Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Na ISS zůstávají jen tři obyvatelé, polovina posádky se vrátila na Zemi

  11:43
Od letošního 6. února byl jen jeden týden, kdy měla Mezinárodní vesmírná stanice šest obyvatel. V noci na pátek se vrátila na Zemi polovina astronautů a kosmonautů, a tak na palubě nyní zůstávají jen tři. Současná situace vydrží minimálně měsíc.

V pátek krátce po čtvrt na osm ráno dosedla v kazašské stepi kabina kosmické lodi Sojuz MS-15, která z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) bez problému přivezla na Zemi Američany Jessicu Meirovou a Andrewa Morgana a kosmonauta Ruské federace Olega Skripočka.

Vše začalo před čtvrtou hodinou našeho času odpojením od ruského modulu Zvezda a skončilo přistáním kabiny klesající na obřím padáku. Trojici astronautů přivítalo po přistání ve stepi asi 150 kilometrů jihovýchodně od města Džezkazganu jarní počasí. 

„Je trochu neskutečné si představit, že se vracíme, zejména vzhledem k situaci, která se odehrává na Zemi,“ řekla letecká inženýrka Jessica Meirová ve středu. „Vypadá to, že se vracíme na úplně jinou planetu. Bude to pro nás určitě zajímavý zážitek,“ dodala podle serveru SpaceFlightNow.

Jejich návrat nezastavila ani pandemie koronaviru, stejně jako nebyla nepřekonatelnou překážkou pro let nové posádky minulý týden. Obavy panovaly i proto, že v ruském středisku pro přípravu kosmonautů zaznamenali první případ nemoci covid-19.

Podle agentury Interfax všichni záchranáři a lékaři, kteří se s navrátilci dostali do styku, prošli testem na koronavir a dostali speciální ochranné obleky. Jejich kontakt s kosmonauty byl minimální, a to i díky tomu, že jejich počet byl redukován a na místo setkání letělo místo obvyklých 12 vrtulníků o čtyři méně.

Zrušena byla i tradiční uvítací ceremonie ve městě Karaganda, místo ní bude trojice navrátilců převezena přímo do kazašského kosmodromu Bajkonur.

Záběr z přistání návratového modulu lodi Sojuz MS-15 v pátek 17. dubna 2020.

„Datum našeho přistání se shoduje s přistáním Apolla 13 a nyní je opět krize, byť krize na Zemi,“ uvedl na tiskové konferenci týden před odletem z ISS Morgan. Kosmická loď Apollo 13 v roce 1970 kvůli explozi kyslíkové nádrže nedosáhla svého plánovaného cíle, kterým bylo přistání třetí posádky na Měsíci. Astronauti však spolu s řadou odborníků na Zemi dokázali závadu vyřešit a bezpečně se vrátit zpět domů.

„Myslím, že se budu na Zemi cítit v ještě větší izolaci než tady (na ISS),“ řekla na stejné tiskové konferenci Meirová. „Určitě pro mne bude těžké, že se nebudu moct obejmout s rodinou a přáteli. S mou povahou a po sedmiměsíčním pobytu (na ISS) to pro mě bude složité... Ale vím, že taková jsou pravidla hry,“ dodala.

Skripočka a Meirová strávili na orbitálním komplexu téměř sedm měsíců. Přistáli tam 25. září se stejnou lodí, s níž se vrátili na Zemi. Spolu s nimi tehdy na ISS přiletěl i první kosmonaut Spojených arabských emirátů (SAE) Hazza Mansúrí, který se však vrátil na pevnou zem už po osmi dnech.

Morgan pobýval na oběžné dráze o dva měsíce déle než Meirová a Skripočka. Na stanici odletěl 20. července společně s Rusem Alexandrem Skvorcovem a Italem Lucou Parmitanem. Ti se na Zemi vrátili začátkem února s astronautkou NASA Christinou Kochovou.

Kochová se stala rekordmankou mezi ženami, pokud jde o dobu strávenou nepřetržitě ve vesmíru. Na stanici byla 328 dnů. Do dějin se zapsala také tím, že spolu s Meirovou zvládla tři několikahodinové pracovní výstupy prvního čistě ženského týmu v otevřeném kosmu.

Mezinárodní vesmírná stanice vzdálená od Země asi 400 kilometrů oslaví za necelých 200 dní své dvacátiny. Americký úřad pro letectví a vesmír uvádí, že součet časů všech posádek, které kdy na ISS byly, již překonal 7 100 dní. 

Nyní na její palubě pobývá posádka ve složení Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner z Ruska a americký astronaut Chris Cassidy. Pokud vše poběží podle plánu, pak by se měla ke konci května dostat k ISS posádka ve složení Bob Behnken a Doug Hurley při demonstračním letu lodi SpaceX. 

Tento let bude součástí certifikačního protokolu, který umožní po devíti letech vozit na stanici astronauty americkou lodí. Pokud se to z nějakého důvodu nepovede, je další plánovaný let k Mezinárodní vesmírné stanici naplánován až na říjen, kdy poletí další loď Sojuz.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....