Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tvNa aktuální hodnotu ruského rublu negativně dopadá celá řada faktorů. Většina z nich souvisí s probíhající válkou na Ukrajině. Prezident Vladimir Putin v útocích na ukrajinské území nepolevuje a podle analytiků je její ukončení zatím v nedohlednu.
Guvernérka centrální banky Elvira Nabiullina opakovaně poukázala na zhoršený zahraniční obchod jako na hlavní příčinu oslabení měny.
V tom, kdo za propad rublu zavinil, má Kreml jasno. Za znehodnocení ruské měny podle Putinova poradce Maxima Oreškina může uvolněná měnová politika vedená centrální bankou.
V článku pro státní tiskovou agenturu TASS Oreškin napsal, že Kreml chce silný rubl a očekává intervenci. „Centrální banka má k dispozici všechny nástroje, aby v blízké budoucnosti normalizovala situaci a zajistila snížení úrokových sazeb z úvěrů na udržitelnou úroveň,“ uvedl poradce.
Rusku se kvůli válce a sankcím snížil vývoz ropy. Kvůli zavedení cenového stropu na ruskou ropu klesly i rozpočtové příjmy. Snižuje se přebytek obchodní bilance a ve stejnou chvíli roste i rozpočtový deficit. Oproti maximům z loňského června se hodnota ruského rublu propadla už skoro o polovinu.
Podle nejnovějších údajů ruské centrální banky se příjmy ruských vývozců ropy plynu v červenci meziročně snížily na 6,9 z 16,8 miliardy dolarů (na 152 ze 370 miliard korun). Rusové v posledních týdnech zároveň více posílají své finanční prostředky na bankovní účty v zahraničí.
Rekordní přebytek obchodní bilance je pryč. Rusko doplatilo na nižší ceny |
„Ke stabilizaci ruského rublu je potřeba zvýšit základní úrokovou sazbu k deseti procentům a snížit rozpočtové výdaje. Rubl sice nyní může těžit z vyšších cen ropy, i v tomto ohledu by ale ruská centrální banka měla na nejbližším zasedání v polovině září zvýšit základní úrokovou sazbu o padesát až sto bazických bodů. Díky tomu podpoří domácí úspory a sníží dovoz,“ uvedli analytici Bloomberg Economics.
K zastavení nákupů zahraničních měn se vedení ruské centrální banky odhodlalo teprve minulý týden ve středu. Centrální bankéři tímto krokem chtěli snížit volatilitu na finančních trzích.
Většina Čechů je pro ekonomické izolování Ruska. Od války žije Rusů v Česku méně |
V návaznosti na propad rublu pod psychologicky důležitou hranici se v Rusku objevily i poměrně kuriózní reakce. V ruském městě Surgut, kde žije asi 400 tisíc lidí, hackeři zaútočili na jednu z budov. „Sto rublů za dolar. Ty jo. Putin je zmetek a zloděj,“ napsali na světelnou tabuli.