sovětského svazu, Luna-24, která v roce 1976 dokázala přistát na Měsíci, odebrat vzorky a vrátit se na Zemi.

Na projektu Luna-25 a dalších ruských misích Luna-26 a Luna-27 na Měsíc se měla podílet i Evropská kosmická agentura, která ovšem po ruském vpádu na Ukrajinu loni v únoru přerušila spolupráci s Moskvou. Rusko následně prohlásilo, že jeho lunární programy budou pokračovat a že evropské vybavení a technologie nahradí svými.

Portál Meduza s odvoláním na prohlášení Alexeje Maslova, šéfa jednoho z okresu v Chabarovském kraji napsal, že ruské úřady vyzvaly obyvatele tamní vesnice Šachtinskij k evakuaci. Obávají se, že by do míst mohl dopadnout první stupeň nosné rakety Sojuz 2.1b. Evakuace platí od pátku 11. srpna 07:30 místního času (čtvrtek 22:30 SELČ), napsal na telegramu Maslov. Další podrobnosti neuvedl. Meduza podotýká, že podle údajů z roku 2021 má Šachtinskij 27 obyvatel a leží zhruba 340 kilometrů východně od kosmodromu Vostočnyj.

Zájem o Měsíc roste

Po téměř padesátileté pauze se Měsíc v novém tisíciletí opět dostal do popředí zájmů světových mocností. V prosinci 2020 na zemské družici přistála čínská sonda Čchang-e 5. Loď, která se po patnácti dnech vrátila na Zemi, poprvé od roku 1976 dopravila vzorky měsíčního povrchu.

11. prosince 2022

Loni na podzim po mnohých odkladech odstartovaly první fázi nového dobývání vesmíru i západní země pod vedením Spojených států v rámci programu Artemis. Při misi Artemis I loď bez posádky obletěla Měsíc a vrátila se na Zemi.

14. července 2023

Příští mise plánovaná na rok 2024 vyšle na cestu kolem Měsíce čtyři astronauty, o rok později má následovat přistání s posádkou přímo na pozemské družici.

Spojené státy jsou dosud jedinou zemí, která úspěšně dopravila na Měsíc astronauty. První lidé se prošli po lunárním povrchu v roce 1969 při misi Apollo 11, poslední v roce 1972 v rámci Apolla 17.

O přistání na Měsíci se na konci srpna pokusí i indický bezposádkový přistávací modul Vikrám, který se na palubě sondy Čandrájan-3 (Měsíční loď 3) o víkendu úspěšně dostal na lunární oběžnou dráhu.

4. prosince 2020

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

17. června 2024

V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vyhlídkový raketoplán Richarda Bransona letěl naposledy

14. června 2024

Minulou sobotu se uskutečnil historicky poslední let raketoplánu SpaceShipTwo se čtyřmi pasažéry na...

Apple naučil sluchátka nové kousky a chystá se zaplavit vaše obrazovky

11. června 2024

Ačkoli byla konference WWDC především o novinkách v operačních systémech a představení „AI“ jako...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Když astronauti na ISS spali, diváky přenosu ze stanice vyděsilo vysílání

13. června 2024  10:15

Americký úřad pro letectví a vesmír na jednom ze svých kanálů vysílá přímý přenos z Mezinárodní...

Vědkyně o AI: Zatím nemáme technologii, která by najisto ověřila pravost videí

17. června 2024

Premium V dnešní době už je velmi složité a občas dokonce nemožné poznat falešné video či fotografii, jež...

Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

17. června 2024

V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

Už 100 let mohou fotbalisté vstřelit gól přímo z rohu

16. června 2024

Už 100 let mohou dát fotbalisté gól přímo z rohu. V červnu 1924 tuto možnost otevřelo svým...

Jakmile zacvaknou kola, přijde uvolnění. Z Austrálie domů v letadle z roku 1960

16. června 2024

Na konci ledna přistála na letišti v Podhořanech nedaleko Chrudimi malá formace letadel v čele s...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...